Islámský stát

Ilustrační fotografie

K Islámskému státu se připojilo 40 tisíc cizinců ze 110 zemí. Přijmou je rodné země zpět?

Aktuality

S blížící se porážkou teroristického Islámského státu (IS) v Sýrii USA požádaly ostatní země, aby přijaly zpět muže, ženy a děti, kteří byli zajati na bojišti proti IS. Mnoho zemí ale váhá. Podle statistik, z nichž cituje server BBC, se k IS za dobu jeho existence připojilo 40.000 zahraničních bojovníků ze 110 zemí. Mezi těmi západními má primát Francie, odkud k IS odešlo skoro 2000 lidí.

Ilustrační fotografie

Drahý "špás" s opačným efektem. Vyplatí se islamistům financovat teroristické útoky?

Magazín

Teroristické útoky bývají analyzovány z mnoha úhlů, jedna otázka je však dlouhodobě přehlížena – jestli teroristické útoky skutečně fungují, tj. jestli vedou k požadovaným politickým změnám. Odpověď hledal se svými studenty John A. Tures, profesor politických věd z LaGrange College prozkoumáním více než 100 případů a 90 teroristických a mírových skupin. Své výsledky publikoval na stránkách akademického serveru The Conversion.

Ilustrační fotografie

Proč cizinci opouštějí domovy a bojují za Islámský stát? Důvod je prostý

Aktuality

Mladí muži, kteří opouštějí své domovy, aby v Sýrii bojovali za teroristickou organizaci Islámský stát, pocházejí především ze znevýhodněného prostředí, mají nízkou úroveň vzdělání a postrádají základní znalosti o skutečném významu džihádu nebo dokonce islámské víry, tvrdí studie OSN.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Tisíce muslimů přestupují na křesťanskou víru. To se Islámskému státu líbit nebude

Tisíce muslimů přestupují na křesťanskou víru. Přes masivní exodus křesťanů z problémy stižených blízkovýchodních zemí jako je Sýrie, Irák nebo Irán, se místní kostely zaplňují muslimy, kteří přijali křesťanství. Důvodem je zřejmě nespokojenost s tvrdými islámskými režimy. Podobná situace se děje i na Evropském kontinentu, kde v zemích jako je Švýcarsko, Německo, Rakousko či Anglie se muslimští uprchlíci nechávají pokřtít.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Profesor nastiňuje černou budoucnost: Evropu čeká válka a džihád

Francouzský politolog a specialista na současný islámský a arabský svět Gilles Kepel varuje, že celou Evropu pravděpodobně čeká velká občanská válka. Poukazuje, že stále více mladých muslimů čelí špatným pracovním vyhlídkám, což je může vehnat do náručí islámských radikálů.

Ilustrační fotografie

Vlajky ISIS a střelba v Praze: Nevěděli jsme to, tvrdí radnice

Aktuality

Nedělní "představení" příznivců islamobijce Martina Konvičky, na němž simulovali v centru Prahy střelbu ze samopalů, šokovalo nejen přihlížející turisty. Divit se nestačí i na pražském magistrátu, který o shromáždění věděl předem.

Ilustrační fotografie

Do Evropy míří speciální komando IS, tvrdí tajné služby. Má zabíjet

Aktuality

Francii a Belgii bezprostředně hrozí teroristické útoky. Tvrdí to belgické tajné služby. Zjistily, že přesně před týdnem Sýrii opustilo speciálně vycvičené a ozbrojené komando bojovníků Islámského státu, které míří do Evropy. Podle belgických vyšetřovatelů mají údajně teroristé několik cílů - je mezi nimi nákupní centrum nebo samotní policisté.

Ilustrační fotografie

Novinář se dostal do buňky džihádistů. Chtěli, aby se odpálil

Aktuality

Unikátní pohled do duší radikálních džihádistů v Evropě ukazuje dokument francouzského novináře. Ten se dostal i se skrytou kamerou mezi skupinu teroristů a strávil mezi nimi půl roku. Nakonec dostal úkol vystřílet noční klub a odpálit na sobě sebevražednou vestu...

Ilustrační fotografie

Aktuality

Francie: Policii a armádu infiltrovali islámští radikálové

Americký think-tank Gatestone publikoval práci francouzského novináře a dlouholetého redaktora deníku Le Monde Yvese Mamoua, který popisuje významný nárůst islamizace mezi členy francouzské armády a policie. Poukazuje například na to, že někteří policisté otevřeně odmítli chránit synagogy nebo držet minutu ticha k uctění památek obětí teroristických útoků.

Ilustrační fotografie

Europol varuje: V Evropě žije až 5 tisíc bojovníků vycvičených ISIS

Aktuality

Evropský policejní úřad Europol varoval prostřednictvím svého ředitele Roba Wainwrighta, že Evropa čelí největší hrozbě teroristických útoků za posledních 10 let! Do svých mateřských zemí se totiž vrátilo tři až pět tisíc Evropanů, kteří prošli výcvikem v táborech teroristů.

Ilustrační fotografie

"Bude válka?" Bojí se už každý druhý Čech. Průzkum

Aktuality

Uprchlická krize a teroristické útoky v Evropě se projevily na tom, jak Češi vnímají hrozby. Ve srovnání s loňským rokem vnímají Češi jako mnohem závažnější hrozbu terorismus, uprchlíky a také nebezpečí války. Naopak mnohem méně se bojí ekonomických problémů, hrozby Ruska nebo Ukrajiny.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Utekla k islamistům s malým synem. Vymyli mi mozek, varuje

Dobrovolně odešla do Sýrie za vysněným rájem v tzv. Islámském státě. Brzy ale poznala, že to místo je spíše peklem na zemi. Uprchla i s malým synem zpět a vydala o svém omylu knihu. Má být varováním před "vymýváním mozku" islamisty.

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.