Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islámský stát je na dně. Už prý prodává orgány bojovníků

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: YouTube

Radikálům Islámského státu dochází peníze, takže se údajně uchýlili k obchodování s orgány svých padlých nebo zraněných bojovníků.

Islámský stát údajně obchoduje s orgány bojovníků, kteří zemřeli, případně utrpěli těžké zranění, a není nikdo, kdo by se o ně postaral. Výjimkou ale nejsou ani unesení lidé nebo bezdomovci. S odkazem na nejmenovaný zdroj z irácké provincie Ninive to napsal portál Iraqi News.

"Zvláštní lékařská jednotka organizace (Islámského státu) se dopustila krádeže orgánů asi 23 bojovníků IS, kteří leželi v nemocnicích v Ninive a byli za přísných bezpečnostních opatření převezeni do jiné nemocnice," řekl utajovaný zdroj. Prý prodávají ledviny, ale i jiné orgány.

S obchodováním měl Islámský stát údajně začít, když přišel o velkou část ropných polí. Právě finance z prodeje ropy tvořily jeden z hlavní příjmů IS. "Islámský stát je sice v regionu stále významnou silou, ale kvůli poklesu příjmů z ropy pro něj bude stále náročnější zvládnout spravovat vlastní území," odhadl už na začátku letošního roku analytik Ludovico Carlino.

V posledních měsících podle listu The Daily Mail významně poklesla jejich produkce ropy - z 33 tisíc na 21 tisíc barelů denně. Islámskému státu se tak zmenšil příjem v přepočtu z téměř dvou miliard korun asi 1,3 miliardy korun.

IS má s orgány obchodovat už od roku 2014. Prodej orgánů údajně organizuje z nemocnice v okupovaném iráckém Mosulu. Podle agentury Assyrian International News Agency je většina orgánů pak prý vyvážena do Turecka nebo Saúdské Arábie, kde se prodávají na černém trhu.

Témata:  Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy