hospodářská komora

CZK

Dlouhý: Dosavadní pomoc státu podnikatelům je zatím spíše kosmetická

Ekonomika

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý dnes kritizoval vládu za její dosavadní malou pomoc podnikatelům, kteří se potýkají s prudkým zdražováním energií i výrazným růstem dalších nákladů. Vládní opatření podnikatelé zatím vnímají pouze jako kosmetická. Vláda připravuje návrhy s dlouhodobým efektem, podnikatelé ale potřebují rychlou pomoc, řekl dnes Dlouhý na celostátním sněmu HK v Olomouci. Vysoká inflace podle Dlouhého ohrožuje hlavně malé a střední firmy, kterým v následujících měsících hrozí ztráta konkurenceschopnosti, zakázek a některým i krach.

Vývoj ekonomiky

Prouza: Inflace v příštím roce bude šestiprocentní

Finance

Inflace v příštím roce dosáhne šesti procent. V neděli to v diskusním pořadu České televize odhadl viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská odhaduje míru zvýšení cen na poloviční úrovni, pokud nedojde k rozpuštění tzv. nadvkladů, tedy peněz, které si v současnosti domácnosti nechávají proti minulým letům navíc na účtech, do spotřeby. Pak by podle ní mohla také dosáhnout až šesti procent.

Ilustrační fotografie

Komora: S vládou chceme jednat o podmínkách otevření obchodů a služeb

Aktuality

Hospodářská komora chce s vládou jednat o podmínkách otevření obchodů a služeb, které by provoz chtěly obnovit od 1. května. Pomoci může například mobilní aplikace, kterou by zákazník prokazoval svou bezinfekčnost. Podnikatelé nabízejí pomoc s jejím vývojem, nezbytné ale je zapojení státu a navázání na jeho informační systémy. Prezident komory Vladimír Dlouhý to dnes řekl na tiskové konferenci.

Ilustrační fotografie

Komora: Mimořádná opatření omezí základní práva občanů a firem

Aktuality

Mimořádná opatření, která návrh zákona o ochraně veřejného zdraví zavádí a svěřuje do pravomoci Státní hygienické služby, významně omezí základní práva podle Listiny základních práv a svobod. Zároveň vyloučí možnost domáhat se náhrady škody, kterou mohou uzavření provozů, omezení pohybu a další zákazy podnikatelům způsobit. Vyplývá to z právního rozboru, který v meziresortním připomínkovém řízení adresovala ministerstvu zdravotnictví Hospodářská komora.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Povinný prodej českých potravin je protiprávní, tvrdí Hospodářská komora

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Komora to dnes oznámila v tiskové zprávě. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

CZK

Hospodářská komora žádá ministerstvo o zrušení zaručené mzdy

Daně a mzdy

Hospodářská komora v souvislosti se záměrem vlády znovu nařídit zaměstnavatelům, aby zvýšili minimální mzdu za nekvalifikovanou práci, žádá ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) o zrušení zaručené mzdy v soukromém sektoru. Ta se automaticky zvyšuje v návaznosti na růst minimální mzdy. Komora to dnes sdělila ČTK. MPSV o žádné změně nyní neuvažuje. Vláda má dnes příslušným nařízením stvrdit dohodu o růstu minimální mzdy od ledna o 1250 korun na 14.600 korun.

CZK

Jak se firmy vyrovnají s rychlým růstem mezd?

Ekonomika

Firmy budou muset v roce 2019 čelit tomu, jak se vyrovnat s rychlým růstem mezd. Poprvé po třech letech to zaměstnavatelé označují za větší překážku jejich rozvoje než nedostatek pracovní síly. Vyplývá to z předběžných výsledků šetření, které Hospodářská komora zveřejní na konci září.

Ilustrační fotografie

Důstojné stáří? Bez penzijní reformy stát hazarduje se životy důchodců

Důchody a sociální podpora

Společnost se musí umět postarat nejen o děti, ale také o občany v důchodovém věku. Současný penzijní systém ani jednorázové navýšení důchodů jim ale prožít podzim života důstojně neumožní a dlouhodobě ani nezajistí. Hospodářská komora proto volá po reformě penzijního systému tak, aby současní důchodci i dnešní mladší ročníky mohli doufat, že dosáhnou i ve stáří na kvalitní život.

Dálnice, ilustrační fotografie

Hospodářská komora požaduje zrušení mýtného tendru

Aktuality

Kvůli nekoncepčnosti v přípravě mýtného tendru, přehlížení zájmu nejen veřejnosti a záměru rozšířit zpoplatnění silnic I. třídy po roce 2019 o dalších 910 km bude Hospodářská komora na pracovním jednání na ministerstvu dopravy nadále požadovat, aby resort mýtný tendr zrušil.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Dlouhý: Další zvýšení minimální mzdy může poškodit některé zaměstnavatele

Minimální mzda, zákoník práce a další instrumenty k „ochraně“ zaměstnanců jsou v ČR bohužel politicky zneužívány. Proces navyšování mezd se navíc neopírá o relevantní data a neobsahuje věrohodné analýzy budoucích dopadů na zaměstnanost. Vnější zásahy v této oblasti jsou pro české hospodářství přímo škodlivé. Podnikatelé v čele s Hospodářskou komorou ČR jsou proto přesvědčeni, že se minimální mzda musí odpolitizovat. Informuje Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR.

Ilustrační fotografie

Příprava státního rozpočtu na rok 2017: Namísto splácení dluhů se zvyšují počty úředníků

Ekonomika

Ministerstvo financí k dnešní diskuzi o státním rozpočtu na rok 2017 připravilo návrh počítající se schodkem 48,5 miliard Kč a vláda tlačí dokonce na schodek 60miliardový. Podle HK ČR je chyba, že v době hospodářského růstu návrh státního rozpočtu počítá např. se zvyšováním počtu státních úředníků místo toho, aby se řešilo splacení státního dluhu nebo aspoň sestavení vyrovnaného rozpočtu.

Ilustrační fotografie

Hospodářská komora: Vyplňováním kontrolního hlášení strávili podnikatelé celkem 2,5 milionů hodin

Daně a mzdy

Řádově už téměř 2,5 milionů hodin se podnikatelé věnovali samotnému vyplňování letos zavedeného kontrolního hlášení. Vyplývá to z odhadů Hospodářské komory na základě průzkumu, kterou v květnu realizovala na vzorku 831 měsíčních a čtvrtletních plátců DPH. Jako kompenzaci většina podnikatelů požaduje snížení administrativní zátěže.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Maroko je českému byznysu nakloněno, tvrdí HK

Končící oficiální návštěva předsedy Senátu Milana Štěcha v Maroku byla zaměřena především na ekonomickou spolupráci - zejména v oblasti průmyslu, energetiky, zemědělství a také zdravotnictví. Obě země očekávají další rozvoj obchodní spolupráce, která by se mohla projevit také v rozvoji cestovního ruchu. „Maroko je pro Česko dobrým partnerem a také perspektivním trhem. Věřím, že ho dokážeme využít,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch.

Češi v roce 2014? Podívejte se, jak si budeme žít

Češi v roce 2014? Podívejte se, jak si budeme žít

Daně a mzdy

Situace v českých podnicích se pomalu ale jistě stabilizuje. Česká ekonomika vykazuje pátou nejnižší nezaměstnanost v EU a zaměstnává nejvíce lidí za posledních 14 let. Zlepšuje se i globální ekonomická situace. Jak se tyto předpoklady promítnou do výše mezd u zaměstnanců českých firem v příštím roce?

Skutečné prolomení limitů těžby? Takováto je pravda

Skutečné prolomení limitů těžby? Takováto je pravda

Ekonomika

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) na jednu stranu chápe citlivou problematiku vládního usnesení k „územním ekologickým limitům těžby hnědého uhlí“, na druhou stranu respektuje skutečnost, že vlastníkem nevytěženého uhlí je stát, tedy všichni občané ČR a v jejich prospěch by toto uhlí mělo být využito.

EU plánuje zavést další poplatky pro silniční dopravce

Ekonomika

EU plánuje zavést další poplatky pro silniční dopravce

Členské státy budou moci zavést další poplatky pro silniční dopravce, a to za znečištění ovzduší a hlukovou zátěž. V praxi to bude znamenat další 3 až 4 eurocenty za km na kamion vedle silniční daně a mýtného za použití dopravní infrastruktury.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.