Hospodářská komora žádá ministerstvo o zrušení zaručené mzdy

Hospodářská komora v souvislosti se záměrem vlády znovu nařídit zaměstnavatelům, aby zvýšili minimální mzdu za nekvalifikovanou práci, žádá ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) o zrušení zaručené mzdy v soukromém sektoru. Ta se automaticky zvyšuje v návaznosti na růst minimální mzdy. Komora to dnes sdělila ČTK. MPSV o žádné změně nyní neuvažuje. Vláda má dnes příslušným nařízením stvrdit dohodu o růstu minimální mzdy od ledna o 1250 korun na 14.600 korun.

CZK
reklama

"Nic nenasvědčuje tomu, že by institut zaručených mezd měl jakýmkoliv způsobem narušovat jakékoliv zájmy zaměstnavatelů. O žádné změně v této oblasti MPSV nyní neuvažuje," reagovalo ministerstvo pro ČTK.

Zaručená mzda byla zavedena v roce 2007. Stanoví nejnižší cenu práce v osmi skupinách. S každým zvýšením minimální mzdy musí zaměstnavatelé podle nařízení vlády automaticky zvýšit i mzdy zaručené, v roce 2019 činí nejvyšší zaručená mzda 26.700 korun.

Tempo růstu minimální mzdy v posledních čtyřech letech podle komory více než dvojnásobně převyšuje tempo růstu mezd v ČR. Zatímco průměrná mzda v ČR vzrostla v období mezi roky 2015 až 2018 o 19,8 procenta, minimální mzda za stejné období vzrostla o 45,1 procenta. Při dalším rekordním zvýšení minimální mzdy od 1. ledna 2020 na 14.600 korun měsíčně vzroste téměř o 60 procent.

Komora upozornila na to, že neexistuje žádný důvod, aby v podnikatelském sektoru byly další sazby, než je sazba minimální mzdy. Pokud se nezruší v soukromém sektoru další sazby zaručených mezd, nastanou podle ní další problémy kvůli nárůstu nákladů například u řidičů autobusů, kde již dnes mají zaměstnavatelé, resp. objednatelé dopravní obslužnosti potíže mzdy platit a nezbývá žádný prostor na motivační složky mzdy.

Koordinační rada pro soukromou bezpečnostní činnost během letošního září připomněla, že u fyzické ostrahy majetku a osob, tedy strážních služeb, rychle rostou státem nařízené minimální mzdové náklady. Přitom ceny ve veřejném sektoru dlouhodobě nedosahují ani těchto minimálních mzdových nákladů, mnohdy ani zaručené mzdy, která má být vyplacena zaměstnanci. Jako příklad uvedla ostrahu Generálního ředitelství Úřadu práce ČR, které je střeženo za částku 83,95 Kč bez DPH za hodinu fyzické ostrahy. Minimální mzdové náklady v tomto případě přitom nyní činí 153,76 Kč za hodinu.

Hospodářská komora nedávno uvedla, že zvýšení minimální mzdy od ledna 2020 už citelně dopadne na peněženky všech domácností v zemi. Firmy se totiž snažily vysoký růst mezd zaměstnanců v posledních letech kompenzovat ze svého zisku. To již nebude plošně možné, a proto firmy budou nucené investice omezovat a promítat už jakékoli takové požadavky odborů nebo vlády na vyšší minimální a zaručené mzdy bez ohledu na produktivitu práce do cen zákazníkům.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky