Povinný prodej českých potravin je protiprávní, tvrdí Hospodářská komora

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Komora to dnes oznámila v tiskové zprávě. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Ilustrační fotografie

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora ČR to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Nařízení by také podle něj zvýšilo administrativní zátěž obchodníků a výrobců. "Stát by tak podnikatelům svojí regulací naložil na bedra další desítky formulářů a riskuje, že řadu prodejců tím donutí k zavření jejich byznysu," uvedl Dlouhý.

Návrh na zavedení povinného podílu českých potravin kritizuje také Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. "Omezení nabídky na pultech logicky povede ke zdražování potravin. Čeští výrobci budou moci beztrestně zvyšovat ceny a rezignují na kvalitu potravin. Zároveň se výrazně omezí nabídka v obchodech, protože řada potravin se v tuzemsku nevyrábí," sdělil prezident svazu Tomáš Prouza. I mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček již dříve ČTK sdělil, že novela by poškodila zákazníky.

Prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová uvedla, že zvyšování podílu českých potravin na trhu komora podporuje, ale ne u všech komodit lze okamžitě zavést 55procentní podíl. Poslanci, kteří návrh předložili, v důvodové zprávě sdělili, že úprava pomůže regionálním výrobcům k lepšímu prosazení na domácím trhu. Návrh podle nich také přispěje k udržení zaměstnanosti na českém venkově.

Sněmovní zemědělský výbor už v dubnu doporučil, aby se novela vrátila do druhého čtení, a to právě kvůli dopracování pozměňovacích návrhů. "Některé pozměňovací návrhy jsou natolik špatné, že i vládní většina uznala, že bude lepší, když se vrátíme do druhého čtení a pozměňovací návrhy se projednají znovu," řekl tehdy ČTK místopředseda výboru a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky