Francie

Ilustrační fotografie

Francii hrozí dluhová krize, varuje tamní ministr financí. Současně hrozí další zhoršení ratingu

Ekonomika Komentář

Francii hrozí dluhová krize, pokud v blížících se parlamentních volbách zvítězí partaj Marine Le Penové. Varuje ministr financí Bruno Le Marie. Jeho výrok je sice politicky motivovaný a má vystrašit francouzské voliče, zároveň je však logicky doznáním, že Emmanuel Macron a jeho kabinet, do nějž Le Marie patří, nedokázali dluh druhé největší ekonomiky eurozóny ani po letech vládnutí dostat na udržitelnější dráhu vývoje. Pokud by se tak stalo, ani Le Penová by nemohla veřejné finance rozhodit natolik, že nastane dluhová krize – a ani by o tom nemohlo být soudné řeči, byť v předvolebním zápolení. 

Emmanuel Macron

Francie má problém. Standard & Poor’s jí zlomově zhoršuje rating. Jde o předvolební fiasko pro Macrona a varování pro celou eurozónu

Aktuality

Světově významná ratingová agentura Standard & Poor’s zlomově zhoršuje rating Francii, z hodnocení AA na AA-. Tak špatné hodnocení splácet svůj dluh země v jejích očích dosud nikdy v historii neměla. Z hlediska francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jde o předvolební fiasko, neboť jeho klíčovým slibem bylo zkrocení veřejných výdajů Francie. Jenže podle agentury Standard & Poor’s má veřejný dluh země vzrůst do roku 2027 na 112 % HDP. 

Emmanuel Macron

Macron chce využít slábnutí Německa a zásadně změnit Evropu. Namlouvá si Čínu

Ekonomika Komentář

Francouzský prezident Emmanuel Macron tuší příležitost. Vnímá ekonomické i politické slábnutí Německa, které se chytlo do pasti závislosti na ruských energiích a své nezvládnuté energetické přeměny, Energiewende. Z Německa je dnes opět „nemocný muž Evropy“ a Macron podniká ofenzivu. Nemastná neslanost kancléře Olaf Scholz mu ji jen usnadňuje. 

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Zájem o víno klesá, Francie platí vinařům v Bordeaux za rušení vinic

Dokonce i "nektar bohů" podléhá klimatickým změnám a mánii po řemeslných pivech. Vinaři v prestižním francouzském regionu Bordeaux se chystají vytrhat i s kořeny tisíce hektarů vinic, protože změna spotřebitelských návyků a globální oteplování zasáhly jeden z korunních klenotů francouzského zemědělství, upozornil server Politico.

Ilustrační fotografie

Francii podle meteorologů čekají nejintenzivnější vedra od začátku léta

Aktuality

Francii čekají v příštích dnech zřejmě nejintenzivnější vedra od začátku letošního léta. Uvádí to předpovědi meteorologů, podle kterých na některých místech teploty vystoupají až na 40 stupňů Celsia. Na dnešek je vyhlášen druhý nejvyšší stupeň varování před vysokými teplotami v 19 departementech, píše deník Le Monde.

Ilustrační fotografie

Francie zakáže prodávat ovoce a zeleninu v plastových obalech

Aktuality

Obchody ve Francii od ledna nebudou moci prodávat téměř žádné ovoce a zeleninu v plastových obalech. Dnes to oznámilo francouzské ministerstvo životního prostředí. Opatření je součástí širších vládních snah o omezení plastového odpadu a takzvaných plastů na jedno použití. Místní prodejci ovoce si nicméně stěžují, že úřady zákaz vyhlašují příliš narychlo, napsala agentura Reuters.

Renault

Francouzské úřady obvinily Renault z podvodu v souvislosti s emisemi

Aktuality

Francouzské úřady obvinily tamního výrobce automobilů Renault z podvodu v souvislosti s vyšetřováním emisí naftových motorů, které se zaměřilo na některé jeho starší vozy a na možné manipulace s emisními testy. Oznámila to dnes podle agentury Reuters firma. Dodala však, že jakékoliv pochybení odmítá.

Ilustrační fotografie

Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Ekonomika

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Propad hrubého domácího produktu (HDP) by mohl přesáhnout 2,2 procenta, řekl dnes ministr na slyšení v komisi pro ekonomické záležitosti francouzského Senátu.

Emmanuel Macron

Protest proti chystané penzijní reformě: Doprava ve Francii je ochromena

Aktuality

Francouzi, kteří chtějí cestovat v předvečer Štědrého dne, se musí obrnit trpělivostí: stávkující zaměstnanci v dopravě chtějí i během vánočních svátků udržovat protest proti chystané penzijní reformě, zatímco vláda má dnes oznámit harmonogram vyjednávání, uvedla agentura AFP.

Emmanuel Macron

Aktuality

Ve Francii se lidé bouří proti důchodové reformě. Do ulic vyšlo 800 tisíc demonstrantů

Přes 800.000 lidí dnes podle francouzské vlády vyšlo do ulic měst ve snaze donutit prezidenta Emmanuela Macrona, aby si rozmyslel reformu důchodového systému. Na protest proti jeho plánu stávkovali ve velkém zaměstnanci státních drah či městských dopravních podniků a také učitelé a zdravotníci. V Paříži podle ministerstva vnitra demonstrovalo 65.000 lidí, policie zde rozháněla výtržníky slzným plynem. V menším rozsahu by měla stávka pokračovat i v pátek.

Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu začne třídenní summit sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7).

Začíná summit G7: Nevídaná bezpečnostní opatření, strach z fiaska jako loni

Aktuality

Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu začne třídenní summit sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7). Schůzka zástupců Japonska, Francie, USA, Německa, Kanady, Itálie, Británie a nově několika dalších zemí a rovněž představitelů mezinárodních organizací, které pozval francouzský prezident Emmanuel Macron, bude věnována boji proti nerovnostem.

Ilustrační fotografie

Šokující plýtvání. Francie zakáže ničení neprodaného zboží

Ekonomika

Ve Francii bude do dvou až čtyř let zakázáno ničení nového neprodaného zboží, jako je oblečení, hygienické potřeby, kosmetika a elektronika. Oznámil to premiér Édouard Philippe. Francie bude podle něj první zemí na světě, která tomuto ukázkovému příkladu plýtvání učiní přítrž.

Francouzská státní železniční společnost SNCF

Aktuality

Francouzské dráhy zruší přes 2000 pracovních míst

Francouzská státní železniční společnost SNCF hodlá v příštím roce zrušit 2090 pracovních míst. Agentuře Reuters to řekli zástupci odborových svazů UNSA a CFDT. Společnost SNCF v současnosti zaměstnává téměř 150.000 lidí.

Muž v Angers vyhrožoval bombou

Situace v Paříži je kritická: Demonstrant chtěl kvůli cenám paliv vyhodit do vzduchu kus Paříže. Žluté vesty se radikalizují

Aktuality

Rozzuřený muž ozbrojený ručním granátem, který se v pátek domáhal přijetí demonstrantů proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot u prezidenta Emmanuela Macrona v Elysejském paláci, se po několika hodinách vyjednávání na parkovišti nákupního střediska v Angers na západě Francie vzdal policii. Oznámila to média, podle kterých drama skončilo ještě před páteční půlnocí.

Zimní nafta

Skryté pozadí francouzských protestů

Ekonomika

Francouzské protesty odrážejí aktuální obavy veřejnosti ze zvyšování cen paliv. Francie čelí rostoucí propasti mezi městy a venkovskými oblastmi. To by se mohlo stát vážným problémem pro centristický způsob vládnutí prezidenta Emmanuela Macrona, informuje Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Ilustrační fotografie

Z evropského města se stal ráj muslimů. Štědré sociální dávky, přísný islám, žádná kontrola

Aktuality

Stále více radikálních muslimů se přesunuje z Francie do Velké Británie. Tam je totiž čekají štědré sociální dávky, nedostatek kontroly ze strany státních orgánů a možnost praktikovat přísnější verzi islámu. Velká Británie si získala reputaci jako halal ráj pro saláfisty, kteří nejsou schopni zajistit si víza do Saúdské Arábie. Tvrdí to francouzský magazín L'Obs.

Ilustrační fotografie

Le Penová by chtěla svou zemi vyvést z EU. Znamenal by frexit konec EU?

Aktuality

Francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová se netají tím, že by v případě zvolení chtěla svou zemi vyvést z Evropské unie. Kritizuje také jednotnou evropskou měnu, kterou označila za nůž mezi žebry francouzského lidu. Jak by to vlastně vypadalo, kdyby opravdu došlo k takzvanému frexitu?

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.