Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzské dráhy zruší přes 2000 pracovních míst

Francouzská státní železniční společnost SNCF
Francouzská státní železniční společnost SNCF
Foto: Pixabay

Francouzská státní železniční společnost SNCF hodlá v příštím roce zrušit 2090 pracovních míst. Agentuře Reuters to řekli zástupci odborových svazů UNSA a CFDT. Společnost SNCF v současnosti zaměstnává téměř 150.000 lidí.

Francouzský parlament v červnu schválil zákon o reformě silně zadluženého podniku, a to navzdory sérii stávek zaměstnanců SNCF. Reformu železnic prosadil prezident Emmanuel Macron, jejím cílem je především snížit vysoké náklady na provoz a zrušit zaměstnanecké výsady.

Součástí reforem je rovněž přeměna firmy SNCF na akciovou společnost a postupné ukončení jejího monopolu v domácí osobní železniční přepravě. Stát se ve snaze o zmírnění odporu odborářů vůči reformám zavázal k převzetí části dluhu podniku.

Témata:  Francie železnice SNCF

Související

Aktuálně se děje

20. května 2026 15:20

18. května 2026 16:55

13. května 2026 17:00

12. května 2026 17:18

Evropa zaostává. Bez amerického deštníku by byla zadluženější než USA

V uplynulém týdnu se na českých sítích strhla mela. Jakub Landovský, jehož zmocnění pro plnění závazků vůči NATO dnes schvaluje vláda, nejprve glosoval slova finského prezidenta Alexandra Stubba. Ten v projevu na Hradě vyzval přítomné v obecenstvu, ať si připomenou, jak pozitivně EU změnila jejich život za posledních třicet let. „V roce 1996 měla EU patnáct členů a 28 % světového HDP. Dnes má 27 členů, a 15 % globálního HDP,“ rýpl si nato novopečený zmocněnec vyzdvižením čísel, která příliš nepečetí vzkaz, jejž chtěl Stubb z Hradu vyslat.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy