daň z nemovitosti

Ilustrační fotografie

Nezapomeňte na daň z nemovitosti. Co dělat, když složenka nepřijde

Daně a mzdy Komentář

Květen bývá pro většinu majitelů nemovitostí obdobím, kdy je třeba zaplatit daň z nemovitých věcí. Jenže se může stát, že složenka navzdory očekávání do schránky nedorazí, ani do té datové. V případě, že vlastníte více nemovitostí, složenky nemusí přijít najednou. 

Ilustrační fotografie

Koupě nemovitosti nekončí podpisem. Nezapomeňte na daňové přiznání

Daně a mzdy

Koupě nemovitosti není jednoduchý proces. Pokud si myslíte, že po podpisu smlouvy máte všechny povinnosti za sebou, možná vás překvapí opak. Kdo si pořídil nemovitost v průběhu roku 2024, musí do konce ledna 2025 odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitosti. Naopak ti, kteří již nemovitost vlastní delší dobu a neprovedli na ní výrazné rekonstrukce, obdrží v květnu složenku s informacemi o výši platby, buď do datové schránky, nebo klasickou poštou.

Ilustrační fotografie

Daň z nemovitosti 2025 - mění se pravidla. Co všechno bude jinak?

Daně a mzdy

Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato povinnost se týká osob, které v loňském roce nabyly nemovitost, její část nebo u nichž došlo k významné změně vlastněné nemovitosti, například k přístavbě, změně výměry pozemku či jiným úpravám. Pokud ke změnám nedošlo, není potřeba přiznání podávat – finanční správa zohlední případné úpravy automaticky, například změny koeficientů v obcích.

Daně, ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Daně a odvody 2025: Změny u nemovitostí, dohodářů i paušální daně

V roce 2025 se zaměstnanci a podnikatelé setkají s několika změnami v oblasti daní. Vzhledem k nárůstu průměrné mzdy dojde k úpravám progresivní daně, limitu pro osvobození nepeněžních benefitů či maximálního vyměřovacího základu. Nově také vzrostou daně z nemovitostí a hazardu. V následujícím textu přinášíme přehled těchto důležitých novinek, které ovlivní daňovou oblast v příštím roce.

CZK

Daň z nemovitosti poškodí hlavně důchodce a mladé rodiny bez vlastního bytu. Jde o další porušený slib vlády, již několikátý

Daně a mzdy Komentář

Tento týden vyprší termín pro řádné uhrazení daně z nemovitosti, která letos řadu domácností nepříjemně zaskočila. I když se v průměru zvedá o osmdesát procent, v důsledku loni schváleného konsolidačního balíčku, řada domácností se musí smířit třeba i s jejím vícenásobným nárůstem. Najdou se třeba tací, jež loni platili zhruba tisícovku ročně, ale letos už na dani odvedou přibližně čtyři tisíce.  

Ilustrační fotografie

Daň z nemovitosti: termín úhrady je v pátek. Navýšení pocítili všichni

Daně a mzdy

Milióny majitelů nemovitostí, fyzické i právnické osoby, dostávají v tomto měsíci informace pro placení daně z nemovitých věcí včetně výměru daně na zdaňovací období roku 2024. Na nejvýznamnější změny, ke kterým v dani z nemovitostí došlo, a na způsoby, jak uplatnit případné výhrady k výměru daně, upozorňuje Petr Koubovský, daňový poradce z kanceláře Rödl & Partner a vedoucí Sekce majetkových daní Komory daňových poradců ČR. 

Ilustrační fotografie

Blíží se termín druhé splátky daně z nemovitých věcí

Daně a mzdy

30. listopad je nejzazším termínem pro úhradu druhé splátky daně z nemovitých věcí. Tento termín se týká všech poplatníků, u nichž je daň z nemovitých věcí na rok 2023 vyšší než 5 000 Kč a současně nebyla celá daň zaplacena najednou do 31. května 2023.

Ilustrační fotografie

Stanjura je podle Lukla ochotný upravit rozdělení daně z nemovitosti

Daně a mzdy

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) je ochotný při jednání ve Sněmovně upravit balíček ke konsolidaci veřejných financí tak, aby daň z nemovitosti zůstala výhradním příjmem obcí. Částku, kterou chtěl stát získat podílem na této dani, by získal úpravou rozpočtového určení daní. Po jednání se Stanjurou to dnes novinářům řekl předseda Svazu měst a obcí (SMO) František Lukl. Se změnou balíčku kvůli rozdělení daně z hazardu, kterou samosprávy žádají, ministr financí nesouhlasí, dodal.

Ilustrační fotografie

Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí

Daně a mzdy

Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Výměr daně rozeslala Finanční správa ČR poplatníkům datovou schránkou, e-mailem nebo složenkou. Pokud je daň vyšší než 5000 korun, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách, když druhou je nutné uhradit do 30. listopadu.

Ilustrační fotografie

Daň z nemovitosti v ČR je v mezinárodním srovnání nízká

Daně a mzdy

Česká daň z nemovitosti je v mezinárodním srovnání nízká, shodují se analytici oslovení ČTK. Podle nich by se ale změny daní měly řešit komplexně. Pozastavují se i nad způsobem představení návrhu na úpravu daně. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) uvedl, že by zvýšení daně z nemovitosti mohlo být jedním z opatření ke snížení strukturálního schodku státního rozpočtu.

Daně, ilustrační fotografie

Dnes končí termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí

Daně a mzdy

Dnes končí termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Upozornila na to finanční správa na twitteru. Pokud je daň vyšší než 5000 Kč, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách. Platit daň z nemovitosti je třeba každý rok, finanční úřady poplatníkům zasílají informace s výší stanovené daně.

Ilustrační fotografie

Na zaplacení daně z nemovitých věcí zbývá už jen několik dnů. Pozor na sankce

Daně a mzdy

Nejpozději dnes by měly do schránek dorazit poslední obálky se složenkou na zaplacení daně z nemovitých věcí na rok 2022. Finanční správa jich letos rozeslala celkem 2,8 miliónu. Lhůta pro uhrazení daně či její první splátky končí 31. května. Co dělat, pokud jste složenku neobdrželi a jaká hrozí sankce v případě pozdní úhrady?

Poslanecká sněmovna

Zrušení daně z nabytí nemovitostí míří ke schválení

Daně a mzdy

Vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí míří k závěrečnému schvalování. Návrh také do budoucna zruší možnost odečítat si zaplacené úroky z hypotéky od základu daně. Někteří poslanci ale usilují o to, aby tato možnost zůstala zachována a v druhém čtení v tomto směru přednesli své pozměňovací návrhy.

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Rozpočtový výbor doporučil zrušit daň z nabytí nemovitosti

Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně schválit zrušení daně z nabytí nemovitostí. Návrh poslancům předložila vláda, o zrušení daně se již několik let snaží opoziční strany. Stát na této dani ročně vybere až 13 miliard korun. Sazba daně z nabytí činí čtyři procenta a od roku 2016 ji platí kupující.

Ilustrační fotografie

Zrušení daně z nabytí: Pomoc nebo danajský dar?

Daně a mzdy

Ministerstvo financí navrhuje zrušit dan z nabytí nemovitostí a rozpočtový výpadek pokrýt tím, že se zruší daňové odpočty úroků u hypotečních úvěr. Ignorujíc to, že taková izolovaná snaha MF ČR o „vypárování“ rozpočtových ztrát (cca 13-14 mld.) působí zvláštně v situaci, kdy v posledních dvou letech narostly výdaje o 240 mld. a kdy MF ČR ani tváří v tvář bezprecedentnímu propadu ekonomiky nechce třeba pozastavit růst platů ve veřejném sektoru, horší však je, že pro kupující nemusí být taková změna nyní ani výhodná. Říká to Martin Lobotka, hlavní analytik Consequ.

Daně, ilustrační fotografie

Ministerstvo navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti

Daně a mzdy

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, kterou platí kupující. Podle ní je v současné době ideální příležitost tímto krokem rozhýbat realitní trh. Schillerová to řekla v dnešním pořadu Partie na TV Prima. Opozice to navrhuje již delší dobu.

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.