Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přiznání k dani z nemovitosti lze letos podat až do 1. dubna. Sankce pro opozdilce se však počítají už od února

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Daňové přiznání k dani z nemovitosti letos musí podat každý, kdo v roce 2020 koupil, zdědil či jinak nabyl nemovitost, dále každý, kdo provedl k vlastněné nemovitosti přístavbu nebo další změny, i ten, kdo vlastněnou nemovitost prodal či jinak pozbyl.

Kvůli pandemii koronaviru se letos termín pro podání tohoto daňového přiznání prodlužuje do 1. dubna, ale pouze v případě, že jej podává 100% vlastník nebo společný zmocněnec vlastníků. Pozor také na to, že sankce za opožděné podání se počítá od původního termínu, tedy od 1. února, respektive od šestého pracovního dne po tomto termínu.

Všichni, kdo v roce 2020 nabyli nemovitost, provedli přístavbu či jiné změny na dříve vlastněné nemovitosti nebo nemovitost jakýmkoliv způsobem pozbyli, mají povinnost podat na místně-příslušný finanční úřad přiznání k dani z nemovitosti. Standardní lhůta pro podání je každý rok do konce ledna, letos ale vláda schválila její prodloužení kvůli pandemii koronaviru. Pro letošní rok tedy jako nejzazší termín platí 1. duben 2021. Termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí zůstal beze změny, a to do 31. května. Pozor ale na to, že se prodloužení nevztahuje na situaci, kdy je nemovitá věc ve spoluvlastnictví a jeden ze spoluvlastníků chce podat přiznání k dani za nemovitou věc ve výši svého spoluvlastnického podílu. V tomto případě stále platí původní termín do 1. února.

Přestože finanční úřad letos toleruje podání přiznání k dani z nemovitosti do 1. dubna, sankce za pozdní podání a pozdní úhradu se budou poplatníkům počítat od původní zákonné lhůty, která uplynula 31. ledna, a to až do dne podání daňového přiznání. „Sankce se běžně začíná počítat až šestý pracovní den po uplynutí lhůty pro podání přiznání a činí 0,05 procenta z výše samotné daně za každý den prodlení. Nevyměřuje se však, pokud nedosahuje výše alespoň 200 korun. Pokutu přinejmenším 500 korun pak dostane ten, kdo by přiznání neodevzdal ani po výzvě finančního úřadu,“ uvádí Martin Březina, CEO společnosti UlovDomov.cz, a dodává, že kvůli pandemii koronaviru se mohou podmínky ještě změnit, a proto je vhodné si termíny hlídat, případně si informace pravidelně ověřovat na webu finanční správy či jiných důvěryhodných webech.

Témata:  daně daň z nemovitosti

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

26. března 2025 10:31

Skandál na gynekologii v Líbeznicích: Lékařka použila vulgární nadávky a vyhodila pacientku + VIDEO

V gynekologické ordinaci ve středočeských Líbeznicích došlo k nepříjemné situaci. Pacientka si přišla pro žádanku na specializované vyšetření kvůli problémům s otěhotněním, ale místo běžné návštěvy zažila šok. Podle jejích slov ji lékařka hrubě urážela, používala sprostá slova a nakonec ji vyhodila z ordinace. Celý incident si žena nahrála na video. Na případ následně upozornila TV Nova.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Daňové přiznání: Nejčastější chyby, které vás mohou potrápit

Chyby při vyplňování daňových přiznání mohou mít nepříjemné následky. Od zpožděného vrácení přeplatku po možná sankce. Ať už jde o administrativní pochybení, nesprávné uplatnění slev nebo zapomenuté přílohy, každý detail se počítá. V našem přehledu vám poradíme, jak se vyhnout těm nejběžnějším chybám a podat přiznání bez stresu a problémů.