Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blíží se termín druhé splátky daně z nemovitých věcí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

30. listopad je nejzazším termínem pro úhradu druhé splátky daně z nemovitých věcí. Tento termín se týká všech poplatníků, u nichž je daň z nemovitých věcí na rok 2023 vyšší než 5 000 Kč a současně nebyla celá daň zaplacena najednou do 31. května 2023.

Pokud budete daň hradit na základě složenky, nejsnazší je využití uvedeného QR kódu a platby prostřednictvím internetového bankovnictví. To samé platí i v případě, kdy údaje k zaplacení daně dorazil do e-mailu či datové schránky. U všech variant je také uvedený bankovní účet finančního úřadu, na který se daň platí, včetně předčíslí a kódu banky. Další možností je platba na pobočce České pošty. V případě úhrady přes SIPO se pak o nic nemusíte starat, platba se odečte automaticky.

„Pokud by se poplatník dostal do situace, kdy není schopen vzhledem ke zhoršené ekonomické situaci uhradit do tohoto termínu celou splátku, může požádat finanční úřad o posečkání s úhradou této částky nebo o rozložení úhrady na splátky,“ vysvětluje Jan Kašpar, daňový poradce KODAP.

Témata:  daně daň z nemovitosti

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

29. dubna 2025 9:34

Hypotéka bez vlastních úspor: Jak dnes financovat 100 % ceny nemovitosti

Vlastní bydlení se stává luxusem. Ceny nemovitostí lámou rekordy a většina domácností nedosáhne na potřebnou hotovost pro vstup do hypotéky. Přestože banky dříve nabízely 100% financování, dnes od žadatelů vyžadují podíl z vlastních zdrojů. Oficiální důvody jsou jasné -  snižování rizika. Neoficiálně? Klienti si musí najít alternativní cesty, jak chybějící desítky či stovky tisíc pokrýt.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?