Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí

Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Výměr daně rozeslala Finanční správa ČR poplatníkům datovou schránkou, e-mailem nebo složenkou. Pokud je daň vyšší než 5000 korun, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách, když druhou je nutné uhradit do 30. listopadu.

Ilustrační fotografie

Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává jednou, a to po pořízení nemovitosti nebo v případě změny. Termín pro jeho odevzdání byl letos do 31. ledna.

Daň z nemovitých věcí je možné zaplatit bankovním převodem nebo složenkou. V letošním roce ale už nelze využít bezplatné složenky, které Finanční správa ČR vydávala v minulosti, převod peněz tedy je zpoplatněn podle ceníku České pošty. Kdo se do konce ledna přihlásil k placení daně pomocí služby SIPO, tomu finanční úřady zahrnuly platbu do této služby.

Daň z nemovitosti je výhradním příjmem obcí. Vláda při konsolidaci veřejných financí plánuje její zvýšení o státní koeficient, dodatečné inkaso daně by se mělo stát příjmem státního rozpočtu. Obce s takovým krokem nesouhlasí a požadují, aby výnos daně nadále šel pouze do jejich rozpočtů, protože nesou náklady spojené s užíváním nemovitostí.

Loni finanční úřady vybraly na dani z nemovitých věcí 12,42 miliardy korun, v roce 2021 to bylo 11,88 miliardy korun. Daň se skládá z daně z pozemků a z daně ze staveb a jednotek, jejichž sazby se odvíjejí od charakteru nemovitosti. Daň se poté násobí koeficientem, který je stanovený podle velikosti obce, a případně místním koeficientem.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky