Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Výměr daně rozeslala Finanční správa ČR poplatníkům datovou schránkou, e-mailem nebo složenkou. Pokud je daň vyšší než 5000 korun, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách, když druhou je nutné uhradit do 30. listopadu.

Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává jednou, a to po pořízení nemovitosti nebo v případě změny. Termín pro jeho odevzdání byl letos do 31. ledna.

Daň z nemovitých věcí je možné zaplatit bankovním převodem nebo složenkou. V letošním roce ale už nelze využít bezplatné složenky, které Finanční správa ČR vydávala v minulosti, převod peněz tedy je zpoplatněn podle ceníku České pošty. Kdo se do konce ledna přihlásil k placení daně pomocí služby SIPO, tomu finanční úřady zahrnuly platbu do této služby.

Daň z nemovitosti je výhradním příjmem obcí. Vláda při konsolidaci veřejných financí plánuje její zvýšení o státní koeficient, dodatečné inkaso daně by se mělo stát příjmem státního rozpočtu. Obce s takovým krokem nesouhlasí a požadují, aby výnos daně nadále šel pouze do jejich rozpočtů, protože nesou náklady spojené s užíváním nemovitostí.

Loni finanční úřady vybraly na dani z nemovitých věcí 12,42 miliardy korun, v roce 2021 to bylo 11,88 miliardy korun. Daň se skládá z daně z pozemků a z daně ze staveb a jednotek, jejichž sazby se odvíjejí od charakteru nemovitosti. Daň se poté násobí koeficientem, který je stanovený podle velikosti obce, a případně místním koeficientem.

Témata:  daň z nemovitosti Peníze

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy