Amazon

Ilustrační fotografie

Naše posedlost kartonovými krabicemi a on-line nákupy ničí staré lesy ve Švédsku

Magazín

Nakupování na internetu je sice pohodlné a časově úsporné, ale má svou cenu. Podle  zveřejněného reportu švédské pobočky Greenpeace jsou Amazon, Zalando a další velcí hráči v sektorech e-commerce a potravinářství spojeni s ničením starých lesů ve Švédsku. Zpráva “Zločin proti přírodě: Kartonová vražda” (Nature Crime File: Killed by Cardboard) ilustruje, jak zvýšená poptávka po jednorázových produktech, jako je balicí papír a karton pro přepravu zboží, podporuje ničení přírody a porušuje práva původních obyvatel – Sámů – ve Švédsku. 

Ilustrační fotografie

Společnost Amazon napadla u soudu pravidla EU pro internetový obsah

Ekonomika

Americký internetový prodejce Amazon podal právní námitku proti svému zařazení do skupiny společností, na které se vztahují přísná pravidla Evropské unie týkající se internetového obsahu. Tvrdí, že by jeho začlenění bylo nespravedlivé, pokud by nebyli podobně označeni také ostatní velcí maloobchodníci v EU, uvedla agentura Reuters. Amazon je první americkou firmou, která pravidla napadla.

Ilustrační fotografie

Amazon v červnu zprovozní distribuční centrum v Kojetíně, nabírá pracovníky

Ekonomika

Internetový prodejce Amazon zprovozní v červnu své nové robotické distribuční centrum v Kojetíně na Přerovsku. Po plném uvedení do provozu v něm plánuje Amazon nabídnout práci až 2000 zaměstnancům. Firma už zahájila nábor pracovníků. ČTK to dnes sdělil generální manažer společnosti Amazon pro Českou republiku Michal Šmíd.

Ilustrační fotografie

Amazon chce zrušit dalších 9000 pracovních míst

Ekonomika

Americký internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst. Šéf podniku Andy Jassy to uvedl v dnešním sdělení zaměstnancům. Firma už začátkem ledna oznámila, že zruší zhruba 18.000 míst. Amazon má po celém světě přes 1,5 milionu zaměstnanců a působí také v České republice, kde zaměstnává několik tisíc lidí.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Amazon buduje v Kojetíně distribuční centrum, zaměstná v něm přes 2000 lidí

Internetový prodejce Amazon buduje v Kojetíně na Přerovsku nové distribuční centrum, ve kterém vznikne více než 2000 pracovních míst. Stavba logistického centra bude v průmyslovém parku na kraji Kojetína dokončena příští rok, jeho plné zprovoznění je naplánováno na rok 2023. Firma Amazon už zahájila nábor prvních zaměstnanců, zatím hlavně specialistů. Nábor pracovníků, kteří budou v Kojetíně zpracovávat objednávky zákazníků, je naplánován na druhé čtvrtletí 2022. ČTK to dnes sdělil generální manažer společnosti Amazon pro Českou republiku Michal Šmíd.

Ilustrační fotografie

Amazon potřebuje 125 tisíc lidí, zvýší nástupní mzdu

Ekonomika

Největší internetový prodejce Amazon potřebuje dalších 125.000 zaměstnanců do logistiky a dopravy. Aby je nalákal, zvedne nástupní mzdu na 18 dolarů (386 Kč) z dosavadních 17 dolarů na hodinu. Agentuře Reuters to sdělil viceprezident donáškové služby Amazonu Dave Bozeman. Firma, který je po Walmartu druhým největším zaměstnavatelem ve Spojených státech, se podobně jako jiné společnosti potýká s nedostatkem zaměstnanců na trhu práce.

Ilustrační fotografie

Nejvyšší pokutu za porušení GDPR dostal letos v červenci Amazon

Ekonomika

Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (General Data Protection Regulation, GDPR) má za cíl pomoci hájit práva občanů EU proti zneužívání jejich dat. Týká se veřejných institucí, firem a společností, které nakládají s osobními údaji zákazníků či zaměstnanců. Nařízení vstoupilo v platnost v květnu 2018 a platí jednotně ve všech státech EU a na Islandu, v Norsku a Lichtenštejnsku.

Ilustrační fotografie

Amazon hodlá přijmout dalších 55 tisíc nových zaměstnanců

Ekonomika

Americký internetový obchod Amazon hodlá přijmout dalších 55.000 nových zaměstnanců, z toho zhruba 40.000 ve Spojených státech. Oznámila to dnes firma. Dodala, že tento nábor se týká korporátních a technologických pracovních míst. Podle agentury AP firma navíc najímá tisíce pracovníků pro distribuci zboží zákazníkům.

Jeff Bezos

Aktuality

Padl rekord v rychlosti bohatnutí. A proč Evropa nemá své „Amazony“?

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos při uplynulém pondělku, za 24 hodin, zbohatl o zhruba 300 miliard korun. Jeden den mu stačil na to, aby zbohatl bezmála o tolik, kolik mají za celý život vyděláno Petr Kellner s Andrejem Babišem dohromady. Samozřejmě, Bezos ten den bohatl díky osmiprocentnímu růstu akcií Amazonu. I tak dechberoucí věc. Pravděpodobně nikdy v historii nikdo jiný tak rychle nebohatl. Každé tři vteřiny Bezos bohatl o tolik, kolik Čech s mediánovou mzdou vydělá za 40 let, vlastně za celý profesní život. komentuje pro MoneyMAG.cz Lukáš Kovanda z Czech Fund.

Jeff Bezos

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos během 24 hodin dramaticky zbohatl

Finance

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Zakladatel Amazonu Jeff Bezos včera za jediný den zbohatl o třináct miliard dolarů. Jedná se o největší jednodenní nárůst bohatství kterékoli konkrétní osoby od roku 2012, kdy agentura Bloomberg spustila svůj dennodenně průběžně aktualizovaný žebříček nejmajetnějších lidí světa.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Bývalá žena šéfa Amazonu je neuvěřitelně bohatá. Polovinu svého jmění daruje charitě

Bývalá žena šéfa a zakladatele firmy Amazon daruje charitě polovinu svého jmění, jehož hodnota se odhaduje na téměř 37 miliard dolarů (téměř 856 miliard Kč). Píše o tom agentura Reuters a zpravodajský server BBC. MacKenzie Bezosová, která se s Jeffem Bezosem rozvedla letos, tak jde ve šlépějích amerických miliardářů jako jsou Warren Buffett a Bill and Melinda Gatesovi. Ti v rámci kampaně Giving Pledge vyzývají velké boháče, aby se ještě během života vzdali více než poloviny svého majetku.

Ilustrační fotografie

Prodáváte zboží do USA nebo zemí EU přes Amazon? Ohlídejte si svou povinnost registrace a odvodu daně

Daně a mzdy

Řada tuzemských firem či živnostníků prodává své zboží či produkty do USA či zemí Evropské unie přes Amazon či obdobný distribuční kanál. V řadě případů se však k těmto obchodním aktivitám váže povinnost registrace a následného odvodu některé z daní do rozpočtu těchto zemí. Jak v takovém případě postupovat, či s jakými nejčastějšími úskalími se mohou prodávající setkat, popisuje Lukáš Moravec, odborný asistent na Katedře obchodu a financí České zemědělské univerzity v Praze a spolupracující lektor vzdělávací společnosti 1. VOX.

Ilustrační fotografie

Mládek boj o Amazon nevzdává. Je pro nás důležitý, tvrdí

Aktuality

Americký internetový obchod Amazon ustoupil od záměru postavit své distribuční centrum v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa. Český stát ale bude dále jednat se společností o vybudování dalšího centra v České republice, nabídne proto firmě jiné vhodné lokality. Projekt logistického centra Amazonu, které vznikne v Dobrovízi u Prahy, zdárně pokračuje.

Proč Brno odmítlo Amazon? Co se stalo?

Ekonomika

Proč Brno odmítlo Amazon? Co se stalo?

"Obří distribuční centrum na Černovické terase by ucpalo jihovýchod Brna kamiony a udělalo tisícům lidí ze Slatiny a okolí ze života peklo," to je podle předsedy klubu zastupitelů Strany zelených v Zastupitelstvu města Brna Martina Andera jeden z hlavních důvodů, díky kterým město odmítlo stavbu distribuční haly internetového giganta Amazon.

Šmucler o miliardě pro OKD a konci investice Amazonu

Šmucler o miliardě pro OKD a konci investice Amazonu

Aktuality

Premiér Sobotka chce dát společnosti OKD 1,1 miliardy, aby oddálila zavření dolu Paskov. Stát přitom dnes přišel o investici zásilkového gigantu Amazon. Upozornil na to na sociální síti moderátor Roman Šmucler.

Amazon možná bude. Praha i Brno kývly na dohodu

Amazon možná bude. Praha i Brno kývly na dohodu

Ekonomika

Rada Jihomoravského kraje dnes ráno schválila stavbu logistického centra Amazonu. Ke stejnému rozhodnutí nedávno dospěli také zastupitelé Dobrovíze u Prahy, kteří rovněž schválili stavbu distribučního centra internetového giganta. Amazonu tak zřejmě již nic nebrání ve vstupu na Český trh.

Babiš podporuje stavbu skladů Amazonu v Česku

Aktuality

Babiš podporuje stavbu skladů Amazonu v Česku

Podle budoucího ministra financí Andreje Babiše je nezaměstnanost v České republice závažný problém, proto by podobné projekty, jako plánuje Amazon, měli dostat zelenou. Investoři by pak mohli vytvořit stovky pracovních míst.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.