Proč Brno odmítlo Amazon? Co se stalo?

"Obří distribuční centrum na Černovické terase by ucpalo jihovýchod Brna kamiony a udělalo tisícům lidí ze Slatiny a okolí ze života peklo," to je podle předsedy klubu zastupitelů Strany zelených v Zastupitelstvu města Brna Martina Andera jeden z hlavních důvodů, díky kterým město odmítlo stavbu distribuční haly internetového giganta Amazon.

Diskuse: 0

660
reklama

Průmyslová zóna Černovická terasa, na kterém měl být gigantický sklad vybudován, byla podle Andera už od svého založení určena pro lehkou průmyslovou výrobu. Výstavba skladů a distribučních center zde navíc byla územním plánem vždy zakázána.

"A to hned ze dvou důvodů: za prvé, lokalita nemá přímé napojení na dálnici – stovky kamionů by musely projíždět kolem obytných domů a nekapacitní křižovatky by byly permanentě ucpané. Za druhé, po zkušenostech z americkým Flextronicsem, který ze zóny záhy odešel za levnější pracovní silou na východ, je v Brně uplatňována strategie lákat investory s vyšší přidanou hodnotou, kde pravděpdobnost pevnějšího svázání z Brnem je větší a vytvořená pracovní místa stabilnější," píše zastupitel na webu Strany zelených.

Údajně to neznamená, že by zastupitelstvu šlo pouze o firmy zaměstnávající univerzitní profesory, ale ze zkušeností západoevropských inovativních parků prý ví, že že na vědecko-výzkumná centra je vždy navázána síť dalších výrobních provozů, kde najdou své uplatnění i méně kvalifikovaní pracovníci.

"Zatěžkávací zkouškou všech „strategických plánů" je chvíle, kdy se objeví velká nabídka, která však s plánem neladí. To se stalo v případě Amazonu v Brně. Stovky špatně placených a dlouhodbě nejistých pracovních míst nejsou to, oč by Brno mělo v první řadě stát, zvlášť pokud by takový sklad měl být vykoupen trvalým zhoršením podmínek pro bydlení ve Slatině a okolí. Přesto řada zastupitelů podlehla tíze opakované mantry o 1500 pracovních místech a byla ochotna ihned dlouhodobou strategii a životní prostředí hodit za hlavu," tvrdí zastupitel Ander.

Domnívá se, že kvůli Amazonu by naopak řada míst v malých a středních firmách a obchodech také zanikla. "Tento trend je možné vysledovat v Německu, Francii i Británii, kde se proti Amazonu bouří už desítkytisíc lidí. U nás však mediální obraz ovládla fronta „ekonomických expertů", pro které je jakýkoliv investor svatý, ať už chce stavět cokoliv a kdekoliv," dodává.

Podle jeho názoru cena, za kterou měl být obří sklad Amazonu v Brně postaven, za to nestála. Z hlediska dlouhodobé strategie město podporuje "inovativní firmy s vysokou přidanou hodnotou, investory navázané na místními univerzity, kteří neutečou hned co zjistí, že pár setkilometrů na východ jim tu stejnou robotickou práci bude někdo dělat za poloviční plat. A chce-li premiér tvrdit, že pro vytvoření pracovních míst udělá maximum, ať především urychleně dostaví napojení průmyslové zóny na dálnici – zatím o tom všechny vlády 12 let jen mluvily," uzavírá Ander.

Loading...
Témata: Amazon

Diskuze: Proč Brno odmítlo Amazon? Co se stalo?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky