Půjčky a spoření

Ilustrační fotografie

Přibývá lidí s více exekucemi. Zrodil se nápad jim dluhy odpustit

Půjčky a spoření

Počet Čechů v exekuci se už dva roky snižuje. Tuhle dobrou zprávu ale kalí fakt, že naopak prudce roste počet těch, kteří mají čtyři a více exekucí. Ministerstvo spravedlnosti proto zvažuje nápad těmto vícenásobným dlužníkům dluhy zcela odpouštět. Informuje o tom deník Právo.

Ilustrační fotografie

Lidé nejčastěji ukládají peníze na spořicí účty a do investic

Půjčky a spoření

Nejoblíbenějšími způsoby ukládání peněz v České republice jsou termínované vklady a spořicí účty. Jak zjistilo ANO spořitelní družstvo, obou možností využívá přibližně 42 procent občanů. Investiční produkty vyhledává 18 % Čechů, komodity zajímají 9 % respondentů.

Ilustrační fotografie

Půjčka pod stromeček? Tři otázky, které by měly zaznít před podpisem smlouvy

Půjčky a spoření

Vánoce jsou každoročně vrcholem sezóny v oblasti spotřebitelských úvěrů. Spolu s tím však stoupá i riziko nezodpovědného zadlužování a zvyšuje se počet spotřebitelů, kteří se stanou obětí nekalých praktik rizikových poskytovatelů úvěru. Evropská komise proto v rámci své informační kampaně připomíná spotřebitelům, jaká práva v oblasti úvěrů mají a jak se vyhnout případným problémům.

Ilustrační fotografie

Rizikové vánoční půjčky: Koho ohrožují nejvíce?

Půjčky a spoření

V každé sedmé české domácnosti se o děti stará pouze jeden z rodičů. V devíti z deseti případů jsou to ženy. Podle posledních měřených údajů je v České republice zhruba 165 tisíc domácností, kde jeden rodič živí jedno nebo více dětí. Před Vánocemi, které jsou chápány jako svátky štědrosti, je pro rodiče mnohdy těžké nesplnit přání svých potomků a odepřít jim bohatého Ježíška. Matky samoživitelky se často potýkají s nedostatkem financí, a proto je pro ně náročnější odolat lákadlu půjček, které jim zdánlivě pomohou zalepit díry v rodinném rozpočtu.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

40 % občanů je připraveno zamlčet dluhy, když jdou žádat o jinou půjčku

Pokud chtějí úvěrové firmy odpovědně posoudit schopnost klienta splácet, nemohou se spolehnout pouze na informace poskytnuté žadatelem o půjčku. Čtyřicet občanů ze sta by totiž při žádosti o půjčku zamlčelo fakt, že mají u jiné společnosti dluh po splatnosti. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM/MARK pro sdružení SOLUS. Jen 10 % z těchto občanů si přitom uvědomuje, že se tím může dopustit trestného činu úvěrového podvodu.

Ilustrační fotografie

Rychlé nebankovní půjčky – někde Vám půjčí pouze 1 000 Kč, jinde až 50 000 Kč

Půjčky a spoření

Na trhu s rychlými nebankovními půjčkami existují rozdíly nejen mezi jednotlivými finančními institucemi, ale také tím, jestli jste pro danou společnost novým či vracejícím se klientem. Na nabídce nebankovních společností je stále znát omezení, která plynou z občanského zákoníku, tj. někde prostě nezískáte více jak 5 000 Kč ani v případě, že opakovaně své závazky splácíte řádně a včas.

Bydlení, ilustrační fotografie

Stavebnímu spoření podráží nohy rekordně levné hypotéky

Půjčky a spoření

Stavební spořitelny poskytly podle ČTK od ledna do konce října úvěry za téměř 40 miliard korun, což je meziroční růst o zhruba pětinu. V případě uzavírání nových smluv o stavebním spoření ovšem spořitelny zaznamenaly meziročně více než čtvrtinový pokles, když uzavřely necelých 380.000 smluv.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Mýty a fakta o zpětné hypotéce

Zpětná doživotní hypotéka, kterou v Česku od září nabízí společnost FINEMO.CZ pod názvem Renta z nemovitosti, vyvolává zájem, emoce, otázky, ale také nedorozumění. Jaké jsou tedy hlavní mýty, které o tomto novém finančním produktu pro seniory kolují, a jaká fakta, která stojí zato zdůraznit?

Ilustrační fotografie

dTest: Nový zákon o úvěrech omezí lichváře, má ale své chyby

Půjčky a spoření

Legislativní rada vlády má tento týden projednat nový zákon o úvěrování spotřebitelů. Ten je na jednu stranu přísný na poskytovatele a má vymýtit největší nešvary, na stranu druhou obsahuje některé nejasnosti a rozpory s evropskou směrnicí, kterou do českého práva provádí.

Ilustrační fotografie

Sazby hypoték jsou na historickém minimu

Půjčky a spoření

Hypotéky jsou zase o něco levnější. Průměrná úroková sazba v říjnu klesla na 2,14 %, jak vyplývá z dat makléřské společnosti GOLEM FINANCE. Jak se budou vyvíjet sazby po zbytek roku a na co se máme připravit v roce 2016?

Ilustrační fotografie

Lidé žádají o půjčku již dva týdny po výplatě

Půjčky a spoření

Nezvykle rychle po výplatě si Češi půjčují u finančních institucí. Již dva týdny po tom, co dostanou u zaměstnavatele mzdu, 75 % z nich nemá na své měsíční výdaje. To poukazuje na to, že české domácnosti nemají dostatečné rezervy a že jejich výdaje jsou leckdy vyšší než jejich příjmy, informuje Fair Credit.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Roste počet nedobrovolných dražeb nemovitostí, většina probíhá elektronicky

Po drobnějším poklesu počtu realizovaných nedobrovolných dražeb v roce 2014 sledujeme letos opět výrazný nárůst počtu dražeb i počtu zájemců. Většina prodávaných nemovitostí jsou byty a rodinné domy, počet komerčních nemovitostí či pozemků je v řádu procent, informují EURODRAŽBY.CZ a.s.

Ilustrační fotografie

Dluhy je možné vymáhat on-line. Lidé ušetří čas i peníze

Půjčky a spoření

Až 90 procent věřitelů nevymáhá své pohledávky z obavy, kolik času a peněz je bude stát právní pomoc. Navzdory sníženým advokátním tarifům, které loni zavedlo Ministerstvo spravedlnosti České republiky, si inkasní agentury, právní kanceláře a exekutoři účtují předem tisíce korun na zálohách a dalších výdajích. Vymáhací procesy jsou roztříštěné, věřitel nemá přehled o stavu své pohledávky ani o odvedených právních úkonech. Věřitel platí předem – zvlášť inkasním a vymáhacím agenturám, zvlášť právníkům, zvlášť exekutorovi –, a bez záruky vymožení dluhu, informuje portál Epohledávky.cz .

Ilustrační fotografie

Nejčastější chyby při výběru půjčky a rady, jak se jim vyhnout

Půjčky a spoření

Nejlepší půjčka je žádná půjčka. Ale co si budeme povídat, minimálně tu na bydlení nebo na auto si musí vzít skoro každý z nás. To ostatně potvrzují i čísla. Někdy za život se muselo zadlužit osm z deseti Čechů a podle údajů ČNB dohromady dlužíme 1,357 biliónů korun. Většina z nás si ale půjčku bohužel vybere špatně. Jaké jsou nejčastější chyby a jak se jich vyvarovat? Na to jsme se zeptali finanční specialistky Pavly Rýznarové z portálu Ušetřeno.cz, který se věnuje srovnávání pro-duktů a osvětě v oblasti rodinných financí.

Hypotéky: Další růst úroků se nekoná, prodej nových bytů v Praze míří k rekordu

Hypotéky: Další růst úroků se nekoná, prodej nových bytů v Praze míří k rekordu

Půjčky a spoření

Průměrná úroková sazba u hypoték v České republice v září podle dat Fincentrum Hypoindexu stagnovala a zůstala na srpnových 2,11 procenta. Pohybovala se tak jen 0,06 procenta nad nejnižší historickou hodnotou 2,05 procent, na níž setrvávala v květnu a červnu letošního roku. V září si lidé sjednali 8600 hypoték v celkovém objemu 15,931 miliardy korun. Za letošních prvních devět měsíců bylo sjednáno 77 629 hypotečních úvěrů v objemu 139,766 miliard korun. Není tak vyloučeno, že letos dojde k překonání rekordního roku 2013, kdy bylo za celý rok uzavřeno 95 834 smluv za 155,796 miliardy korun.

Ilustrační fotografie

Pět věcí, které jste (ne)věděli o penzijním spoření

Půjčky a spoření

Loučíte se svým spořicím účtem a hledáte jiné možnosti investování, které mají výrazně vyšší zhodnocení? S penzijkem můžete zabít dvě mouchy jednou ranou. ČSOB doplňkové penzijní spoření se skládá z několika účastnických fondů.

Ilustrační fotografie

Exekutorská komora varuje před podvodnými e-maily vyzývajícími k úhradě dluhu

Půjčky a spoření

V Česku se objevily tisíce spamových zpráv zneužívající e-mailovou adresu Exekutorské komory ČR komora@ekcr.cz. E-maily s předmětem “Exekucni prikaz” byly rozeslány v sobotu 17. října 2015 a vyzývají adresáty k úhradě neexistujících dluhů a obsahují pokyny k úhradě dluhů zkopírované z webových stránek některých soudních exekutorů.

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.