Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uvažujete o půjčce? Prokoukněte 3 vychytralé triky bank

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Marie Cvrčková, MoneyMAG.cz

Banky se přetahují o klienty, a proto jim slibují modré z nebe. Cílem je, aby jejich produkty působily naprosto neodolatelně. Jak je to ale s odměnami ve skutečnosti?

Z televizních reklam a lesklých informačních brožur se zdá, že vzít si a poté splácet půjčku je nejjednodušší věc na světě. Poskytovatelé úvěrů navíc potenciální klienty lákají na řadu bonusů a výhod. Potíž tkví v tom, že na tyto benefity nedosáhne zdaleka každý.

Jak se nenechat nachytat? Podívejte se na reklamní kličky, které mohou zájemce o půjčku zmást.  

1. Úroky vs. RPSN

Poskytovatelé úvěrů se často chlubí nízkými úroky. Stejně důležitá je také hodnota RPSN (roční procentní sazba nákladů). Právě RPSN totiž ukazuje, kolik klient za půjčku skutečně zaplatí. Vedle úroků zahrnuje i další poplatky a výdaje spojené s čerpáním půjčky. A podezřele nízký úrok může být vykompenzován nepřiměřeně vysokou RPSN.

Podívejte se na přehledné srovnání půjček na portálu Ušetřeno.cz, které vám pomůže při výběru úvěru na míru.  

2. Magická slůvka AŽ a OD

Vrátíme vám AŽ 500 korun měsíčně! Odpustíme vám AŽ 12 splátek! Měsíční splátka již OD 399 korun!

Lákavou odměnu skutečně můžete získat. Ovšem pouze v případě, že si půjčíte vysokou částku a dobu splácení si stanovíte třeba na dlouhých 10 let, za jiných podmínek se bonus úměrně snižuje. Banka vás pak sice pravidelně odmění příjemnou částkou, ale v důsledku delší doby splácení jí na úrocích a dalších poplatcích odvedete výrazně více peněz, než byste museli.

Banky zkrátka zveřejňují nejvyšší možnou odměnu, ale vypátrání podmínek pro její získání už zůstává na klientovi. A mnohdy je k tomu potřeba lupa. Pokud se chcete dozvědět, za jakých podmínek byste spláceli úvěr u různých bankovních i nebankovních domů, vyzkoušejte půjčkovou kalkulačku.  

3. Odložení splátky? Ano, ale…

Atraktivním bonusem je také možnost odložení splátky. Máte-li dojem, že vám tak poskytovatel úvěru vyjde vstříc, kdykoliv se dostanete do finančních potíží, bohužel se mýlíte. Tak jednoduché to není.

Odložení splátek musí být součástí smlouvy, navíc si za tuto možnost zpravidla připlatíte. Aby k prodloužení splatnosti mohlo dojít, je také nutné po určitou dobu úvěr řádně splácet. Odkládat závazky vůči bance pochopitelně nelze každý druhý měsíc. Je to spíše odměna, kterou můžete čerpat například jednou do roka.

Češi to s penězi moc neumí

Nedávný průzkum ukázal, že mnoho Čechů oblasti financí příliš nerozumí, a proto marketingové triky bank i nebankovních poskytovatelů půjček často neodhalí. Pak je čeká nepříjemné překvapení, když zjistí, že nedostanou přesně to, co společnost inzeruje v reklamě.

Témata:  CZK půjčky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

CZK

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?