Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rizikové vánoční půjčky: Koho ohrožují nejvíce?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V každé sedmé české domácnosti se o děti stará pouze jeden z rodičů. V devíti z deseti případů jsou to ženy. Podle posledních měřených údajů je v České republice zhruba 165 tisíc domácností, kde jeden rodič živí jedno nebo více dětí. Před Vánocemi, které jsou chápány jako svátky štědrosti, je pro rodiče mnohdy těžké nesplnit přání svých potomků a odepřít jim bohatého Ježíška. Matky samoživitelky se často potýkají s nedostatkem financí, a proto je pro ně náročnější odolat lákadlu půjček, které jim zdánlivě pomohou zalepit díry v rodinném rozpočtu.

V situaci, kdy si vánoční dárky na dluh pořizuje každý osmý Čech, se může zdát půjčka optimálním řešením nízkého bankovního konta, opak je ale pravdou. „My se v ePohledávkách bohužel velmi často setkáváme s tím, že jsme nuceni řešit dluhy lidí v tíživé sociální situaci, kterým jejich finanční závazky lidově řečeno přerostly přes hlavu. Chtěli bychom je proto varovat před půjčováním si na dárky u nebankovních institucí. Nebankovní spotřebitelské půjčky totiž bývají úročeny velmi vysokým úrokem a mnohdy se k nim vážou další skryté poplatky. Lidé na úrocích vrátí nejen půjčenou částku, ale často ji jednou i dvakrát přeplatí,“ uvedl Tomáš Medřický ze serveru ePohledávky.cz.  

Výše částek, které si Češi před Vánocemi půjčují, zpravidla nepřesahuje 30 tisíc korun. Ovšem průměrná doba splácení spotřebitelského úvěru je až 15 měsíců. Dlouhá doba splácení je nevýhodná hlavně pro sociálně slabé, jednočlenné domácnosti a samoživitele, kteří jsou velmi citliví na jakékoli výkyvy v příjmu. Pokud tito lidé přijdou o pravidelný zdroj financí, například kvůli ztrátě zaměstnání či dlouhodobé nemoci, není pro ně zpravidla snadné se s nastalou situací vypořádat. Nevýhodná spotřebitelská půjčka pro ně může být spouštěčem nebezpečné spirály, která je přivede do dluhové pasti. Kvůli pravidelné splátce nevýhodného úvěru se mohou dostat do prodlení s platbou některé z běžných služeb, jako je telefon, nájem či energie.

Jestliže dlužníkovi hrozí přerušení dodávek služby, která je běžnou součástí jeho životního standardu, udělá často tu největší chybu. Vezme si další rizikový úvěr, který pak není schopen splácet. „Nejdůležitější je začít tuto situaci co nejdříve efektivně řešit, ePohledávky mohou dlužníkům nabídnout konsolidaci jejich úvěru, kontrolu všech spotřebitelských smluv, vyjednání lepších podmínek u dodavatelů poskytovaných služeb, které jim měsíčně mohou ušetřit až několik tisíc korun. Jsme schopní také dlužníkům zajistit konzultaci v oblasti trhu práce s našimi spřátelenými personálními agenturami. Pomůžeme jim vytvořit oboustranně akceptovatelný splátkový kalendář, aby mohli svým věřitelům zaplatit,“ nastínil možná řešení Tomáš Medřický ze serveru ePohledávky.cz.  

Jakmile se totiž dlužník kvůli dlouhodobé platební neschopnosti dostane do vleklých dluhů, narůstá jeho závazek nejen o úroky, ale také o případné odměny advokátům a exekutorům. Proto je důležité k jakýmkoli půjčkám přistupovat zodpovědně a obezřetně. Půjčovat si jen na věci, které skutečně potřebujeme a jejichž životnost je delší než doba splácení. „Pokud už si člověk musí půjčit, je dobré neřídit se pouze výší úroku, ale prostudovat si také poplatky a sankce pro případ nesplácení,“ upozornil Tomáš Medřický. 

Témata:  půjčky Vánoce

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy