Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stavebnímu spoření podráží nohy rekordně levné hypotéky

Bydlení, ilustrační fotografie
Bydlení, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Stavební spořitelny poskytly podle ČTK od ledna do konce října úvěry za téměř 40 miliard korun, což je meziroční růst o zhruba pětinu. V případě uzavírání nových smluv o stavebním spoření ovšem spořitelny zaznamenaly meziročně více než čtvrtinový pokles, když uzavřely necelých 380.000 smluv.

„Postupný pokles zájmu o stavební spoření je pochopitelný. Banky totiž výrazně uvolnily pravidla pro poskytování hypoték. Dosáhnou na ni tak i ti, kteří dříve museli zvolit úvěr ze stavebního spoření. Ten byl však vždy méně výhodný než klasická bankovní hypotéka, což letošní historicky nejnižší hypoteční sazby jen umocňují,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je lídrem bytové výstavby v České republice. 

Češi podle Korce dlouhodobě patří k rekordmanům z hlediska počtu uzavřených smluv na stavební spoření, ve spoustě domácností ho mají i nemluvňata. Pětičlenná rodina tím může od státu získat až 10 tisíc korun. „Jenže původní smysl stavebního spoření se pomalu vytratil. Místo investice do bydlení, vlastního vzdělání či zajištění ve stáří použije peníze většina lidí po vypršení minimální šestileté lhůty například na dovolenou či nové auto. V takovém případě ztrácí státní příspěvek smysl,“ tvrdí Korec s tím, že pro dlouhodobější uložení peněz je stavební spoření nevhodné. „I při započtení státního příspěvku v maximální výši dva tisíce korun za rok je výnos nižší než deklarovaný střednědobý dvouprocentní inflační cíl ČNB. Peníze při delším uložení do stavebního spoření by v takovém případě svou hodnotu ztrácely,“ varuje Korec. 

Témata:  hypotéky bydlení stavební spoření

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 11:39

Předpověď počasí na noc a středu 17. dubna

Mezi tlakovou níží nad východní Evropou a tlakovou výší nad východním Atlantikem k nám bude nadále proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

CZK

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?