Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jarní nebezpečí ohrožují rodinný rozpočet. Na co si dát pozor?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Jara se většina z nás nemůže dočkat. Po dlouhých zimních měsících už netrpělivě vyhlížíme čas, kdy se příroda začíná probouzet, přibývá světla a dny se prodlužují. Podle pojišťoven však jaro s železnou pravidelností přináší také nehody, které dokáží nepříjemně potrápit nejednu domácnost. Na co si na jaře dát pozor?

Pojišťovny varují zejména před silnými přívalovými dešti a bouřkami, které přináší aprílové počasí. Tím ale výčet rizik nekončí. „Na jaře řešíme nejčastěji škody způsobené rozmary přírody – vytopené sklepy, elektrické spotřebiče zničené úderem blesku, střechy a další součásti domů narušené silnými větry. Současně lidé začínají trávit více času mimo domov, proto pravidelně narůstají případy krádeží,“ popisuje Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny. Podobné nečekané události dokáží nepříjemně narušit chod domácnosti a nabourat rodinný rozpočet. Jak se před uvedenými riziky můžeme chránit a kdy pomůže pojištění domácnosti?

Když nás potrápí rozmary počasí

Silné deště, rozvodněné řeky a další rozmary přírody páchají v Česku každoročně škody v řádu stamilionů korun. „Jarní měsíce jsou rizikové z mnoha důvodů. Tající sníh, deště a silné bouřky často komplikují život majitelům domů. Přibývá havárií, dochází k velkým teplotním výkyvům. Průměrná výše škod při povodni či záplavách se podle našich údajů pohybuje kolem 150 000 Kč, v případě vichřice je průměrná výše škod kolem 29 000 Kč, při krupobití lidé hlásí škody v průměru za 45 000 Kč,“ popisuje Vanda Kýpeť ze Slavia pojišťovny. Správně nastavené pojištění dokáže všechna uvedená rizika spolehlivě ošetřit.

Když uhodí blesk

Úder blesku je běžným živelným rizikem, proti kterému pojišťovny nemovitosti standardně pojišťují. Ale mohou nastat i případy, kdy do jiné nemovitosti či nedalekého elektrického zařízení udeří blesk, který způsobí přepětí v elektrické síti, čímž může dojít k poškození majetku, aniž by na něm blesk zanechal tepelné či mechanické stopy. V takovém případě může pojišťovna odmítnout plnění, protože nejde o přímý úder blesku a poškozené elektrické spotřebiče či jejich opravu si majitel musí hradit z vlastní kapsy nebo se může pokusit vymoci náhradu škody po dodavateli elektrické energie. „Každoročně evidujeme případy, kdy velké bouřky vyřadí z provozu větší množství elektrických spotřebičů v určité lokalitě. Na přepětí jsou velmi citlivé zejména slaboproudé obvody – např. TV přijímače, počítače a jejich monitory, výjimečně však mohou být poškozeny veškeré elektrické přístroje včetně automatických praček, elektrických zařízení na ohřev vody či kuchyňských spotřebičů. Slavia pojišťovna v rámci pojištění domácnosti dokáže minimalizovat i škody způsobené přepětím či nepřímým úderem blesku. Obě rizika jsou ošetřena v našich základních variantách pojištění. Není nutné sjednávat a hradit nic navíc,“ uvádí Vanda Kýpeť ze Slavia pojišťovny.

Když vás navštíví zloději

Kromě živlů ohrožují na jaře naše domácnosti ve větší míře také zloději. Důvodů je hned několik: lidé během jarních a následně letních měsíců nechávají své příbytky bez dozoru, více cestují a častěji nechávají otevřená okna a vchodové či balkónové dveře. Průměrná výše škody při vloupání se podle Slavia pojišťovny pohybuje kolem 55 tisíc korun. „Lidé podceňují zabezpečení svých domovů. Často se stává, že mají pojištěnou nemovitost, ale nemyslí už na vybavení svého domu či bytu, které při řádění zlodějů vezme za své,“ upozorňuje Vanda Kýpeť. Ideální je mít objekt dostatečně zabezpečen a zároveň ošetřen pojištěním domácnosti. Obecně platí pravidlo, že čím vyšší stupeň zabezpečení, tím vyšší limity pojistného plnění. „Stejná pravidla platí i pro chaty a chalupy, které jsou bez dozoru větší část roku, proto jsou lákadlem pro zloděje a vandaly,“ říká Kýpeť.

Když vyrazíte na kola

V rámci pojištění občanského majetku lze eliminovat také škody, které členové domácností způsobí dalším osobám. Stačí si pojistit odpovědnost, případně připojistit toto riziko k pojištění domácnosti nebo nemovitosti. Každý odpovídá za své jednání a také za škody, které může způsobit. Současně ručí také za své děti a dokonce i za své domácí mazlíčky. Přitom nerozhoduje, zda újmu druhým způsobí úmyslně, nebo nedopatřením či opomenutím. Stejné pravidlo platí v případě ublížení na zdraví. Škodu je třeba nahradit. Většinou se jedná o nehody, které jsou běžnou součástí našich všedních dní, ale výše škod se může díky novému občanskému zákoníku vyšplhat až do stovek tisíc či milionů korun, zejména jde-li o újmu na zdraví. Podobná událost pak dokáže viníkovi způsobit až existenční problémy. „Na jaře v rámci pojištění odpovědnosti často hradíme škody na zdraví a poničeném vybavení způsobené při cyklistice a dalších rekreačních sportech, celoročně pak řešíme vytopené byty sousedů, rozbitá okna a další běžné nehody,“ vysvětluje Vanda Kýpeť ze Slavia pojišťovny. Některé škody bohužel nezaplatí ani pojišťovna, jedná se např. o situace, kdy je škoda způsobena úmyslně, hrubou nedbalostí nebo pod vlivem alkoholu.

Pozor na podpojištěnou domácnost

Při sjednávání pojištění je třeba dávat pozor, abyste svůj domácí majetek správně ocenili a do smlouvy s pojišťovnou uvedli jeho reálnou hodnotu. Často dochází k případům podpojištění. „Průběžně je také nutné pojistné smlouvy aktualizovat. To platí zejména v případě, kdy si do domácnosti pořídíte předmět, který její hodnotu výrazně navýší. Může jít například o cenný obraz nebo elektroniku. V případě podpojištěné domácnosti riskujete krácení pojistného plnění. Smlouvu je vhodné aktualizovat rovněž po každé větší rekonstrukci. Výši pojistné částky doporučujeme upravit podle nové hodnoty majetku. V případě nečekané události tak budete mít dostatek finančních prostředků na opravu či znovupořízení poškozených, zničených nebo odcizených věcí,“ doporučuje Kýpeť ze Slavia pojišťovny.

Tipy pro pojištění domácnosti:

Zamyslete se, kterými riziky jste nejvíce ohroženi, a pak ověřte, zda vaše pojištění tyto škody opravdu zahrnuje. Některá specifická rizika vyžadují sjednání připojištění a nemusí být zahrnuta v základní nabídce (např. atmosférické srážky či povodeň). Nejen rodinné domy, ale také opuštěné chaty a chalupy lákají zloděje, zejména nacházejí-li se na odlehlejších místech. Pojištění domácnosti je v tomto případě dobrou investicí, která vám umožní klidný spánek. V rámci pojištění domácnosti je možné pojistit i věci v garáži nebo v kůlně. Pojištění odpovědnosti nekryje pouze škody, které způsobil pojištěný, ale vztahuje se i na škody způsobené osobami žijícími s pojištěným ve společné domácnosti – manžel či manželka, děti, druh nebo družka apod. Pokud dojde k havárii nebo jiné události kryté pojištěním, můžete kontaktovat asistenční služby, které vám pomohou problém vyřešit. Poradí, jak postupovat, poskytnou kontakty na nejbližší řemeslníky a opraváře. Zkontrolujte, jaký stupeň asistence vaše pojištění nabízí, abyste věděli, jaké služby můžete v rámci pojištění bezplatně využít. Cenu, kterou zaplatíte za pojištění domácnosti, ovlivňuje výše pojistné částky (hodnota pojišťovaných věcí) a lokalita, ve které se nacházíte. I přesto se roční pojištění domácnosti v hodnotě půl milionu korun pohybuje v řádech stovek Kč, což za klidný spánek během celého roku určitě stojí.

Témata:  pojišťovny jaro bouřky

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Nástrahy cestovního pojištění. Na co si dát pozor

S blížícím se létem narůstá počet lidí plánujících dovolenou. Ačkoliv již velká část z nich bude mít ubytování a dopravu zařízenou, je možné, že cestovní pojištění ještě neřešili. Vyjet si na dovolenou bez cestovního pojištění si ovšem dovolí riskovat málokdo. Úraz se totiž může stát i na odpočinkové dovolené, kdy se člověk pohybuje pouze mezi hotelem a pláží. Mnohem větší rizika pak jsou u dovolených plných sportovních aktivit. Zpravidla je však lepší utratit pár korun v porovnání s riskem několika desítek, případně i stovek tisíc. Co by tak měli mít spotřebitelé na paměti při sjednávání cestovního pojištění?