Dovolená 2019: Špatné pojištění vám může zkazit celý život

Léto klepe na dveře a většina lidí už má jasno v tom, jak stráví svou dovolenou. Aktivitám, které budete v létě podnikat, by měl odpovídat nejen obsah vašeho kufru, ale i pojištění, které si na cestu uzavřete.

Ilustrační fotografie
reklama

Zjistěte, jaké jsou nejoblíbenější druhy dovolených a jak se na ně správně pojistit podle online služby DOK.

Rodinná dovolená u moře

Prvenství mezi turistickými destinacemi, kde Češi nejraději tráví letní dovolenou, drží Chorvatsko, dále Itálie a Slovensko. Jsou v dojezdové vzdálenosti, a proto na ně Češi vyráží autem, a to až ve třech čtvrtinách případů. Pokud také plánujete zahraniční cestu s vlastním vozem, je dobré auto vybavit havarijním pojištěním. Zatímco povinné ručení kryje škodu způsobenou na cizím voze, havarijní zaplatí opravu vašeho auta. Pokud z nějakého důvodu nechcete smlouvu na celý rok, v nabídce vybraných pojišťoven najdete i krátkodobé pojištění. Jejich délka se pohybuje od 14 dní do 3 měsíců, ale počítejte s tím, že vůz bude muset kvůli pojišťovně doložit fotodokumentaci. Navíc je sazba za krátkodobé pojištění několikanásobně vyšší.

Obzvlášť při cestování s dětmi je důležitá asistenční služba. Nehoda nebo porucha vozu vás může uvěznit na dlouhé hodiny na špatně dostupném místě, což je nepříjemné pro dospělé a pro děti dvojnásob. Bez asistenční služby budete muset shánět odtah, náhradní vůz či opravu na vlastní pěst, a vaše dovolená se může proměnit doslova v horor.

I když je pojištění vozu důležité, vždy je na prvním místě lidské zdraví. Pro případ úrazů nebo úmrtí, ale i škod na cizím majetku, je tu již zmiňované cestovní pojištění. Pokud se na dovolené budete „jen“ koupat a užívat si atmosféry přilehlého městečka, stačí vám standardní pojištění s limity krytí léčebných výloh do 5 až 10 milionů korun na osobu. „Promyslete si, co budete na dovolené podnikat, zda chcete zkoušet vodní atrakce nebo nějakou náročnou túru. Hranice mezi běžnou aktivitou a rizikovým sportem optikou pojišťovny může být velmi tenká. Například vodní atrakce na moři za člunem jsou z hlediska pojištění adrenalinovým sportem, který už základní pojištění nekryje,“ říká makléř Lubomír Piko z online rádce pojištění DOK. V podstatě nezbytnou součástí je i pojištění odpovědnosti, které přijde vhod nejen v případě rozbité vázy v obchodě, ale především, pokud někoho zraníte třeba při jízdě na kole.

Za exotikou a pořádnými vlnami

Písek, slunce, pohoda, jízda na skútru exotickou krajinou a pořádné vlny. Taková je ideální představa o surfařské dovolené. Co když se ale něco pokazí a vy si ublížíte? Surfing patří většinou mezi rizikové sporty, cestovní pojištění v základní variantě ho tedy nekryje. Je potřeba uzavřít si pojištění pro rizikové sporty, a to ideálně s neomezeným limitem léčebných výloh. Pokud se za vlnami vydáte mimo Evropu, ujistěte se, že územním rozsah vašeho pojištění platí pro celý svět. „Pokud si v zahraničí chcete pronajmout auto nebo motorku, mějte na paměti výši spoluúčasti při eventuální nehodě. Na první pohled se to nezdá, ale částky za spoluúčast i při nehodě na skútru můžou být velmi vysoké. Naprosto zásadní je přečíst si důkladně smlouvu o zápůjčce, a to hlavně s ohledem na způsobenou škodu. Protože někdy může půjčovna požadovat náhradu celé způsobené škody nejen spoluúčasti,“ podotýká Lubomír Piko.

Poznávání podmořských hlubin

Potápění, stejně jako surfing a celá řada dalších trendy sportů, spadají do kategorie adrenalinových aktivit, které je potřeba krýt připojištěním pro rizikové sporty. „Ať už plánujete na dovolené provozovat jakýkoliv sport, vždy se podívejte na podmínky a výluky ze smlouvy dané pojišťovny. Třeba v případě potápění vnímají pojišťovny odlišně potápění přístrojové, volné bez dýchacího přístroje, potápění do větších hloubek i ponor v jeskyni, který je většinou už nepojistitelný,“ doplňuje Lubomír Piko.

Vysokohorská turistika

V posledních letech je stále oblíbenější vysokohorská turistika typu Via ferrata, za kterou Češi obvykle míří do Rakouska nebo Itálie, ale výjimkou nejsou ani himalájská dobrodružství. Jde o rizikové sporty, které vyžadují speciální pojištění i nastavení krytí léčebných výloh nad 10 milionů korun, stejně jako pojistné krytí škod na cizím majetku neboli pojištění odpovědnosti. V případě vážnějšího zranění je zpravidla nutný zásah záchranářů a povolání speciální techniky, které představuje náklady v řádech milionů korun.

Některé pojišťovny také řeší, jak vysoko plánujete být. Například do 3 tisíc metrů nadmořské výšky postačuje pojištění v základu. Pro 3 až 5 tisíc metrů je třeba se připojistit a pro treky nad 5 tisíc metrů nadmořské výšky už je potřeba najít specializovanou pojišťovnu. Pozor také na speciální limity či dokonce výluky na zásahy horské služby.

Prodloužený víkend v Evropě

Máte málo dovolené nebo vám povinnosti neumožňují vzít si více volna než jen prodloužený víkend? Možná situaci vyřešíte eurovíkendem, vždyť evropské země nabízejí tolik možností k cestování. I když vyrazíte jen na pár dní a odpustíte si adrenalinové ztřeštěnosti, cestovní pojištění si určitě sjednejte. „Úraz způsobený cizí nebo vlastní vinou se může přihodit v běžném provozu, při procházce nebo vyjížďce na kole. Ošetření u lékaře nebo případný převoz přitom vyjde v zahraničí na statisícové až milionové částky,“ komentuje Lubomír Piko a dodává: „Evropský průkaz cestovního pojištění většinou nepomůže – kromě dalších omezení se ošetření při jeho využití proplácí většinou zpětně a třeba na převoz zpět domů je úplně krátký.“

Za cestovní pojištění na prodloužený víkend zaplatíte maximálně vyšší stokoruny a v ceně většinou získáte i odškodnění za zpoždění nebo zrušení letu, ztrátu zavazadel nebo odpovědnost za škodu způsobenou na cizím majetku. Investovat peníze do pojištění se určitě vyplatí.

Na kola na Moravu

Cizí krajiny vás nelákají a raději vyrazíte za vinařskou turistikou na Moravu? I na dovolené v tuzemsku přijde pojištění vhod. Nezapomínejte, že i na kole můžete způsobit dopravní nehodu nebo úraz. Mějte sjednáno pojištění odpovědnosti za škodu, a ideálně také úrazové pojištění. Jelikož na kole jste účastníkem provozu, odpusťte si alkohol. Nejenže to nařizuje zákon, ale přítomnost alkoholu v krvi ve chvíli nehody může mít zásadní vliv na vyplacení pojistného.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky