Pojištění

Ilustrační fotografie

Pojištění na blbost, nebo pojištění pro blbce?

Pojištění

Pojišťovny již standardně nabízí mezi svými produkty také pojištění občanské odpovědnosti, lidově řečeno pojistku na blbost. Jde o pojištění, které by mělo krýt veškeré škody, jež způsobíte v běžném životě. Některé pojišťovny si ale zřejmě pletou pojem „pojištění na blbost“ s pojmem „pojištění pro blbce“. Vzhledem ke svéráznému výkladu pojistných podmínek a četným výlukám se může stát, že ačkoliv pravidelně platíte pojistné, plnění od pojišťovny se nikdy nedočkáte.

Ilustrační fotografie

Pojištění odpovědnosti. Pozor na výluku hrubé nedbalosti a další háčky

Pojištění

Když člověk způsobí dopravní nehodu při řízení motorového vozidla, hradí se vzniklé škody z jeho povinného ručení. Co když ale někdo způsobí škodu při cyklistice, lyžování nebo jiném rekreačním sportování, při návštěvě známých, na nákupu nebo třeba při provozu domácnosti? Pro tyto a mnoho dalších běžných činností se hodí mít pojištění odpovědnosti, které je na rozdíl od povinného ručení dobrovolné a najdeme u něho také mnohem více výluk a povinností, které je třeba splnit. Informuje Dušan Šídlo, pojistný analytik společnosti Broker Trust.

Ilustrační fotografie

Rozdíly v cestování napříč generacemi. Požadavky na dovolenou se s věkem výrazně mění

Pojištění

Přístup k cestování má napříč věkovými skupinami svá specifika. Pro generaci Z (15–24 let) je na dovolené klíčové wifi připojení. Naopak lidé starší 55 let jsou nejméně náročnou skupinou cestovatelů. Rozdíly jsou zejména v období a charakteru dovolené. Odlišný je i přístup k výběru a sjednávání pojištění. Rozdíly ukázal průzkum společnosti NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu.

Ilustrační fotografie

Pojištění

Tyto věci ovlivní cenu vašeho životního pojištění

Pokud máte nebo plánujete uzavřít životní pojištění, jistě si přejete, aby bylo pojištění kvalitní, ale zároveň, abyste za něj nezaplatili zbytečné peníze navíc. Jedním z faktorů, které mohou cenu pojištění významně ovlivnit, jsou váš zdravotní stav a životní styl. Pojišťovna MetLife vysvětluje, které skutečnosti se na ceně pojištění podílejí, a proč je důležité o nich se svým finančním poradcem, nebo přímo s pojišťovnou mluvit.

Ilustrační fotografie

Kdy a jak změnit povinné ručení vašeho vozidla?

Pojištění

Při výběru povinného ručení u většiny řidičů rozhoduje nejnižší cena. Je to zejména proto, že jde o pojištění, které si lidé nepořizují dobrovolně, na což jsou Češi podle pojišťoven velmi citliví. V posledních letech pojišťovny povinné ručení zdražovaly po menších částkách, roční navýšení není tolik výrazné, ale v horizontu několika let začne být znatelné. Chcete-li ušetřit, vyplatí se nechat si cenu pojištění vozu přepočítat každý rok. Podívejte se na tipy, kdy a jak změnit povinné ručení vašeho vozidla.

Ilustrační fotografie

Polovina Čechů nemá životní pojištění. Lidé často nevědí, co ohrožuje jejich příjem

Pojištění

Každý druhý Čech nemá životní pojistku, což je stále výrazně vyšší podíl než v západních zemích. Na štěstí spoléhají především ti, kteří jsou případnými nehodami, nemocemi a úrazy ohroženi nejvíce. Nepojištění jsou obzvlášť lidé s nízkými příjmy, značný počet Čechů hlavní smysl životního pojištění ani nezná. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Broker Trust.

Ilustrační fotografie

Podivná pojistná hlášení? I takhle můžete přijít k úrazu

Pojištění

Pojišťovny řeší až stovky pojistných událostí ročně. Někdy se však jedná i o velmi neuvěřitelné příběhy. A tak se likvidátoři setkávají s nehodami při přípitku „maršal Malinovskij“ nebo úrazy, které způsobil hodný vietnamský kanec či divoký kohout. Pojišťovna Aegon přináší výběr toho nejkurióznějšího, co klienti uváděli v pojistných hlášeních za uplynulý rok.

Ilustrační fotografie

Nejnižší limit při autopojištění nemusí vždy stačit

Pojištění

Zákonem stanovený nejnižší limit povinného ručení je 35 miliónů korun na škodách na majetku a 35 miliónů na škodách na zdraví. Ne vždy je tento limit dostatečný. Okřídlený vtip říká, že nejdražší havárii, jakou může řidič způsobit je, když nabourá do autobusu amerických právníků. Realita bývá často mnohem banálnější.

Ilustrační fotografie

V létě cyklisté způsobí stovky nehod. Kromě pokuty musí uhradit všechny škody

Pojištění

Blíží se léto a na českých silnicích přibývá cyklistů. Právě ti jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu a sami také řadu nehod zaviní. Jen loni policie vyšetřovala 2625 nehod zaviněných řidičem nemotorového vozidla, tedy nejčastěji cyklistou, při kterých zahynulo 24 lidí. V případě způsobení nehody řidičem se škody hradí z povinného ručení, na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Jak se v těchto případech mohou chránit?

Ilustrační fotografie

Pojištění

Jarní nebezpečí ohrožují rodinný rozpočet. Na co si dát pozor?

Jara se většina z nás nemůže dočkat. Po dlouhých zimních měsících už netrpělivě vyhlížíme čas, kdy se příroda začíná probouzet, přibývá světla a dny se prodlužují. Podle pojišťoven však jaro s železnou pravidelností přináší také nehody, které dokáží nepříjemně potrápit nejednu domácnost. Na co si na jaře dát pozor?

Ilustrační fotografie

Kolik stojí naše nešikovnost za "dny blbec"?

Pojištění

Pojistit si vlastní nešikovnost, ať už v zaměstnání nebo jinde, kde se běžně pohybujeme, se už pomalu stává nutností. S příchodem nového občanského zákoníku se platby za „den blbec“ navíc výrazně zvyšují. I z dlouhodobých statistik ČSOB Pojišťovny je patrné, jak se průměrná částka vyplácená na jednu pojistnou událost z pojištění odpovědnosti zvyšuje. Zatímco v roce 2012 činila 12 tisíc korun, letos už je to 20 tisíc korun.

Ilustrační fotografie

Vyplatí se pojistit si odpovědnost za újmu?

Pojištění

Za své jednání neseme odpovědnost. Když na naši chybu doplatí někdo jiný, dostaneme se do nepříjemné situace, ze které může pomoci pojištění odpovědnosti za újmu. Jaké formy této pojistky existují, co při jejím výběru zvážit a kdy ji můžeme vypovědět?

Ilustrační fotografie

Cyklistická sezóna je tady. Denně je v Česku ukradeno 15 jízdních kol

Pojištění

Cyklistická sezóna je tady. Pomyslně ji odstartoval tradiční veletrh cyklistiky FOR BIKES, který se konal v pražských Letňanech minulý víkend. S prvními vyjížďkami zaznamenávají policie i pojišťovny také první případy odcizených kol.  V loňském roce policisté řešili 5 557 nahlášených krádeží. Celková škoda se vyšplhala na 101 milionů korun. Co dělat proto, aby bylo vaše kolo v bezpečí?

Ilustrační fotografie

Pojištění

Rady, jak postupovat, pokud dojde ke kolizi se zvěří

Se změnou času ze zimního na letní pravidelně přibývá nehod způsobených kolizí se zvěří. Ke střetům dochází převážně v brzkých ranních hodinách, často kolem svítání, v místech, kde silnice prochází lesními úseky. Zvěř se v tuto dobu vydává hledat potravu a při svých cestách může přecházet vozovku. Se změnou času na silnicích vzrůstá provoz o hodinu dříve a pravděpodobnost setkání řidičů např. s vysokou zvěří tak mnohonásobně stoupá.

Lyžování, ilustrační fotografie

Letošní jarní prázdniny jsou velmi kritické. Výrazně stoupl počet zranění

Pojištění

Letošní jarní prázdniny jsou zatím velmi kritické. Horská služba eviduje zvýšený počet srážek a vážných úrazů, zejména se jedná o poranění hlavy. Svou roli v tom hraje i fakt, že na nyní na hory jezdí nejvíce lidí. Podle průzkumu NMS pro ERV je to 57 % lyžařů. S vysokým počtem lidí na sjezdovkách stoupá i množství úrazů. Velkému množství úrazů se přitom dá předejít.

Lyžování, ilustrační fotografie

Lyžařské areály praskají ve švech, úrazů přibývá

Pojištění

Lyžařské areály praskají ve švech. Na lyžování během jarních prázdnin se každý rok těší stovky školáků i jejich rodičů. Méně už mají toto období v oblibě záchranáři, členové Horské služby a personál přilehlých nemocnic. Pokud se o jarních prázdninách chystáte na hory, buďte obezřetní.

Lyžování, ilustrační fotografie

Pojištění

Pozor na alkohol na sjezdovce, může ohrozit plnění od pojišťovny

Češi rádi cestují do zahraničí, v loňském roce tam vyrazilo 6 z 10 lidí. Celá čtvrtina z nich se podle průzkumu agentury STEM/MARK na cestu vůbec nijak nepojišťuje. Doplácet ale mohou i ti, kteří se sice pojistí, ale výše jejich léčebných limitů nepokryje celou částku potřebnou třeba na náročnější ošetření. Pětina lidí pak riskuje zamítnutí plnění od pojišťovny popíjením alkoholu na sjezdovce.

Lyžování, ilustrační fotografie

Během jarních prázdnin dochází k největšímu počtu srážek na lyžích. Bez pojištění můžete zaplatit statisíce

Pojištění

Dvě třetiny Čechů vyráží lyžovat do zahraničí v únoru a březnu, tedy v období jarních prázdnin, kdy je na sjezdovkách největší provoz a riziko srážky s jiným lyžařem se rapidně zvyšuje. Pojišťovny v tomto období evidují nejvíce zranění. Podle údajů ERV Evropské pojišťovny je každý třetí úraz z lyží vážný, ze snowboardu dokonce každý druhý. 17 % z nás přitom lyžuje bez cestovního pojištění.   

Ilustrační fotografie

Shoďte slona ze své střechy. Může vám ji zničit

Pojištění

Nadsázka v našem titulku je pouze mírná. Jen 20centimetrová vrstva sněhu na střeše běžného rodinného domu váží přibližně 2 tuny, tedy skoro tolik jako slon. Allianz letos registruje zvýšené množství škod způsobených tíhou sněhu. Jejich počet je již dnes téměř na polovině celkového loňského stavu.

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy