Pozor na alkohol na sjezdovce, může ohrozit plnění od pojišťovny

Češi rádi cestují do zahraničí, v loňském roce tam vyrazilo 6 z 10 lidí. Celá čtvrtina z nich se podle průzkumu agentury STEM/MARK na cestu vůbec nijak nepojišťuje. Doplácet ale mohou i ti, kteří se sice pojistí, ale výše jejich léčebných limitů nepokryje celou částku potřebnou třeba na náročnější ošetření. Pětina lidí pak riskuje zamítnutí plnění od pojišťovny popíjením alkoholu na sjezdovce.

Lyžování, ilustrační fotografie
reklama

Každý čtvrtý Čech stále vyráží do zahraničí bez cestovního pojištění. Polovina z nich se spoléhá na pojištění své zdravotní pojišťovny, které sice v rámci Evropské unie pokrývá léčebné výdaje, ale pouze ty nejnutnější a v ceně odpovídající ošetření v České republice. Rozdíl, který je hlavně v západních zemích značný, pak musí uhradit pacient sám.

Ale i cestovatelé, kteří se do zahraničí pojistí, mohou v případě nedostatečné výše léčebných limitů nakonec doplácet také. Ještě před cestou je tedy dobré si zjistit, na jaké úrovni se v dané zemi ceny ošetření pohybují, a podle toho si zvolit pojištění s dostatečnými léčebnými limity. Air Bank proto nabízí cestovní pojištění hned ve třech úrovních pro nejrůznější typy cest včetně možnosti zvolit si neomezené léčebné limity.

„Pro nenáročný eurovíkend postačí léčebné limity do dvou milionů korun, pro alpskou lyžovačku bych už doporučila jejich navýšení alespoň na pět milionů a hlavně mít vyšší limit i pro odpovědnost za škodu nebo na zdraví jiné osoby. Přece jen na sjezdovce častěji hrozí, že zraníme někoho jiného a kromě léčby mu budeme muset uhradit například i ušlou mzdu. Samotnou kapitolou je pak léčení v Americe, pro tyto cesty se rozhodně vyplatí investovat do pojištění s neomezenými limity,“ říká Timea Farkasová, specialistka na cestovní pojištění Air Bank. 

Kromě léčebných limitů je také dobré ověřit si podmínky, za jakých nemusí k výplatě pojištění dojít vůbec. Pokud například někdo způsobí úraz sobě nebo jiné osobě prokazatelně kvůli tomu, že pil alkohol, pojišťovna mu škodu neuhradí a musí ji zaplatit sám.

Na cesty se Češi pojišťují společně a připojišťují si hlavně úraz 

Nejčastěji je využíváno jednorázové cestovní pojištění, před každou zahraniční cestou se takto pojišťuje 78 % lidí. Oblíbené jsou i různé druhy připojištění, 68 % respondentů se v loňském roce připojistilo na úraz nebo úmrtí, 47 % lidí si sjednalo odpovědnost za způsobenou škodu a 38 % lidí také poškození nebo ztrátu svých zavazadel. „Lidé si často myslí, že pojištění odpovědnosti za škodu platí i na auto, které si v zahraničí půjčí. To ale pravda není. Automobil musí být totiž pojištěný přímo od půjčovny. Proto by si klienti, ještě než vyjedou na silnici, měli zkontrolovat, zda cena za půjčení auta toto pojištění zahrnuje také. Ochrání tak hlavně sebe,“ upozorňuje Timea Farkasová.

Najdou se ale i lidé, kteří si zaplatí cestovní pojištění, ale nevědí, jak by v případě potřeby asistenční službu kontaktovali. V průzkumu to řeklo 15 % respondentů. V posledních pěti letech nahlásilo pojistnou událost 5 % lidí z celé populace a naprostá většina byla spokojená s tím, jak pojišťovna tuto událost zvládla.

Nejčastěji si Češi cestovní pojištění sjednávají sami přes internet (42 %) nebo na pobočce společnosti, která pojištění nabízí (33 %). Dvě třetiny lidí se pojišťují hromadně společně se všemi svými spolucestujícími. Cestovní pojištění Air Bank hromadné sjednávání pojištění velmi usnadňuje, protože pojištění si zapamatuje údaje o všech cestovatelích včetně toho, na co se pojistili. Před dalšími cestami pak není nutné už znovu nic vyplňovat, a pro klienta se tak zařízení pojištění opět zjednoduší a urychlí. Cestovní pojištění připravila Air Bank společně s MAXIMA pojišťovnou, asistenční službu zajišťuje AXA Assistance.

Výzkum Air Bank realizovaný agenturou STEM/MARK se uskutečnil formou online dotazování v lednu 2017 na reprezentativním vzorku 510 respondentů ve věku 18 až 65 let.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky