Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rady, jak postupovat, pokud dojde ke kolizi se zvěří

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Se změnou času ze zimního na letní pravidelně přibývá nehod způsobených kolizí se zvěří. Ke střetům dochází převážně v brzkých ranních hodinách, často kolem svítání, v místech, kde silnice prochází lesními úseky. Zvěř se v tuto dobu vydává hledat potravu a při svých cestách může přecházet vozovku. Se změnou času na silnicích vzrůstá provoz o hodinu dříve a pravděpodobnost setkání řidičů např. s vysokou zvěří tak mnohonásobně stoupá.

Srážka se zvířetem je velice nepříjemnou a také nebezpečnou nehodou, při které zároveň vznikají vysoké majetkové škody. Jak postupovat, pokud k podobné kolizi dojde? Je třeba nehodu hlásit Policii ČR? Kdy vám pojišťovna zaplatí škodu? „Slavia pojišťovna eviduje nejvíce škod způsobených střetem se zvěří ve Středočeském kraji. V poslední době vzrůstá zejména počet střetů s divokými prasaty, která se přemnožila. Průměrná výše škody při střetu se zvěří se pohybuje kolem 45 000 Kč,“ uvádí Jakub Koutek, tiskový mluvčí Slavia pojišťovny.

Jak se zachovat při srážce se zvěří?

Bezprostředně po nehodě je třeba zabezpečit místo srážky, tedy označit prostor výstražným trojúhelníkem, aby se předešlo vzniku dalších nehod. Pokud došlo ke zranění osob, je třeba přivolat zdravotnickou záchrannou službu, případně poskytnout první pomoc. Řidič je povinen ohlásit nehodu Policii ČR, která následně ve spolupráci s místním mysliveckým sdružením zajistí odklizení zvířete a uvedení vozovky do bezpečného stavu.

Kdy platí škody pojišťovna a co bude po řidiči požadovat?

Protože škody způsobené při srážce se zvěří nejsou zanedbatelné, vyplatí se při nehodě postupovat tak, aby úhrada pojišťovnou proběhla bez zbytečných komplikací. Pojišťovna zaplatí vzniklé škody tehdy, pokud má řidič riziko střetu se zvěří ošetřeno v rámci povinného ručení, případně havarijního pojištění. Na místo je však třeba přivolat Policii ČR a protokol o průběhu nehody následně předložit pojišťovně při dokumentaci pojistné události. V případě, že si nebudete vědět rady s konkrétními úkony, kontaktujte infolinku vaší pojišťovny. „Obecně platí, že řidič kromě zmiňovaného protokolu o nehodě od Policie ČR musí pojišťovně předložit také vlastní dokumentaci místa nehody, tedy fotky nebo video. V tomto případě stačí na mobilní telefon zaznamenat poničený automobil a situaci v jeho bezprostředním okolí. Řidič by si měl uložit také kontakty na svědky, kteří mohou potvrdit, jak k nehodě došlo,“ radí Jakub Koutek, mluvčí Slavia pojišťovny. Pokud je váš automobil nepojízdný, můžete využít asistenční službu vaší pojišťovny. Operátoři vám poradí jak postupovat, abyste v rozrušení, které je po každé nehodě přirozené, jednali co nejefektivněji.

Pozor na pytláctví

Dojde-li k usmrcení zvěře při dopravní nehodě, vzniká škoda jejímu majiteli, kterým bude ve většině případů místní myslivecké sdružení. Pokud byste si usmrcené zvíře chtěli ponechat, vystavujete se přestupku proti majetku či přečinu krádeže.

Zásady pro předcházení střetu se zvěří:

Pokud brzy ráno projíždíte prostředím, kde je pravděpodobnost srážky se zvěří vyšší, přizpůsobte rychlost a zvyšte opatrnost. Když v okolí silnice zahlédnete srnu, případně divoké prase, počítejte s možností, že v okolí budou i další kusy, které mohou do silnice vběhnout. Pokud za tmy nebo za šera vidíte v dálce před sebou srnu nebo jiné zvíře, nepoužívejte dálková světla. Zvíře je silným světlem oslněno a zůstane stát na silnici. Odborníci také doporučují při zpozorování zvířete ve větší vzdálenosti zatroubit, abyste ho odehnali. Jestliže srážce se zvířetem už nelze předejít, snažte se snížit rychlost a držet přímý směr jízdy, nepokoušejte se zvířeti vyhnout. Eliminujete tak následky nehody.

Témata:  Změna času auta Zvířata silnice, dálnice

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy