Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Plynovodem Jamal dnes zcela přestal z Ruska do Německa proudit plyn. Evropě hrozí blackouty či sériové odstávky dodávek elektřiny

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Komentář Lukáše Kovandy: Burzovní cena plynu v EU dnes atakuje historický cenový rekord, když ráno vystoupala až na 155 eur za megawatthodinu. Bezprostředním důvodem je to, že plynovodem Jamal zcela přestal plyn proudit do koncového německého uzlu Mallnow. Plynovod vedoucí plyn z Ruska, a to přes území Běloruska a Polska, zajišťuje zhruba pětinu ruských pozemních dodávek plynu do EU.

Přerušení ruských dodávek přichází v nejhorší možnou dobu. V Evropě totiž málo fouká, takže produkce elektřiny z větrníků znatelně pokulhává. Navíc panuje poměrně chladné počasí, což samozřejmě poptávku po energiích umocňuje. Francie k tomu všemu přechodně odstavuje dvě jaderné elektrárny, desetinu své jaderné kapacity k výrobě elektřiny, poté, co inspekce odhalila korozi několika reaktorů. Německo ke konci roku dle plánu definitivně ukončí provoz hned tří svých jaderných elektráren. 

Zejména pokud v nadcházejících týdnech udeří v EU mrazy, nelze rozhodně vyloučit blackouty nebo nutnost sériově, region po regionu, přerušovat dodávky elektřiny podnikům i domácnostem. Před tím varuje například Jeremy Weir, generální ředitel společnosti Trafigura, světově největšího nezávislého obchodníka se surovinami. 

Témata:  plynovody energetika EUR komentář

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

30. května 2025 10:59

AI místo kolegy. Studie z Harvardu ukazuje, co všechno už zvládne

Umělá inteligence dokáže v práci nahradit lidské kolegy a zvyšuje nejen výkonnost, ale i motivaci. Ovšem jen do určité míry a ve specifických podmínkách. Ukazují to výsledky studie Harvard Business School, provedené na 776 pracovnících globální společnosti Procter and Gamble.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.