Bloomberg varuje před klíčovým momentem pro tranzit ruského plynu přes Ukrajinu. S blížícím se vypršením dohody mezi oběma zeměmi upozorňuje na eskalující spor mezi slovenským premiérem Robertem Ficem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který situaci ještě více komplikuje.
Podle agentury Bloomberg stojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před zásadním rozhodnutím, které ovlivní budoucnost 38 600 kilometrů dlouhé ukrajinské sítě plynovodů, jedné z nejrozsáhlejších na světě. Tato infrastruktura dosud unikla přímým útokům díky tranzitu ruského plynu, avšak jeho zastavení by mohlo učinit plynovody, zásobníky a další energetické zdroje zranitelnými.
Navíc by přerušení toku mohlo způsobit technické komplikace, které by ohrozily zimní vytápění ukrajinských domácností. Právě hrozba narušení této klíčové infrastruktury by mohla být faktorem, který Zelenského přiměje umožnit pokračování tranzitu.
Pro ruského prezidenta Vladimira Putina i slovenského premiéra Roberta Fica by bylo ideální, kdyby evropští zákazníci pokračovali v přímých nákupech plynu od Gazpromu. Tato varianta by umožnila Rusku udržet si přítomnost na evropském trhu bez nutnosti dělit se o příjmy s prostředníky, zatímco Slovensko by ušetřilo na tranzitních nákladech.
Evropská komise však v této otázce upřednostňuje diverzifikaci energetických zdrojů a snahu o energetickou nezávislost na Rusku. EU se zaměřuje na rozvoj obnovitelných zdrojů a zajištění alternativních dodávek plynu. Komise plánuje v únoru zveřejnit strategii na postupné ukončení používání ruských fosilních paliv, které považuje za politickou páku. Realizace tohoto plánu závisí na rozhodnutích členských států.
Evropská komise nedávno uvedla, že ukončení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu by mělo „zanedbatelný“ dopad na evropské ceny, protože trhy již tuto změnu zohlednily. Evropské ceny plynu vzrostly letos o 48 %, přičemž vzrůstající náklady jsou důsledkem očekávaného omezení dodávek a vyčerpávání zásob během chladného období. I když ceny nejsou na úrovni rekordních čísel z roku 2022, stále mají dopad na domácnosti a průmysl.
Před ruskou invazí na Ukrajinu v roce 2022 bylo Rusko největším dodavatelem plynu do EU. Po snížení dodávek po válce Evropa urychlila snahu o energetickou nezávislost na Rusku. V loňském roce tvořil ruský plyn již jen 8 % dovozu do EU.
Podle odborníka Benjamina Schmitta by povolení dalšího tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu podkopalo signál EU, že s Ruskem už nemůže obchodovat jako dříve, a představovalo by to riziko pro Ukrajinu.
Témata: plynovody, Ukrajina, Volodymyr Zelenskyj, Robert Fico
Související
19. listopadu 2024 10:26
14. listopadu 2024 9:54
12. listopadu 2024 10:26
4. listopadu 2024 8:49
29. září 2024 17:05
18. srpna 2024 11:14