Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo má vážné problémy. Průmyslové zakázky klesly více, než se čekalo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zakázky německého průmyslu se v červenci ve srovnání s předchozím měsícem snížily o 2,7 procenta. Pokles byl výraznější, než se čekalo, hlavně kvůli slabé poptávce ze zahraničí. Zpráva, kterou dnes zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství, naznačuje, že největší evropská ekonomika se i ve třetím čtvrtletí potýká s problémy.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali pokles zakázek o 1,5 procenta. V červnu objem zakázek naopak o 2,7 procenta vzrostl.

Domácí zakázky se snížily o půl procenta. Objednávky ze zahraničí klesly o 4,2 procenta, z toho ze zemí mimo eurozónu o 6,7 procenta. Zakázky z eurozóny o 0,3 procenta vzrostly. Nižší byl zájem o polotovary, kapitálové i spotřební.

Německá ekonomika je silně orientovaná na vývoz. V poslední době čelí vážným problémům kvůli obchodním sporům, ochlazení globální ekonomiky a nejistotě související s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie.

"Celkově měly nové zakázky ve zpracovatelském sektoru slabý začátek třetího čtvrtletí," uvedlo ministerstvo. To v nadcházejících měsících zlepšení neočekává, zejména kvůli stále nevyřešeným konfliktům v mezinárodním obchodě a slabému podnikatelskému očekávání v průmyslu.

"Mizérie ve zpracovatelském průmyslu pokračuje. Pokles nových zakázek výrazně zvyšuje riziko recese pro německou ekonomiku," uvedl analytik VP Bank Thomas Gitzel. Dodal, že je značné riziko, že ve třetím čtvrtletí ekonomika zaznamená pokles.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,1 procenta. Důvodem byl slabší vývoz, hlavně do Británie. Německo je největším obchodním partnerem České republiky.

Témata:  Německo ekonomika průmysl

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy