Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Drahé sbohem Evropě. BREXIT už stál Británii 130 miliard liber

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ekonomické náklady na odchod Británie z Evropské unie už dosáhly 130 miliard liber (3,9 bilionu Kč). Do konce letošního roku se ale tato částka zvýší o dalších 70 miliard liber. Vyplývá to z odhadu agentury Bloomberg založeném na vlivu škod, které Británie zaznamenala v posledních třech letech po ztrátě některých vazeb na ostatní země skupiny sedmi nejbohatších ekonomik světa G7.

Británie by po vítězství Borise Johnsona v prosincových parlamentních volbách měla opustit unii na konci tohoto měsíce. Nejistota od referenda o brexitu z roku 2016 si ale už vybrala svou daň. Zhoršila se hlavně podnikatelská nálada a celoroční růst britské ekonomiky se snížil na polovinu, respektive ze dvou procent na jedno. Johnson chce potenciál Británie uvolnit, nejprve však bude muset britská ekonomika dohnat zbytek světa.

Ekonom Dan Hanson z Bloomberg Economics stanovil celkové náklady na brexit do konce letošního roku na 200 miliard liber (skoro šest bilionů Kč). Nejistota má totiž i nadále negativní dopady na firmy i spotřebitele. Johnsonova dohoda s EU z konce loňského roku odstranila bezprostřední hrozbu odchodu Británie bez dohody, dojednána ale pořád ještě není obchodní dohoda. To vytváří novou hrozbu, že by ekonomika mohla být na konci roku na pokraji útesu.

Vláda však zůstává optimistická. První významnou příležitostí, kdy bude nová vláda moci vysvětlit své hospodářské plány, bude v březnu zveřejnění rozpočtu. Ministr financí Sajid Javid ale už slíbil desetiletí obnovy. Na programu jsou daňové škrty a vyšší půjčky na investice. Podle ekonoma Hansona se ale zřejmě ani tak nepodaří vykompenzovat ztráty, které vznikly od roku 2016.

Růst globální ekonomiky se sice v posledních letech zpomalil, analýza Bloomberg Economics však ukazuje, že Británie i tak zaostává. Jak upozornil Hanson, historicky existuje mezi Británií a zeměmi G7 silný vzájemný vztah. Od hlasování o brexitu se však Británie a G7 rozcházejí a britská ekonomika je nyní o tři procenta menší, než kdyby byl tento vztah zachován.

Hanson očekává, že v letošním roce ekonomika poroste, bude to ale jen růst jednorázový, který nebude mít dlouhodobější dopady. Protože Británie se bude muset vyrovnat s novým obchodním vztahem s EU a potýká se s problémy ohledně produktivity, které brání růstu ekonomiky už od finanční krize, roční náklady na brexit pravděpodobně dále porostou, dodává Hanson.

Témata:  Brexit ekonomika Velká Británie EU GBP (libra)

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy