GBP (libra)

Velká Británie

V Británii vstupuje do oběhu nová plastová dvacetilibrovka

Aktuality

V Británii dnes vstupuje do oběhu nová bankovka v hodnotě 20 liber (600 Kč) s podobiznou malíře Josepha Mallorda Williama Turnera. Je to další z řady plastových bankovek, které mají delší životnost a je obtížnější je padělat. Informovala o tom britská centrální banka.

Ilustrační fotografie

Drahé sbohem Evropě. BREXIT už stál Británii 130 miliard liber

Ekonomika

Ekonomické náklady na odchod Británie z Evropské unie už dosáhly 130 miliard liber (3,9 bilionu Kč). Do konce letošního roku se ale tato částka zvýší o dalších 70 miliard liber. Vyplývá to z odhadu agentury Bloomberg založeném na vlivu škod, které Británie zaznamenala v posledních třech letech po ztrátě některých vazeb na ostatní země skupiny sedmi nejbohatších ekonomik světa G7.

GBP (libra)

Šachy britského parlamentu zotavují libru

Ekonomika

KOMENTÁŘ: Libra pokračuje v silném zotavování díky tomu, že poslední šachy britského parlamentu odstranily riziko okamžitého tvrdého brexitu. Parlament zřejmě dosáhne svého a posune lhůtu 31. října, čímž by zmařil pokus Borise Johnsona vyhlásit předčasné volby na polovinu října. Stále však existuje příliš mnoho možností, jakým směrem se bude situace vyvíjet na to, abychom mohli tvrdit, že vše poběží hladce. Nadšení se tak kdykoliv může ukázat jako předčasné. Volby, které by představovaly referendum o brexitu, stále představují riziko možného brexitu bez dohody, říká John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank.

Londýn

Ekonomika

KRIZE míří do Británie: Libře hrozí GIGANTICKÝ propad na úroveň dolaru

KOMENTÁŔ EKONOMA LUKÁŠE KOVANDY - Britská ekonomika se ve druhém letošním čtvrtletí nečekaně propadla, poprvé za více než šest let. Mezikvartální pokles činí 0,2 procenta. Naposledy se v rámci čtvrtletí ostrovní hospodářství propadlo v posledním čtvrtletí roku 2012, kdy však ještě Evropou otřásala tehdejší dluhová krize, následek světové finanční krize.

GBP (libra)

Londýn plánuje vysokoškoláky z EU po brexitu zbavit výhod. Studium se jim prodraží

Aktuality

Britský ministr školství Damian Hinds navrhuje po odchodu své země z Evropské unie vyjmout unijní vysokoškoláky ze zvýhodněného režimu pro placení školného. Cizinci včetně Čechů by v takovém případě podle britských médií za studium platili výrazně vyšší poplatky, jaké se aktuálně vztahují na studenty ze třetích zemí. České ministerstvo školství ČTK napsalo, že v současnosti nemá informace o dlouhodobé koncepci britské vlády po brexitu. Další vývoj bude sledovat.

GBP (libra)

Česko hlásí silný maloobchod, libra sílí po odmítnutí tvrdého brexitu

Ekonomika

V Česku jsme dnes dostli první várku lednových čísel – konkrétně maloobchod – a výsledek není vůbec špatný. Meziměsíčně vzrostly o 0,5%, zatímco meziročně reálně o 4,7%. Povzbudivé je zejména svižné tempo růstu nepotravinářského zboží, které má nejtěsnější vazbu na skutečnou spotřebu v ekonomice. Naopak ne příliš povzbudivě stale vypadají prodeje automobilů (-5,1% meziročně). Uvidíme, jaký signál v tomto světle vyšle zítřejší výsledek lednového průmyslu, který zatím vůči slabému Německu zůstával imunní.

GBP (libra)

Ekonomika

Brexit: Mayová bude podporovat chudší města, opozice to označila za úplatek

Fond ve výši 1,6 miliardy liber (47,7 miliardy Kč) má podpořit rozvoj chudších anglických měst po odchodu Velké Británie z Evropské unie v příštích šesti letech. "Prosperita v naší zemi se příliš dlouho šíří nespravedlivě. Chceme, aby fungovala pro všechny obce," vysvětlila dnes premiérka Theresa Mayová zřízení fondu. Více než polovina z uvedené částky má posloužit k vytváření nových pracovních míst a podpoře růstu na severu a ve středu Anglie. Opozice to podle BBC označila za úplatek, který má přimět poslance za tyto kraje k podpoře premiérčiny dohody o brexitu.

GBP (libra)

Na nové britské bankovce by mohl být fyzik Stephen Hawking

Aktuality

Fyzik Stephen Hawking a nositelka Nobelovy ceny za chemii Dorothy Crowfootová Hodgkinová jsou prozatím favority mezi významnými britskými vědci, jejichž tvář by se mohla objevit na nové bankovce v hodnotě 50 liber (1500 Kč). Britská veřejnost centrální bance zaslala téměř 175.000 nominací, z nichž Bank of England do užšího výběru zařadila více než 600 vědců a téměř 200 vědkyň, informoval server BBC.

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

14. května 2024 19:38

14. května 2024 11:13

Srovnání cen mobilních tarifů, internetu a TV se vyplatí. Neutrácíte někde zbytečně?

Platby za telefon, internet a televizi jsou základními položkami většiny osobních a rodinných výdajů. Asi se bez nich zcela neobejdete, ale neutrácíte v některé z nich zbytečně? Chytrým srovnáním ušetříte jako jednotlivec stovky korun měsíčně, rodina i tisíce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy