Čína bude mít nejvíc zlata na světě. Dolar tak bude v ohrožení

Jednotlivé světové centrální banky se zlata nezbavují, nýbrž neustále postupně navyšují své rezervy. Od určité doby se stávají čistými příjemci. Ne nadarmo zlaté pravidlo říká: „Kdo má zlato, určuje pravidla“. Tohoto rčení jsou si vědomi především hlavní světoví hráči. Informuje Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz.

Zlato, ilustrační fotografie
reklama

Sami můžeme vidět, jak státy jako Rusko, Čína nebo Indie neustále navyšují své zlaté rezervy a připravují se na případné problémy amerického dolaru a možnost vyšachování ho z pozice hlavní světové měny.

Čína by mohla být brzy tou hlavní velmocí, která drží nejvíce zlata na celém světě. Čínské zlaté rezervy se neustále navyšují a brzy možná budou nejvyššími na světě. Pekingské finanční rezervy jsou v současné době uloženy v amerických dolarech – a to chce země změnit.

USA vlastní nejvíc zlata na světě. Zatím…
Spojené státy mají ve svých rezervách nejvíc zlata na světě. Podle dostupných údajů činí zásoby 8 133 tun, což je více než 70 % amerických devizových rezerv. Hodnota drženého zlata představuje 5 % veškerého zlata, které se kdy na světě vytěžilo (cca 180 000 tun) a pokud bychom udělali přepočet na obyvatele USA, každý by vlastnil téměř jednu unci zlata. Podle předpokladů je v zemi zlata v držení osob samozřejmě ještě více. Pokud by se zahrnuly i soukromé a institucionální podíly, mohli bychom se dostat na číslo 26 až 27 000 tun zlata. Což by představovalo cca 15 % veškerého vytěženého žlutého kovu.

Ale zpět k Číně…
Čína jako nejlidnatější země je dnes největším producentem zlata. Toto prvenství trvá již roky a nejsou žádné indicie, že by mělo být ohroženo. Podle China Gold Association (CGA), která zahrnuje podniky v oblasti zlatých průzkumů, zpracování a logistiky, představovala v roce 2016 čínská produkce zlata cca 453 tun. Za ní zůstala Austrálie (273 tun), na třetím místě je Rusko (250 tun) následované USA (216 tun) a Peru (176 tun).

Přibližně 15 % celosvětové produkce zlata pochází z Číny. To je jeden z hlavních důvodů, proč má Čína nakročeno stát se světovou velmocí v držení a těžbě zlata. Přitom nic nevyváží a je navíc největším importérem tohoto kovu. Není to tak dávno, kdy titul světového dovozce držela Indie. Import zlata do Číny odstartoval v roce 2011, kdy kov dosahoval svých maxim s vrcholem kolem 1 900 dolarů za unci. Čím déle pak pokračoval nový medvědí trend, tím více se Čína zaměřovala na dovoz.

Čínský zlatý poklad stále narůstá
Čína si své tajemství o skutečném množství zlata, které vlastní, chrání. Oficiálně to je 1 762 tun, ale skutečné množství bude pravděpodobně mnohem větší. Podle dostupných informací probíhá veškerý dovoz zlata do Číny přes Hongkong a v roce 2011 činil skoro 400 tun, což je více, než vlastní ve své zásobě Velká Británie (310 tun). Pro srovnání, Česká národní banka má ve svých rezervách necelých deset tun tohoto kovu. V roce 2013 dosáhl dovoz cca 1 400 tun. O dva roky později pak činil cca 1 600 tun, což se rovná přibližně celým ruským rezervám. A konečně v loni bylo dovezeno asi 1 300 tun, tedy o něco méně než v roce předcházejícím, ale stále o třetinu více, než obsahují veškeré švýcarské rezervy.

Celkově tak Čína dovezla od roku 2011 zhruba 5 000 tun zlata. Je to více, než je uloženo v trezorech Mezinárodního měnového fondu (MMF) a dokonce více, než vlastní Německo (3 500 tun). Pokud bude toto tempo pokračovat i v dalších letech, bude činit dovoz více, než je uloženo na americké základně Fort Knox. Kumulativní dopad je ještě větší. Pokud bychom přidali domácí produkci, recyklaci atd., dojdeme k mnohem vyšší sumě. Čína tímto přístupem podle všeho plánuje vrátit globální ekonomiku do jakéhosi mezinárodního zlatého standardu. Tím chce oslabit americkou imperiální a ekonomickou sílu a destabilizovat dolar jako hlavní globální měnu.

Témata: zlato | čína | usd | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky