Čína

Ilustrační fotografie

Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Ekonomika

Svět umělé inteligence (AI) a robotiky zažívá explozivní růst a dvě největší ekonomické velmoci, Čína a Spojené státy, soupeří o vedoucí pozici v těchto přelomových technologiích. Zatímco USA bylo dlouho považováno za pionýra a lídra v oboru, Čína v posledních letech učinila pozoruhodný pokrok a v některých oblastech již dokonce předstihla svého rivala. Tento závod nabírá na obrátkách a jeho výsledek může významně ovlivnit budoucnost lidstva.

Ilustrační fotografie

WSJ: EU chce prohloubit průmyslovou spolupráci s Čínou. Podle listu tím ale dost riskuje

Ekonomika Komentář

Chystaná cla na čínská elektroauta, která jsou v plánu od příštího měsíce, nemají být – v očích Bruselu – úvodním výstřelem v obchodní válce. Evropská unie naopak tiše akceptuje vznik „eurounijně-čínského průmyslového komplexu“. V podstatě tedy již přijala fakt, že čínská elektroauta jsou natolik konkurenceschopná, že evropští výrobci – zatížení regulacemi a normami, jež nesnesou srovnání nikde jinde ve světě – proti většině z nich nemají příliš šancí. Proto se se svým soupeřem hodlá spíše spojit než s ním zápolit; chce jej jen přimět k tomu, aby své elektrovozy vyráběl v EU, a ne v Číně. 

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Ekonomika Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

Čínu stále obchází strašák deflace

Komentář Tomáše Volfa: Čína potvrdila mírný růst cen a nikoli jejich snižování, ale vyhráno zatím ještě nemá. Nebezpečí deflace je stále velmi reálné. Květnová inflace meziročně vzrostla jen o 0,3 %, meziměsíčně je Čína opět v deflaci, kdy ceny šly dolů o 0,1 %. 

online prodejce Shein

Produkty Shein obsahují vysoké množství toxických chemikálií

Aktuality

Obří singapurská online společnost zaměřující se na levnou módu prodávanou skrze e-shop, podobně jako Tema a Alibaba, si stále více zasluhuje nechtěnou pozornost kvůli svým prodejním praktikám, vykořisťovatelské pracovní politice a možnému poškození životního prostředí.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Praská realitní bublina v Číně, Peking v obavě stupňuje svoji odezvu. Ohrožené je i Česko

Na čínském realitním trhu jde do tuhého. Peking totiž dnes přišel s dosud nejrazantnějšími zásahy, jež mají zvrátit zrychlující – a vlastně již rekordní – propad cen nemovitostí. Zejména dochází k odstranění administrativně vynucované spodní hranice – jakési „podlahy“ – hypotečních sazeb. Současně se Peking snaží podnítit místní vlády v jednotlivých čínských provinciích, aby domy vykupovaly a přetvářely je v sociálně dostupné bydlení. 

Joe Biden

Bidenova obchodní válka s Čínou je bouří ve sklenici vody. Světové akcie včera pokořily historický rekord

Ekonomika Komentář

Ukazatel výkonu všech akciových trhů ve světě – MSCI All Country World Index – včera pokořil svůj historický rekord. Prodloužil přitom sérii růstových dní, takže ta je nyní nejdelší od letošního ledna. Přitom americká administrativa prezidenta Joea Bidena se uchýlila ke svému dosud nejzásadnějšímu navýšení cel na dovoz do USA z Číny, jímž navázala na obdobné, ovšem razantnější kroky předchozí administrativy Donalda Trumpa. 

Emmanuel Macron

Macron je v ofenzivě vůči Německu, Čína tleská

Ekonomika Komentář

Francouzský prezident Emmanuel Macron tuší příležitost. Vnímá ekonomické i politické slábnutí Německa, které se chytlo do pasti závislosti na ruských energiích a své nezvládnuté energetické přeměny, Energiewende. Z Německa je dnes opět „nemocný muž Evropy“ a Macron podniká ofenzivu. Nemastná neslanost kancléře Olaf Scholz mu ji jen usnadňuje.

Emmanuel Macron

Macron chce využít slábnutí Německa a zásadně změnit Evropu. Namlouvá si Čínu

Ekonomika Komentář

Francouzský prezident Emmanuel Macron tuší příležitost. Vnímá ekonomické i politické slábnutí Německa, které se chytlo do pasti závislosti na ruských energiích a své nezvládnuté energetické přeměny, Energiewende. Z Německa je dnes opět „nemocný muž Evropy“ a Macron podniká ofenzivu. Nemastná neslanost kancléře Olaf Scholz mu ji jen usnadňuje. 

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Evropu čeká velmi obtížné desetiletí, kvůli drahým energiím a invazi čínských elektromobilů, varují experti

Komentář Lukáše Kovandy: Evropu čeká velmi složitých deset let, kdy se její ekonomika bude muset utkat s povážlivou ztrátou konkurenceschopnosti. Starý kontinent totiž ve světě stále povážlivěji zaostává, zejména za USA, a kombinace drahých energií a přílivu čínských elektromobilů situaci může dále výrazně zhoršují. Varují tak experti, které cituje agentura Bloomberg.

Elon Musk

Musk se v Číně sešel s ministrem průmyslu, jednali o nových generacích aut

Ekonomika

Americký miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk se v Číně sešel s ministrem průmyslu Ťin Čuang-lungem. Jednali o nových generacích automobilů, uvedlo podle agentury AFP ministerstvo. Musk přijel do Číny poprvé od začátku pandemie covidu-19. V Pekingu s ním už v úterý jednal čínský ministr zahraničí Čchin Kang.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy