Počet služebních cest už zase roste. Jak se na ni připravit

Po třech letech poklesu vzrostl za poslední rok počet zahraničních služebních cest o 1,5 % na celkových 411 tisíc. Nejčastěji jsou vysílání manažeři nadnárodních společností. 91% služebních cest je v rámci EU, přičemž třetina z nich jsou cesty do Německa. Velmi časté jsou i výjezdy dělnických profesí. Podle ČSÚ vzrostl počet služebních cest delší než 4 noci o 20 % na 181 tisíc. Pracovní cestu je proto nutné důkladně naplánovat, aby byla efektivní. Důležité je zvolit i správné pojištění. 

Cestování, ilustrační fotografie
reklama

Každá služební cesta musí mít předem připravený rozvrh. Už při cestě na letiště nás totiž mohou potkat komplikace, které nám naruší její hladký průběh. V současné době je nutné počítat se zdržením při cestě na Letiště Václava Havla kvůli omezení provozu na kladenské dálnici v směru z Prahy, které potrvá až do 30. listopadu. Na služebních cestách dále řada z nás řeší otázku, kde pracovat v čase mezi schůzkami. Využít můžeme samozřejmě hotel, ve kterém jsme ubytováni. Ne vždy je ale pohodlné se do něj mezi jednáními vracet. V kavárnách zase nenajdeme potřebný klid pro práci. Popularitu tak získávají sdílené kanceláře, které jsou vybaveny vším, co k práci potřebujeme a jejich pronájem je finančně dostupný.

Důležitá je správná volba pojištění

Pojištění pracovních cest vyžaduje rozdílnou skladbu pojistné ochrany než pojištění na dovolenou. ERV Evropská nabízí individuální sestavení pojištění, které nejlépe koresponduje se zaměřením pracovní cesty, navštívenou destinací či požadovanou mírou ochrany. „Obsahuje krytí léčebných výloh, nonstop asistenční služby, pojištění osobních i firemních věcí či ztráty zavazadel,“ říká manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Nejvhodnější je uzavřít rámcovou smlouvu pojištění, kdy jednou smlouvou jsou vyřešeny všechny pracovní cesty všech zaměstnanců firmy. Takové pojištění je finančně výhodnější než jednotlivě řešené cesty, šetří klientovi administraci a přináší jistotu pojištění pro všechny zaměstnance. Pojištění pracovních cest lze uplatnit také v rámci České republiky, např. pro teambuildingové akce. K dispozici je i tzv. neohlášková verze, kdy si firma na začátku pojistného období nastaví cestovní plán a dále již nemusí cokoli hlásit, ani jméno vyslaného zaměstnance.

Pozor na firemní mobily, notebooky či hotovost

Pojištění zohledňuje využití storna cesty, které se vztahuje i na případ, kdy protistrana zruší schůzku bez udání důvodu. Stejně tak pokryje škody vzniklé na vybavení, které pracovníkovi svěřil zaměstnavatel, např. notebook, smartphone či měřicí přístroje. Z pojištění pracovních cest se při krádeži navíc hradí i hotovost až do 5 000 Kč. V případě úrazu pojištěného zaměstnance je na náklady pojišťovny vyslán náhradní pracovník. Součástí pojištění je i případná škoda na zdraví či majetku, kterou zaměstnanec firmy během cesty někomu způsobí.

Možné je pojišťovat i cesty do rizikových a válečných zón, kde běžné cestovní pojištění uplatnit nelze. Ochrana se tak vztahuje i pro případ únosu, opuštění ohrožené oblasti nebo zkrácení cesty kvůli terorismu.

Kartičku a smlouvu k pojištění můžete nechat doma

Pro zvýšení komfortu na cestách do zahraničí mají klienti zdarma k dispozici mobilní aplikaci „Moje Evropská“. „Hlavní předností aplikace jsou kompletní informace o konkrétním cestovním pojištění daného klienta, které má vždy při ruce,“ říká Vlastimil Divoký. Do zabezpečeného trezoru dokumentů, který je součástí aplikace, si navíc mohou uložit veškeré osobní i cestovní doklady. Pomocí rychlého kontaktu se mohou v případě potřeby spojit s asistenční službou nebo požádat o zavolání zpět. Během plánování služební cesty ocení také aktualizovaný seznam rizikových oblastí, nejčastější dotazy k pojištění a důležité zprávy z cestovního ruchu.

Nejčastější pojistné události

„U krátkodobých pracovních cest nejčastěji řešíme zpoždění zavazadel, zpoždění letu a zmeškání navazujícího spoje. Klienti se na nás obracejí i s tím, že zahraniční partner odvolal plánovanou schůzku a chtějí zrušit celou cestu,“ popisuje Vlastimil Divoký. U dlouhodobých pobytů pak pojišťovna řeší hlavně zdravotní komplikace a pracovní úrazy.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky