Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Každý pátý Čech doma nepřiznává, kolik si vydělá. O výdajích nás mlží ještě víc

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Doby, kdy se výplatní pásky pokládaly každý měsíc na stůl, jsou pryč. 22 % Čechů neříká svým partnerům, kolik si vydělají peněz. Úplně stejně jsou na tom Slováci. O všech svých příjmech informuje doma 78 % našich východních sousedů. Každý desátý Čech a Slovák se svým protějškem finance neřeší vůbec. Poláci a Bulhaři jsou sdílnější. Všechny své příjmy položí na stůl 82 % z nich. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu společnosti Ipsos pro PROFI CREDIT.

„Češi tají svůj příjem sice nejčastěji, ale dvě třetiny z nás nepřiznají doma maximálně 20 % příjmů. Například v Bulharsku neodevzdává do rodinné kasy více než třetinu příjmu každý čtvrtý člověk,“ komentuje výsledky průzkumu marketingový ředitel PROFI CREDIT Ondřej Lokvenc. Pětinu výdělku si nechává pro sebe téměř třetina Slováků (29 %) a 34 % Poláků.

Výdaje tají před partnerem nejčastěji Češky a Polky

27 % Čechů podle průzkumu společnosti PROFI CREDIT nehlásí doma, za co utrácí. Je to nejvíc lidí ze všech sledovaných zemí. Na Slovensku se s partnerem o výdajích nebaví čtvrtina lidí, v Polsku 23 % a v Bulharsku tají své útraty 22 % Bulharů. „Ve všech zemích platí, že zatímco muži tají častěji příjmy, ženy mlží ohledně svých výdajů. Především Češky a Polky tají své výdaje významně častěji než muži. Například tím, že nepřiznají, kolik ve skutečnosti zboží stálo,“ říká Ondřej Lokvenc.Největší část výdajů zatloukají Poláci, nejnižší Češi.

Nevěra leze do peněz, Češi jsou nejšetrnější

Zkušenosti s nevěrou přiznávají nejčastěji Poláci (28 %) a Češi (25 %). Na Slovensku se k ní přiznává jen 19 % lidí, v Bulharsku dokonce jen 15 %. Udržování mimomanželského či mimopartnerského vztahu ale také něco stojí. Nejšetrnější jsou Češi. V Česku přijde záletnictví v průměru na 2 800 korun měsíčně. Na Slovensku investují do svých milenek o tisícovku více. Poláci okradou rodinný rozpočet v tomto případě dokonce v průměru 5 000 korun měsíčně. Nejvíc investují do nevěry Bulhaři – v přepočtu 5 150 korun měsíčně. 

Témata:  lidé rodinný rozpočet Peníze

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.