Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na příspěvek na podporu vzdělávání zaměstnanců dosáhne více firem

Úřad práce, ilustrační fotografie
Úřad práce, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Finanční příspěvky na zvyšování odborných znalostí a dovedností svých zaměstnanců mohou získat zaměstnavatelé díky projektu Podpora odborného vzdělávání zaměstnanců (POVEZ), u kterého se od 2. února významně změnily podmínky. Nově tak na příspěvek dosáhne více firem, informuje MPSV.

Cílem projektu, který probíhá od prosince 2013, je podpora zaměstnavatelů nebo OSVČ, kterým se podařilo překonat hospodářskou krizi a kteří v současné době mají potenciál k rozvoji a prosperitě podniku, tedy k získávání nových zakázek či rozšiřování výrobních nebo obchodních aktivit. O finanční příspěvek mohou zaměstnavatelé žádat za předpokladu růstu obratu podniku nebo dočasného mírného poklesu. Podporu mohou získat zájemci, jejichž meziroční pokles tržeb nepřesáhne 15 % (původně to bylo 5 %). MPSV tak chce rozšířit cílovou skupinu o ty zaměstnavatele, kteří sice přechodně vykazují snížený zisk, zároveň však podpora neodstanou podniky, u nichž bude nutné provést rozsáhlejší restrukturalizaci.

Další významnou změnou projektu POVEZ je prodloužení délky jeho realizace o tři měsíce. Zaměstnavatelé si budou moci lépe rozvrhnout a naplánovat harmonogram vzdělávacích aktivit. Samotné vzdělávání zaměstnanců skončí nejpozději v září 2015. Do projektu se budou moci zapojit i ti, kteří nesplňovali původně nastavená pravidla.

Realizace projektu probíhá ve spolupráci s Úřadem práce ČR. O přiznání příspěvku a jeho výši rozhodují jeho krajské pobočky. Při posuzování žádostí se bere mimo jiné v potaz, jestli poskytnutá podpora pomůže zlepšit situaci na konkrétním trhu práce, nebo zda bude mít vzdělání pozitivní dopad na podnik i samotného zaměstnance. Zaměstnavatelé tedy v rámci projektu obdrží finanční příspěvek na vzdělávání či rekvalifikaci svých zaměstnanců. Současně budou zaměstnavateli hrazeny mzdové náklady vzdělávaných zaměstnanců, a to po dobu jejich účasti na vzdělávání. U OSVČ bez zaměstnanců bude příspěvek poskytnut pouze na vzdělávací aktivity.

Zájem o účast v projektu je značný. K 31. 12. 2014 se jej účastnilo 20 196 zaměstnanců z téměř tisícovky firem. ÚP ČR jim na jejich vzdělání a také v rámci příspěvků na jejich mzdy poskytl celkem 126 973 545 Kč. Nejčastěji si zaměstnanci doplňují znalosti cizích jazyků nebo navštěvují odborně zaměřené kurzy (např. pro svářeče, obsluhu CNC strojů apod.).

Projekt je realizován v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Další informace naleznou zájemci zde, případně je mohou získat na jednotlivých kontaktních pracovištích ÚP ČR.

Témata:  Úřad práce Ministerstvo práce a sociálních věcí

Aktuálně se děje

30. dubna 2024 10:27

Otevírací doba obchodů 1. a 8. května 2024

Ustanovení zákona o prodejní době v maloobchodě, zakazující prodej o některých státních svátcích v provozovnách větších než 200 metrů čtverečních a dalších provozovnách, se vztahuje na Den vítězství 8. května 2024. Na Svátek práce 1. května se zákaz nevztahuje. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy