Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V mateřských školách je málo učitelů, přitom by byli potřeba

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

V Německu najdeme v mateřských školách v pedagogickém sboru 3,8% mužů, v Rakousku 1,4 % a v České republice se pak bavíme jen o jednotlivcích. V pražském centru pro pracující rodiče a jejich děti - Baby Office se rozhodli, že se pokusí zlepšit statistiku a jednoho takového učitele přijali. Proč jsou učitelé potřeba a co mohou přinést dětem? A proč je jich tak málo?

Podle psychoterapeutky a poradkyně pro rodičovství a vztahy Evy Labusové je mužský učitel v mateřské škole velmi žádoucí:  "Navzdory všem teoriím o rovných příležitostech vidíme, že chlapci z části přece jen potřebují něco jiného než dívky. Je prokázáno, že si i jinak hrají. Potřebují mnohem více pohybu i dobrodružství, mají touhu po divokých hrách, jsou hlučnější, snesou, když jim to dovolíme, více špíny a nepohodlí. Mužský pan učitel se v tomto ohledu může stát báječným průvodcem dětství chlapců, zvláště když jde tuto profesi dělat s nějakou vizí a pocitem poslání."

Její slova potvrzuje i spoluzakladatelka centra Baby Office Pavlína Bandrowská. "Od listopadu máme v kolektivu naší miniškolky nového učitele Jakuba Bendu, kterého jsme přijali i proto, že ho dobře známe ze spolupráce při realizaci mobilních dětských koutků. Má pedagogické vzdělání a praxi z působení v dětském centru a mateřské škole. Z výsledku jsme všichni nadšeni. Děti na něj úžasně reagují a i rodiče hodnotí příchod muže do doposud čistě ženského kolektivu kladně," hodnotí Bandrowská.

Výzkum, který byl proveden na Evangelické vysoké škole v Drážďanech navíc prokázal, že muži i

ženy se chovají k dětem rozdílným způsobem. Učitelé mají obecně více pochopení pro výše míněné chlapecké potřeby, učitelky naopak mívají sklon  chlapce zbytečně okřikovat a omezovat.

Co tedy brání tomu, aby bylo v mateřských školách učitelů více? Podle Labusové jde především o špatné finanční podmínky a poněkud konzervativní přístup Čechů k neznámému a nezvyklému. "V naší zemi projevujeme velkou nedůvěru k novinkám narušujícím letité stereotypy a nejsme příliš flexibilní," dodává k situaci Labusová.

Témata:  školství děti

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.