Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bekovy plány na slučování škol nesplní cíl, ředitelé by museli zvládat tisíce dětí

Mikuláš Bek (STAN)
Mikuláš Bek (STAN)
Foto: Wikimedia Commons

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

Bek vysvětlil, že hlavním cílem návrhu není výrazné snížení nákladů, ale spíše zefektivnění řízení škol. Připustil, že pokud by se měly dosáhnout významné finanční úspory, musely by být školy podstatně větší, ideálně s kapacitou kolem 8000 žáků, což však v současnosti není reálné.

Ministerstvo se snaží stanovit minimální počet žáků ve školách – konkrétně by každá škola měla mít minimálně 200 žáků během alespoň jednoho ze tří posledních let.

Sdružení místních samospráv a Svaz měst a obcí už dříve návrh kritizovaly. Bek však zdůraznil, že ministerstvo neplánuje násilné slučování škol s různými zřizovateli, a že by tento proces měl probíhat dobrovolně prostřednictvím spolupráce obcí.

Dobšík upozornil, že ředitelé škol v návrhu vidí spíše rizika a obávají se, že by slučování nemuselo skutečně snížit administrativní zátěž. Přesto připustil, že návrh by mohl přinést určitou finanční úsporu.

Novela by se měla týkat mateřských, základních a středních škol, případně jejich kombinací, ale výjimku by měly školy v obcích, které provozují jen jednu školu, a také speciální školy nebo školy s výukou v jazyce národnostních menšin.

Cílem je snížit počet malých škol a zjednodušit administrativu pro ředitele.

Témata:  školství Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy