Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dojde Česku plyn? Stát se chystá na nejhorší

Dojde Česku plyn? Stát se chystá na nejhorší

Foto: Pixmac

Energetický regulační úřad chce zpřísnit systém bezpečnosti dodávek plynu. Zásobníky, které většinou patří společnosti RWE, nejsou totiž určeny pouze pro tuzemský trh. V případě zastavení dodávek plynu z Ruska může sloužit i okolním státům. Úřad proto chystá vyhlášku, která by měla zpřísnit kontroly dodávek plynu.

"RWE skladuje plyn také pro obchodníky, kteří ho mají určený třeba i pro Německo. Nemůžeme se tedy bavit o tom, že tyto zásobníky jsou určeny pouze pro české spotřebitele," uvedla v Otázkách Václava Moravce to řekla předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.

ERÚ v souvislosti s krizí na Ukrajině zahájil kontroly obchodníků, během kterých Úřad zjišťuje, zda jsou obchodníci připraveni na zimní období, pokud dojde k uzavření kohoutků plynovodů vedoucích přes Ukrajinu.

"Budeme to chtít zpřísnit tak, aby byli obchodníci více povinni zajišťovat bezpečnost dodávek zemního plynu i v období, kdy hrozí taková skutečnost, jako je krize na Ukrajině," podotkla Vitásková.

Evropská unie je v současnosti soběstačná pouze z jedné pětiny, co se plynu týče. Pokud by nastal nejčernější scénář a došlo k přerušení zásobovacích tras, byla by situace v zimě těžko řešitelná.

Ministr průmyslu Jan Mládek sice podotkl, že zásobníky plynu jsou plné, zastavení dodávek z Ruska by se ale dotklo prakticky všech evropských zemí.

Témata:  Česko zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy