Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orgány, dohlížející na finanční trh, budou mít větší pravomoci

Orgány, dohlížející na finanční trh, budou mít větší pravomoci

Foto: ČNB

Nové pravomoci pro orgány dohlížející na finanční trh odsouhlasila na svém středečním zasedání kabinet Petra Nečase (ODS). Novela má pomoci zlepšit dohled nad skupinami podniků, které jsou činné v několika odvětvích finančního trhu, především v bankovnictví a pojišťovnictví.

"Tento návrh reaguje na změnu směrnice Evropské unie, uděluje dohledovým orgánům nad finančním trhem některé další pravomoci a nástroje," uvedl po jednání vlády Nečas.

Novela má pomoci zlepšit dohled nad skupinami podniků, které jsou činné v několika odvětvích finančního trhu, především v bankovnictví a pojišťovnictví.

"Skupiny složené z regulovaných podniků, které působí současně ve více sektorech finančního trhu, takzvané finanční konglomeráty, jsou vystaveny skupinovým rizikům, které zahrnují například nebezpečí nákazy, kdy se rizika šíří z jednoho konce skupiny na druhý. Dalším rizikem může být potenciální střet zájmů uvnitř skupiny nebo složitost současného řízení mnoha různých právních subjektů působících v odlišných sektorech finančního trhu," uvádí materiály ministerstva financí.

Novela si klade za cíl zajistit soulad mezi cíli doplňkového dohledu nad finančními konglomeráty a skupinovým dohledem v rámci jednotlivých sektorů finančního trhu tak, aby se, pokud možno, co nejvíce omezila výše zmíněná rizika.

Mezi hlavní změny zákona o finančních konglomerátech patří povinnost dotčených podniků zveřejňovat alespoň jednou ročně informace o řídící a organizační struktuře a majetkových vztazích mezi jednotlivými subjekty skupiny nebo rozšíření doplňkového dohledu nad subjekty ve finančních konglomerátech.

Členské státy EU musí změny provést ve svých národních právních řádech nejpozději do poloviny příštího roku.

Témata:  finance

Aktuálně se děje

30. dubna 2024 10:15

29. dubna 2024 10:43

Macron žádá revoluční změnu fungování Evropské centrální banky. Na dluh Francie by se skládali občané celé eurozóny

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Francouzský prezident Emmanuel Macron žádá revoluční změnu fungování Evropské centrální banky. Měla by být v důsledku tolerantnější k inflaci. Francii by to ulevilo od nákladů dluhu. Ovšem občané eurozóny by tím více ztráceli na kupní síle svých úspor a příjmů.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy