Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Facebook a Instagram čelí vyšetřování. Kvůli volbám do EP

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Facebook a Instagram budou podrobeny vyšetřování Evropské unie kvůli možnému porušení pravidel pro moderování obsahu, sdělili čtyři lidé deníku Politico.

Vyšetřování pravděpodobně prozkoumá řadu problémů, včetně toho, jak Meta zachází s reklamami, zejména s politickými, a to v souvislosti s podezřením na porušení zákona o digitálních službách (DSA), uvedli anonymní zdroje pro deník.

Minulý měsíci Politico informoval, že na Facebooku se rozšířily ruské kampaně ovlivňující volby do Evropského parlamentu které se uskuteční v červnu, přičemž prostřednictvím falešných účtů se šíří prokremelské příběhy a to pomocí reklam.

Platformy jako Facebook byly vyzvány, aby před volbami jasně označily politické reklamy a AI deepfakes v souladu s DSA.

6. až 9. června se stovky milionů Evropanů chystají k volbám, kde zvolí nové zástupce Parlamentu, kteří budou určovat agendu bloku na příštích pět let. EU má obavy z nárůstu ruského vměšování, které by mohlo ovlivnit názory voličů. Francouzský ministr dokonce varoval, že země je "zahlcena propagandou".

Společnost Meta byla dlouhodobě kritizována regulačními orgány kvůli problémům, jako je zacházení s nelegálními nebo škodlivými videi nahrávanými uživateli, obavy z dezinformací a vlivu digitálních služeb na mladé lidi.

EU požádala společnost Meta o informace ohledně útoku Hamásu na Izrael v říjnu 2023 a o integritě voleb v listopadu téhož roku. V prosinci se zajímala o bezpečnost mládeže v online prostoru a Meta musela odpovědět na dotazy ohledně svých algoritmů, tzv. deepfakes a nového modelu předplatného bez reklam.

Americká společnost tvrdí, že má efektivní proces pro identifikaci a omezení rizik na svých platformách. Těší se na další spolupráci s EU a plánuje poskytnout další informace.

EU sleduje dodržování digitálních pravidel velkými online platformami, jako je Meta, a může je potrestat pokutami až do výše 6 % jejich příjmů kohokoliv. Meta se stala třetí společností, která je zkoumána v rámci DSA, vedle TikToku a sítě AliExpress.

Také podává žalobu na EU kvůli poplatku za vymáhání DSA, tvrdí, že částka, kterou EU požaduje, je příliš vysoká.

Témata:  EU Facebook Instagram Evropský parlament

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy