Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Facebook a Instagram čelí vyšetřování. Kvůli volbám do EP

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Facebook a Instagram budou podrobeny vyšetřování Evropské unie kvůli možnému porušení pravidel pro moderování obsahu, sdělili čtyři lidé deníku Politico.

Vyšetřování pravděpodobně prozkoumá řadu problémů, včetně toho, jak Meta zachází s reklamami, zejména s politickými, a to v souvislosti s podezřením na porušení zákona o digitálních službách (DSA), uvedli anonymní zdroje pro deník.

Minulý měsíci Politico informoval, že na Facebooku se rozšířily ruské kampaně ovlivňující volby do Evropského parlamentu které se uskuteční v červnu, přičemž prostřednictvím falešných účtů se šíří prokremelské příběhy a to pomocí reklam.

Platformy jako Facebook byly vyzvány, aby před volbami jasně označily politické reklamy a AI deepfakes v souladu s DSA.

6. až 9. června se stovky milionů Evropanů chystají k volbám, kde zvolí nové zástupce Parlamentu, kteří budou určovat agendu bloku na příštích pět let. EU má obavy z nárůstu ruského vměšování, které by mohlo ovlivnit názory voličů. Francouzský ministr dokonce varoval, že země je "zahlcena propagandou".

Společnost Meta byla dlouhodobě kritizována regulačními orgány kvůli problémům, jako je zacházení s nelegálními nebo škodlivými videi nahrávanými uživateli, obavy z dezinformací a vlivu digitálních služeb na mladé lidi.

EU požádala společnost Meta o informace ohledně útoku Hamásu na Izrael v říjnu 2023 a o integritě voleb v listopadu téhož roku. V prosinci se zajímala o bezpečnost mládeže v online prostoru a Meta musela odpovědět na dotazy ohledně svých algoritmů, tzv. deepfakes a nového modelu předplatného bez reklam.

Americká společnost tvrdí, že má efektivní proces pro identifikaci a omezení rizik na svých platformách. Těší se na další spolupráci s EU a plánuje poskytnout další informace.

EU sleduje dodržování digitálních pravidel velkými online platformami, jako je Meta, a může je potrestat pokutami až do výše 6 % jejich příjmů kohokoliv. Meta se stala třetí společností, která je zkoumána v rámci DSA, vedle TikToku a sítě AliExpress.

Také podává žalobu na EU kvůli poplatku za vymáhání DSA, tvrdí, že částka, kterou EU požaduje, je příliš vysoká.

Témata:  EU Facebook Instagram Evropský parlament

Aktuálně se děje

14. května 2024 19:38

14. května 2024 10:53

Předpověď počasí na noc a středu 15. května

Vliv tlakové výše se středem nad severovýchodní Evropou na počasí u nás bude slábnout a od jihozápadu se začne do střední Evropy přesunovat brázda nízkého tlaku vzduchu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy