Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg: Ukrajina je na cestě do NATO. Moskva musí pochopit, že nemůže vyhrát

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024). Fotogalerie +9
Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).
Foto: NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ujistil, že místo Ukrajiny je v NATO a země se nachází na cestě do aliance, řekl v Kyjevě.

Avšak v odpovědi na otázku ukrajinské novinářky dal najevo, že pozvánku neočekává od červencového summitu ve Washingtonu. Na přijetí nestačí většina, potřebný je konsensus všech 32 současných členů. Ti však podle něj mohou ukázat, že se Ukrajina přibližuje ke členství a že den vstupu „přijde co nejdříve“. Uvedl server alinace NATO.

Šéf aliance se vyjádřil i k vojenské pomoci. „Vyvíjíme veškeré úsilí, abychom uspokojili okamžité potřeby Ukrajiny. Dal jsem jasně najevo, že pokud země NATO budou mít na výběr mezi splněním cílů NATO, nebo podporou Ukrajiny, měly by podpořit Ukrajinu,“ řekl Stoltenberg.

Generální tajemník uznal vedení prezidenta Zelenského a odvahu ukrajinských sil a lidu, ale zdůraznil, že samotné vedení a statečnost nestačí na zastavení ruských sil.

Připustil, že průtahy se schválením balíku americké pomoci a neschopnost spojenců dodat munici ve slíbeném objemu "měla vážné důsledky na bojišti", pomoc je však na cestě. Za nezbytné označil přijetí dlouhodobých závazků vůči Ukrajině. „Musíme předvést, že naše podpora není krátkodobá a jednorázová, ale dlouhodobá a předvídatelná. Moskva musí pochopit, že nemůže vyhrát,“ zdůraznil.

Oba představitelé diskutovali o přípravách na nadcházející summit NATO v červenci. Generální tajemník uvedl, že spojenci souhlasili s plánem posílení role NATO v poskytování bezpečnostní pomoci a výcviku pro Ukrajinu. Důležitým krokem je i dlouhodobý finanční závazek, který ukáže, že podpora Ukrajině je pevná a předvídatelná. Stoltenberg zdůraznil, že Ukrajina má své místo v NATO a stane se jeho členem, jakmile bude připravena.

Témata:  válka na Ukrajině Jens Stoltenberg Volodymyr Zelenskyj Vladimír Putin

Aktuálně se děje

30. května 2024 17:27

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy