Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU má informační byro ve Washingtonu a my jí máme dávat peníze? Proč?

Evropská unie místo toho, aby šetřila a šla tak příkladem pro země, jejichž hospodářská politika je n tom prachbídně, plánuje „ždímat“ své členy. Takové jednání Evropský parlament v očích veřejnosti podle europoslance Jana Zahradila jen zesměšňuje.

Členské státy by měli dát do evropského rozpočtu o 7% více financí. Podle Zahradila by se však z rozpočtu jen Evropského parlamentu daly ušetřit stovky milionů eur, proto také vyzval k tomu, aby se evropské instituce s členy EU dobraly rozumného kompromisu.

Evropský parlament by měl ukázat, že umí také šetřit. Zahradil vyzval k tomu, aby bylo zrušeno zbytečné cestování mezi Bruselem a Štrasburkem za 200 milionů eur za rok, aby byly zrušeny projekty, které jsou zbytečné (např. Dům evropské historie) a informační byra Evropského parlamentu v hlavních městech. „Nevím, proč tam jsou, a nevím, proč máme informační byro ve Washingtonu. To si snad myslíme, že jsme něco jako americký Kongres," ptá se ironicky.

Podle Zahradila někteří z poslanců Evropského parlamentu vyzývají ke konfliktu a hledají, kdo by mohl být obviněn za současnou tíživou situaci. „To není cesta vpřed. Jestli tento parlament bude blokovat dohodu, tak se jenom zesměšní a já myslím, že naše pověst u veřejnosti už je dost strašná na to, abychom si něco takového mohli dovolit," dodává v parlamentu.

Témata:  EU

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:25

Valorizace důchodů 2025: První prognózy naznačují očekávané navýšení

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.