Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vzdělání a podnikání: Dosahují nositelé titulů lepších výsledků?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Firmy, jejichž jednatelé jsou nositeli akademického titulu, dosahují lepších výsledků než firmy jednatelů bez vysokoškolského vzdělání. Na druhou stranu nositelé manažerských titulů, jako jsou MBA, LLM či MSc, ve svém podnikání obvykle výrazných úspěchů nedosahují. To je výsledek analýzy, kterou poradenská společnost Bisnode provedla na vzorku 130 000 společností s ručením omezeným, u nichž jsou známa finanční data za rok 2017.

V případě titulů umístěných před jménem o míře úspěchu často rozhoduje obor podnikání. Nejvyšší rentability tržeb při nejnižším zadlužení dosahují firmy nositelů MUDr. Ti bývají vlastníky soukromých ordinací. Vysoké ziskovosti dosahují dále firmy s jednatelem, který dosáhl titulu MDDr. V jejich případě jde obvykle o zubní ordinaci. „Oproti ostatním lékařům se ale dentisté musejí potýkat s vysokým zadlužením, tedy poměrem cizích pasiv vůči celkovým aktivům,“ říká analytik Bisnode Milan Petrák.Nejméně ziskové jsou firmy s jednateli, kteří žádný akademický titul nemají. Průměrná ziskovost jejich firem dosahuje 2,2 %, o něco lépe si vedou společnosti s jednateli, kteří jsou doktoři filosofie, doktoři filosofie a bakaláři, přičemž jejich ziskovost nepřesahuje 3 %. „Pořízení druhého akademického titulu již žádnou výraznější přidanou hodnotu z pohledu ziskovosti podnikání nepřináší,“ doplnil Milan Petrák z Bisnode s tím, že ziskovost i zadluženost těchto firem je někdy horší než u firem, jejichž jednatelé mají jediný titul.Pokud jde o tituly umístěné za jménem, i zde jsou úspěšnější nositelé akademických titulů. Firmy řízené těmi, kteří dosáhli titulu CSc. nebo PhD., jsou v průměru ziskovější a méně zadlužené než ostatní firmy. O něco hůře jsou na tom pak společnosti řízené nositeli titulu DiS., tedy absolventů vyšších odborných škol a manažerského titulu MBA. „Za pozornost stojí, že podnikatelé, kteří si pořídili dva či více finančně nákladné manažerské tituly, výrazně úspěšní nejsou. Jimi vedené firmy jsou jen mírně ziskovější než firmy jednatelů bez titulu za jménem a současně jsou více zadlužené,“ uzavřel analytik Bisnode.

Pořadí ziskovosti společností s ručením omezeným podle titulu jednatele:

Titul před jménem   

 Titul za jménem

Titul

Ziskovost

Titul

Ziskovost

MUDr.

10,32 %

CSc.

5,05 %

MDDr.

5,07 %

Ph.D.

4,46 %

Dr.

4,38 %

MBA

3,78 %

Ing. arch.

4,22 %

více titulů

3,14 %

PaedDr.

3,78 %

DiS.

2,98 %

více titulů

3,47 %

žádný titul

2,59 %

RNDr.

3,45 %

 

 

Ing.

3,39 %

 

 

MVDr.

3,30 %

 

 

Mgr.

3,30 %

 

 

JUDr.

3,13 %

 

 

Bc.

2,57 %

 

 

Pharm.Dr.

2,47 %

 

 

PhDr.

2,31 %

 

žádný titul

2,18 %

 

 

Poznámka: Ziskovost = čistý zisk / tržby

Zdroj: databáze a výpočty Bisnode

Pořadí zadluženosti společností s ručením omezeným podle titulu jednatele:

Titul před jménem

Titul za jménem

Titul

Zadlužení

Titul

Zadlužení

MUDr.

32,14 %

CSc.

38,61 %

RNDr.

38,65 %

Ph.D.

47,24 %

PhDr.

46,81 %

MBA

52,88 %

PaedDr.

49,02 %

DiS.

61,51 %

Dr.

50,22 %

žádný titul

61,66 %

Ing.

50,29 %

více titulů

66,66 %

MVDr.

52,06 %

 

 

více titulů

54,44 %

 

 

Ing. arch.

57,72 %

 

 

Pharm.Dr.

59,80 %

 

 

JUDr.

60,00 %

 

 

Mgr.

61,04 %

 

 

Bc.

62,73 %

 

 

žádný titul

66,94 %

 

 

MDDr.

79,96 %

 

 

Zadlužení = cizí pasiva / aktiva

Zdroj: databáze a výpočty Bisnode

Témata:  podnikatelé školství lidé

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii. Koncem předminulého desetiletí hrozilo americké firmě vyšetřování a tučné pokuty ze strany Evropské unie, a to kvůli údajně nesoutěžnímu jednání (systémy Windows plnily svoji roli dostatečně spolehlivě, takže běžní uživatelé neměli moc důvod hledat alternativy). Takže roku 2009 raději s Bruselem uzavřela dohodu, že bude sdílet své rozhraní API pro klientské a serverové operační systémy Windows s vývojáři bezpečnostního softwaru třetích stran.