Co bude brexit znamenat pro studenty zahraničních jazykových škol?

Zdlouhavé vyjednávání britského parlamentu o podobě brexitu vyvolává řadu otázek a nejistot. Jednou ze skupin Čechů, kterých se odchod Velké Británie z EU dotkne, budou i studenti jazykových škol – přitom přibližně 70 % studentů, kteří se rozhodnou studovat angličtinu v zahraničí, míří právě do Velké Británie.

Ilustrační fotografie

Na jaké změny se mohou zájemci o krátkodobé i dlouhodobé kurzy připravit, vysvětluje Kristýna Hrůšová ze společnosti Study.cz.

„Klienti se nás často ptají, co bude brexit pro studium v zahraničí znamenat. Minimálně zatím není důvod k panice.

Pokud Velká Británie s EU uzavře dohodu, žádné změny pro studenty až do konce roku 2020 nenastanou. Cestovat bude do té doby možné i nadále na občanský průkaz. Ani v případě, že Velká Británie odejde z EU bez dohody, se nebude nic měnit pro studenty krátkodobého studia (do 3 měsíců). Ke změnám však může dojít pro studenty, kteří budou chtít v Británii studovat déle než 3 měsíce. V takovém případě bude potřeba si zažádat o povolení European Leave to Remain, které jim umožní zůstat v zemi až 3 roky.

Na větší změny se potom musíme připravit od ledna 2021. Občané EU budou moci cestovat pouze s platným pasem a současně budou muset zažádat o elektronickou registraci ETA, která umožní vstup do Velké Británie a krátkodobé studium.“

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky