Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co bude brexit znamenat pro studenty zahraničních jazykových škol?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zdlouhavé vyjednávání britského parlamentu o podobě brexitu vyvolává řadu otázek a nejistot. Jednou ze skupin Čechů, kterých se odchod Velké Británie z EU dotkne, budou i studenti jazykových škol – přitom přibližně 70 % studentů, kteří se rozhodnou studovat angličtinu v zahraničí, míří právě do Velké Británie.

Na jaké změny se mohou zájemci o krátkodobé i dlouhodobé kurzy připravit, vysvětluje Kristýna Hrůšová ze společnosti Study.cz.

„Klienti se nás často ptají, co bude brexit pro studium v zahraničí znamenat. Minimálně zatím není důvod k panice.

Pokud Velká Británie s EU uzavře dohodu, žádné změny pro studenty až do konce roku 2020 nenastanou. Cestovat bude do té doby možné i nadále na občanský průkaz. Ani v případě, že Velká Británie odejde z EU bez dohody, se nebude nic měnit pro studenty krátkodobého studia (do 3 měsíců). Ke změnám však může dojít pro studenty, kteří budou chtít v Británii studovat déle než 3 měsíce. V takovém případě bude potřeba si zažádat o povolení European Leave to Remain, které jim umožní zůstat v zemi až 3 roky.

Na větší změny se potom musíme připravit od ledna 2021. Občané EU budou moci cestovat pouze s platným pasem a současně budou muset zažádat o elektronickou registraci ETA, která umožní vstup do Velké Británie a krátkodobé studium.“

Témata:  Brexit Velká Británie studenti

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.