studenti

Tesco

Tesco rozšiřuje studentskou slevu na průkaz ISIC i na víkendy

Ekonomika

Od října minulého roku funguje ve všech obchodech Tesco v Česku desetiprocentní sleva pro studenty starší osmnácti let na studentský průkaz ISIC od pondělí do pátku. To se nyní na základě názorů studentů mění. Od pondělka 22. dubna mohou se slevou nakoupit i o víkendech.

Tesco

Aktuality

Tesco připravilo slevovou akci pro studenty. Kolik při nákupu ušetří?

Obchodní řetězec Tesco a vydavatel studentských průkazů ISIC společnost GTS Alive společně spouštějí od 2. října 2023 novou slevu pro studenty ve výši 10 procent. Sleva se vztahuje na veškerý sortiment Tesco včetně nepotravinářského zboží, s několika drobnými výjimkami typu tabákových výrobků. Studenti ušetří zmíněných 10 procent i na již zlevněném zboží. Půjde o první studentskou slevu svého druhu mezi řetězci s potravinami v Česku. Studenti si s průkazem ISIC budou moci nakoupit vždy jednou týdně od pondělí do pátky.

Ilustrační fotografie

Ekonom: Ztráty z výuky na dálku představují stovky miliard korun

Ekonomika

Dlouhodobá distanční výuka může mít do budoucna výrazné dopady na ekonomiku v souvislosti s nižší budoucí produktivitou práce v důsledku poklesu vzdělanosti. Ztráty představují už dnes stovky miliard korun. ČTK to řekl ekonom Daniel Münich z Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Ekonomické ztráty výuky na dálku podle něj budou daleko vyšší, než by byly náklady na intenzivnější testování na covid-19, trasování kontaktů nakažených a větší podporu škol a žáků po vypuknutí epidemie loni v březnu. Vláda to podle něj po řadu měsíců přehlížela.

Ilustrační fotografie

ČOI: Obchodníci stále porušují zákaz prodeje alkoholu mladistvým

Aktuality

Obchodníci stále porušují zákaz prodeje alkoholu mladistvým. Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila ve třetím čtvrtletí minulého roku porušení předpisů téměř u 43 procent kontrolovaných prodejců alkoholu a tabáku. Obchodníci nejčastěji neseznámili zákazníky s cenou výrobků, ve 141 případech ale také porušili zákaz prodeje alkoholu osobám mladších 18 let. Inspekce uložila za zjištěné prohřešky od začátku července do konce září pravomocně 653 pokut za víc než 5,8 milionu korun.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Omezení kolejí vyvolalo u studentů zmatek

Nejistotu a zmatek vyvolala mezi brněnskými studenty informace o omezení provozu vysokoškolských kolejí v rámci boje proti koronaviru. Vláda v pondělí večer oznámila, že studenti, kteří mají jiné bydliště v ČR, mají dnes z kolejí odjet. Výjimku mají například ti, kteří pomáhají ve zdravotnictví. Další případné výjimky řeší vedení univerzit s ministerstvem školství.

studenti

Generace Z: Jak změní pracovní trh nástup studentů, kteří žijí on-line?

Ekonomika

Na trh práce přichází generace Z – mladší, průbojnější a „modernější“ než jejich předchůdci mileniálové. Co nového lidé narození po roce 1995 firmám nabízejí? Především přirozené chápání on-line světa i motivaci v profesním rozvoji. Jejich myšlení a celospolečenské vize firmy ke své inovaci potřebují.

Ilustrační fotografie

Do skupin na ZŠ se mohou přidat další děti

Aktuality

Do skupin dětí, které se v pondělí vrátily na první stupeň základních škol, se můžou připojit další žáci. Dosud to podle manuálu, který pro otevírání škol po koronavirové epidemii vydalo ministerstvo školství, nebylo možné. Přidat žáka do skupiny může ředitel, nadále ale platí podmínka, že velikost skupiny nesmí přesáhnout 15 žáků. S dětmi je také nově možné chodit mimo areál školy. Změnily se podmínky pro zkoušení, i žáci druhého stupně si mohou přijít pro vysvědčení. Novou verzi manuálu dnes ČTK poskytlo ministerstvo školství.

Ilustrační fotografie

Zájem rodičů o návrat dětí na 1.stupeň základních škol je různý

Aktuality

Zájem o návrat žáků na první stupeň základních škol je různý. Do některých škol v krajích se do školních lavic chystá vrátit zhruba polovina až 70 procent žáků prvního stupně. Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol, které oslovila ČTK. V Praze se někde přihlásila zhruba čtvrtina dětí, jinde kolem 85 procent. Žáci prvního stupně základních škol budou moci od 25. května navštěvovat školu ve skupinách do 15 dětí. Ministr Robert Plaga (ANO) dříve uvedl, že by měla až do konce školního roku zůstat dominantní výuka na dálku, docházka je dobrovolná.

Ilustrační fotografie

Dítě na vysoké škole. Rodiny musí šetřit i na každodenních výdajích

Finance

Na českých vysokých školách začíná nový akademický rok a rodiče počítají, kolik je bude vysokoškolský student stát. Banka ING proto udělala průzkum mezi rodiči budoucích vysokoškoláků, jak jsou na tyto výdaje připraveni. Průzkum ukázal, že 70 % rodičů spoří svým dětem na studia, z toho třetina ukládá systematicky určitou částku cíleně za účelem studií svých dětí a dvě třetiny spoří se záměrem, že část ušetřených peněz půjde na studia. 13 % rodičů nespoří, protože veřejné či státní školy jsou v Česku bezplatné, a předpokládají, že ostatní náklady studia pokryjí z běžných příjmů rodiny.

Ilustrační fotografie

Do kdy platí statut studenta? Pozor na zbytečné chyby

Daně a mzdy

Nastalo období, v průběhu kterého si studentů či absolventů začíná hledat svoji první práci. Často však není jasné, do kdy mohou uplatňovat takzvaný statut studenta, a tudíž využít výhodnějšího režimu z pohledu daní a pojistného. Jak se zorientovat radí Jan Kašpar, daňový poradce ze společnosti KODAP.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Hon na studentské podnájmy odstartoval. Ceny letí vzhůru

Studenti, kteří budou nastupovat v říjnu do prvních ročníků svých univerzit, začínají být nervózní, zda si dokážou zajistit v univerzitním městě odpovídající bydlení. Vyplývá to z dat portálu Bezrealitky.cz, který již od 4. srpna registruje zvýšený počet reakcí na inzeráty k pronájmu právě ze strany vysokoškolských studentů.

Ilustrační fotografie

Letní brigády? Studenti si mohou vybírat

Aktuality

Léto znamená nejen prázdniny a oddech, ale také vítanou možnost přivýdělku pro sezónní pracovníky, zvlášť pro studenty. Ti si mohou vybírat z bohaté nabídky letních brigád, které v poslední době provází nový trend – volných míst je víc než zájemců. Zaměstnavatelé tak musí vynakládat čím dál víc prostředků a energie, aby oslovili žádané pracovní síly.

Ilustrační fotografie

Česku chybí lidé. Mladí utíkají za prací do zahraničí

Ekonomika

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat Explorer. Mladí lidé, kteří se přestěhují za prací do jiné země, také zažívají v průměru více než třetinový nárůst mzdy.

Ilustrační fotografie

Většina studentů opouští své profesní zaměření. Jdou za penězi!

Ekonomika

Tři roky po ukončení středoškolského studia opouští své profesní zaměření dvě třetiny absolventů. Téměř 65 procent z nich na základě lepší nabídky práce v jiném oboru. Jaké ambice a sny mají dnešní teenageři a dokáží současní maturanti využít svých možností?

Ilustrační fotografie

Aktuality

Kolik si mohou studenti v létě vydělat? Nejzajímavější brigády na prázdniny

S blížícími prázdninami se studenti začínají poohlížet po letních brigádách. Nejžádanější jsou pozice, které nabízejí zajímavé prostředí, pestrou pracovní náplň, příjemný výdělek i časovou flexibilitu. Jaké nejzajímavější brigády lze nalézt na pracovních portálech a kolik si mohou studenti vydělat za měsíc činnosti, která je spíš zábava, než práce?

Poslanecká sněmovna

Volební právo od 16 let vláda smetla

Aktuality

Poslanecký návrh Starostů, podle něhož by komunální politiky směli volit lidé už od 16 let věku, vláda na svém dnešním zasedání odmítla. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Proti snížení věkové hranice voličů o dva roky se postavila ministerstva vnitra a spravedlnosti, výhrady mělo i celkově neutrální ministerstvo financí. O předloze rozhodne Sněmovna.

Ilustrační fotografie

Od září bude možné v Moravské Třebové studovat letecké lyceum

Ekonomika

V září bude otevřeno na gymnáziu v Moravské Třebové technické lyceum, které studenty připraví v oboru letectví. Do prvního ročníku podalo přihlášku 30 uchazečů, což je počet studentů v ročníku, informovala ČTK Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana Pardubického kraje.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy