recese

Ilustrační fotografie

Ekonomika EU ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala, Česká republika je v recesi

Ekonomika

Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala, hrubý domácí produkt (HDP) se tak proti předchozím třem měsícům podle sezonně přepočtených údajů nezměnil. Ve své zpřesněné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce ledna. Česká republika je ale v recesi, její ekonomika o 0,3 procenta klesla. Ze zemí, z kterých jsou data k dispozici, je v recesi už jen Maďarsko a Finsko.

Ilustrační fotografie

Česko letos asi spadne do recese, koruna ale přesto dále sílí

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Doma není nikdo prorokem, říká se. Tak posuďme, jak vidí letošní výkon české ekonomiky v zahraničí. Lednové prognózy hovoří poměrně jasně: skončí v recesi. Americká banka Morgan Stanley jí předpovídá pokles o 0,9 procenta, italská banka UniCredit o 0,6 procenta a třeba švýcarská Credit Suisse nebo americká Citi o 0,7 procenta. Neměla by to však být žádná hluboká recese. Půjde spíše o pokračování technické recese, do níž Česko velmi pravděpodobně (čísla ČSÚ se teprve ještě dozvíme) zabředlo už v loňském druhém pololetí.

Ilustrační fotografie

Česko se řítí do recese, HDP klesne o 1,1 procenta

Ekonomika

Českou ekonomiku čeká letos recese způsobená energetickou krizí a inflací, hrubý domácí produkt klesne o 1,1 procenta. Uvádí to studie společnosti Deloitte, kterou má ČTK k dispozici. Podle studie letos znovu klesnou reálné mzdy, nezaměstnanost by ale měla zůstat na současné úrovni. Hospodářský pokles také ohrožuje dodržení schodku státního rozpočtu plánovaného na 295 miliard korun. Deloitte přitom upozorňuje, že už nyní je státní hospodaření mimo udržitelný kurz.

Ilustrační foto

Ekonomika

Recese se na trhu práce plně projeví až v řádu měsíců, upozorňují analytici

Česká ekonomika se letos propadá do recese, což se na trhu práce v plné míře negativně projeví v horizontu několika dalších měsíců až čtvrtletí, komentovali analytici květnový vývoj nezaměstnanosti. Nezaměstnanost se zvedla z dubnových 3,4 procenta na 3,6 procenta. Květnový počet nezaměstnaných byl podle Úřadu práce ČR nejvyšší od února 2018.

Ilustrační fotografie

Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Ekonomika

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Propad hrubého domácího produktu (HDP) by mohl přesáhnout 2,2 procenta, řekl dnes ministr na slyšení v komisi pro ekonomické záležitosti francouzského Senátu.

Ilustrační fotografie

Ekonomové: Světová ekonomika už je v recesi

Ekonomika

Světová ekonomika už je vlivem pandemie způsobené novým koronavirem v recesi. Myslí si to 31 z celkových 41 ekonomů, mezi nimiž si tento týden udělala v Evropě a ve Spojených státech anketu agentura Reuters. Experti čekají, že tempo růstu světové ekonomiky letos zvolní na 1,6 procenta. Loni růst podle předběžných údajů činil 2,9 procenta.

Itálie, ilustrační fotografie

Itálie už je v recesi, míní trh. Zůstane v ní minimálně do poloviny letoška

Ekonomika

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Italská ekonomika se letos meziročně propadne v každém z jednotlivých čtvrtletí. Jednotlivé finanční instituce postupně upravují svůj odhad letošního výkonu italské ekonomiky směrem dolů. Prognózy z konce minulého a tohoto týdne už Itálii nedávají šanci, že by alespoň v jednom z letošních čtvrtletí mohla meziročně růst.

Velká Británie

Ekonomika

Britská ekonomika se vyhnula recesi. Roste ale nejpomaleji od roku 2010

Britská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vyhnula recesi, proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta, zatímco ve druhém kvartálu o 0,2 procenta klesla. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Meziroční růst ale zvolnil z 1,3 na jedno procento, a je tak nejslabší od roku 2010. Na obchodních investicích a zpracovatelském průmyslu se podepsalo celosvětové zpomalení růstu hospodářství a obavy z brexitu.

Ilustrační fotografie

Globální krize je tu? Obavy jsou nejsilnější za deset let

Ekonomika

Zhruba 38 procent investorů podle průzkumu společnosti Bank of America Merrill Lynch (BAML) očekává, že světová ekonomika se během příštích 12 měsíců dostane do recese. Podíl respondentů předpovídajících globální recesi je tak nejvyšší za deset let, napsala agentura Reuters. Zhruba 59 procent respondentů však považuje recesi za nepravděpodobnou.

Ilustrační fotografie

Stupňování obchodní války směřuje k recesi

Ekonomika

KOMENTÁŘ: Ekonomické ukazatele OECD se dostaly pod své dlouhodobé průměry. Přestože z minulosti víme, že to vždy vede k recesi, na její spuštění bude zapotřebí ještě externí faktor. Tím může být právě stupňování obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, říká Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Ilustrační fotografie

Spojené státy jsou od recese na hony vzdálené, tvrdí Trump

Ekonomika

Spojené státy jsou podle Donalda Trumpa od případné recese na hony vzdálené. Americká ekonomika je ve světě číslo jedna, řekl dnes prezident novinářům v Bílém domě a dodal, že hovořit v současné situaci o recesi je nemístné. Trump dnes také znovu vyzval americkou centrální banku (Fed), aby postupně snížila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod.

Boris Johnson

Ekonomika

Velká Británie na pokraji recese. Johnson se chystá na volby

Negativní růst ve druhém čtvrtletí je skvělým příkladem síly úvěrového impulsu. Avšak i přes rostoucí počet účastníků trhu, kteří již vidí britskou ekonomiku po kotníky v recesi, si stále myslíme, že ve třetím čtvrtletí dojde k oživení růstu HDP.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Hrozba recese je blíž. Kdo nás před ní zahrání?

Navzdory oživení trhů v posledních dnech jsou si investoři stále více vědomi, že se posouváme směrem k recesi. Snaží se proto diverzifikovat. Dluhopisy mohou být jejich první volbou, informuje Althea Spinozzi, specialistka na dluhopisy Saxo Bank.

Ilustrační fotografie

Recese se blíží. Kam míří Spojené státy?

Ekonomika

V krátkodobém horizontu je americká ekonomika právě tak silná, jak o ní prezident Trump tvrdí. Jakmile se však podíváme hlouběji na informace o trhu s nemovitostmi a na schodek rozpočtu, je celý obrázek jednoznačně temnější. Všichni víme, že recese se blíží, nevíme jen, kdy přijde. Rozhodující bude určitě výsledek nadcházejících amerických voleb, kde není vyloučen triumf Donalda Trumpa, informuje Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Ilustrační fotografie

Recese se blíží. Důkazů přibývá

Ekonomika

Ekonomické ukazatele, od úvěrového impulsu po křivku výnosů nebo nesplácené kreditní karty ukazují, že Spojené státy míří k recesi. Trumpova politika pravděpodobně není schopna změnit směřování americké ekonomiky.

Česká republika pokračuje na své cestě k recesi

Česká republika pokračuje na své cestě k recesi

Ekonomika

K pokračující recesi má namířeno česká ekonomika, která se vlivem slábnoucí poptávky v EU začíná potýkat s problémy už i v exportu. Zahraniční obchod je přitom jedním z nejvýznamnějších sektorů hospodářství, díky kterému není propad tuzemského HDP ještě výraznější, uvádí páteční závěry průzkumu GfK.

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 1:13

USA varují Raiffeisenbank, že mohou přijít o přístup k dolarovému systému kvůli přítomnosti v Rusku

Rakouská Raiffeisen Bank International (RBI) byla varována americkým ministerstvem financí, že její přístup do amerického finančního systému by mohl být omezen kvůli pokračující přítomnosti na ruském trhu, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy