Nečas: Merkelová podpořila myšlenku na dokončení vnitřního trhu EU

Německá kancléřka vyjádřila podporu myšlenkám, které obsahuje dopis volající po dokončení vnitřního trhu Evropské unie a zvýšení konkurenceschopnosti EU. Po návratu z neformální večeře to v noci na pátek uvedl český premiér Petr Nečas (ODS), o fiskálním paktu podle něj řeč nebyla.

List podepsaný už 13 unijními státy je adresovaný předsedovi Evropské rady Hermanu van Rompuyovi a předsedovi Evropské komise Josému Manuelu Barrosovi.
 
Pod iniciativou, která odešla do Bruselu v pondělí, jsou podpisy předsedů vlád České republiky, Estonska, Finska, Irska, Itálie, Lotyšska, Nizozemska, Polska, Slovenska, Španělska, Švédska a Velké Británie. Ve čtvrtek se k nim připojila také Malta.
 
Dopis má před jednáním Evropské rady, které proběhne 1. a 2. března v Bruselu, apelovat na Barrosa a Rompuye, aby jimi řízené instituce vyvinuly větší úsilí pro přijetí a aplikaci opatření nezbytných pro úspěšné dokončení vnitřního trhu. Identifikuje přitom osm hlavních oblastí, ve kterých je podle podepsaných zemí nutné pokročit dále.
 
Premiér Nečas připojil i další podrobnosti ke čtvrtečnímu setkání, které proběhlo na zámku Meseberg zhruba 70 kilometrů severně od Berlína. "Na schůzce s německou kancléřkou a s předsedy vlád Irska a Lotyšska jsme neformálně probírali naše představy o budoucí roli jednotlivých evropských institucí, modelech další evropské integrace a zmínili jsme i vývoj v eurozóně," uvedl předseda české vlády.
 
"Vyjádřil jsem svůj názor, že je třeba, aby se Evropská unie vrátila k dokončování vnitřního trhu, který stagnuje. Zmínil jsem se také o nutnosti posílení demokratické legitimity rozhodování v Evropské unii, mimo jiné posilováním role Evropské rady, která ovšem musí fungovat lépe než doposud," zmínil Nečas.
 
Mezi dalšími tématy byla budoucnost eurozóny a eura v následujícím desetiletí. "Zde jsem vyjádřil náš zájem na stabilizaci eurozóny. Euro nemůže přežít, pokud se eurozóna nestane skutečnou fiskální unií a unií konkurenceschopnosti," prohlásil šéf české vlády. "Současně je však třeba si přiznat, že tento vývoj výrazně promění její podstatu, a je proto legitimní vést celonárodní debatu o našem vztahu k euru a jeho přijetí za těchto nových podmínek, které mění obsah závazku z doby přistoupení k EU," dodal.
 
Podle Nečase z diskuse přesto nevzešlo žádné společné prohlášení ani společný postoj. Fiskální pakt, k němuž se zatím Česká republika a Velká Británie jako jediné dvě unijní země odmítly připojit, podle něj nebyl hlavním důvodem schůzky a nikdo se o něm ani nezmínil.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky