Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nečas má problém. Randák promluvil

Nečas má problém. Randák promluvil

Foto: Vlada.cz

Bývalý předseda vlády Petr Nečas (ODS) neměl v roce 2012 žádnou pravomoc vyžádat si od šéfa Vojenského zpravodajství (VZ) Ondreje Páleníka akci týkající se možného ohrožení své první manželky Radky Nečasové. Deníku Právo to potvrdili někdejší ředitel VZ Andor Šándor a bývalý šéf civilní rozvědky (ÚZSI) Karel Randák.

Oba shodně tvrdí, že takový postup je v rozporu se zákonem o tajných službách, neboť předseda vlády prý nemá právo požadovat po agentech žádnou akci, ať už by šlo o sledování, či o ochranu před ním.

„Výklad zákona je jasný – je to úplný nesmysl. Finální pokyn musí dát resortní ministr. Pokud je tedy o něco požádal premiér, muselo by to být po předchozím schválení a konzultaci s ministrem obrany," řekl Právu Randák.

Podle Šándora může VZ zaúkolovat ministr obrany a vláda, nikoli její předseda nebo prezident. Oba ale dodali, že podobné věci se běžně stávaly a premiéři úkolovali tajné služby prostřednictvím jejich šéfů.

Trojice bývalých obžalovaných rozvědčíků tvrdí, že se jednalo o kontrasledování, tedy o ochranu před sledováním jinými osobami. S tím ale Šándor a Randák nesouhlasí.

„Kontrasledování funguje tak, že vy se s tou osobou, kterou fakticky chráníte, musíte detailně domluvit, bez toho to prostě nejde. Musí být tedy stoprocentně informována," řekl Právu Randák s tím, že domluva se týká denního programu daného člověka a jeho pohybu po předem určené trase.

Témata:  Petr Nečas

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:32

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

27. března 2025 14:02

Sociální superdávka schválena: Osaměle žijící lidé a samoživitelé přijdou o tisíce kvůli vládní reformě sociálních dávek

Osaměle žijící lidé a samoživitelé budou patřit k největším poraženým vládní reformy sociálních dávek, kterou ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Podle analýzy agentury PAQ Research klesne podpora pro jednotlivce o více než 3750 korun měsíčně, samoživitelky přijdou téměř o 1800 korun. Odborníci proto doporučují upravit životní minimum, aby se zmírnily negativní dopady reformy.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy