Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé nejsou. Napětí na pracovním trhu pokračuje

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

I první pololetí provázelo napětí na trhu práce. Poptávka po pracovní síle nepolevovala a dostupné zdroje pracovní síly ji nedokázaly uspokojit. Pro podniky napříč všemi odvětvími to byla významná bariéra jejich dalšího růstu.

„Počet pracujících dosáhl ve druhém čtvrtletí nového maxima 5,44 miliónu. Míra nezaměstnanosti se pohybovala blízko svého dna. Počet volných pracovních míst narostl do té míry, že převýšil množství registrovaných uchazečů o práci. Výsledkem těchto tlaků na trhu práce byl meziroční růst průměrné mzdy o 8,6 % v obou letošních kvartálech,“ konstatovala analytička ČSÚ Karolína Súkupová. Reálná kupní síla mezd se v prvním pololetí zvýšila o 6,4 %, což byl nejlepší výsledek za posledních patnáct let.Meziroční tempo růstu HDP ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 2,4 %. Negativně na tento výsledek působila hlavně změna zásob. Vliv zahraničního obchodu byl kladný, nicméně slabší než v předchozím roce. Čtvrtletní přírůstek HDP dosáhl 0,7 %. Z pohledu meziročního růstu se Česko zařadilo těsně nad průměr EU, který činil 2,2 %.

K růstu ekonomiky nejvýrazněji přispěla odvětví služeb, která profitovala hlavně z poptávky v dopravě a skladování. Klíčová byla také rostoucí spotřeba domácností. „Dařilo se informačním a komunikačním činnostem i finančnímu sektoru. Výrazný obrat zaznamenalo i díky zlepšení v čerpání prostředků z rozpočtu EU stavebnictví. Jeho meziroční růst hrubé přidané hodnoty o 5,3 % znamenal nejlepší pololetní výsledek od roku 2007. Naopak role zpracovatelského průmyslu tentokrát oslabila,“ doplnil analytik ČSÚ Jiří Kamenický.Růst spotřebitelských cen se ve druhém čtvrtletí udržel nad úrovní 2 %. Ačkoliv zdražování potravin polevilo, ceny bydlení a energií se zvýšily o 2,6 %. Projevovaly se tak jednak dražší nájmy z bytů a imputované nájemné, jednak ceny energií, které letos začaly opět růst.

Témata:  práce nezaměstnanost lidé

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.