Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákon proti dvojímu zdanění s Tchaj-wanem poslanci schválili

Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Sněmovna schválila zákon, který má zamezit dvojímu zdanění ve vztazích s Tchaj-wanem. Protože Česko s ohledem na politiku jedné Číny neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát, bude mít kvůli zamezení dvojímu zdanění zákon místo standardní smlouvy. Nyní ho dostane k posouzení Senát.

Pro zákon hlasovalo 149 ze 168 přítomných poslanců napříč stranami. Proti schválení zákona hlasovali pouze poslanci KSČM.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se očekává, že Tchaj-wan přijme obdobné vnitrostátní opatření jako česká strana. Náměstek ministerstva financí Stanislav Kouba řekl už v květnu členům sněmovního zahraničního výboru, že Česko tím, že neuzavírá mezinárodní smlouvu s Tchaj-wanem, říká, že ho dále jako stát neuznává.

Příjmy českých firem a lidí plynoucích z Tchaj-wanu, který je označován za jednoho z asijských ekonomických tygrů, jsou nyní zdaňovány v Česku bez ohledu na to, jestli podléhají zdanění v Tchaj-wanu. Daň zaplacenou na Tchaj-wanu si může poplatník pouze uplatnit jako výdaj. Zároveň příjmy osob, které jsou přihlášeny k placení daní na Tchaj-wanu a které získávají na území ČR, podléhají zdanění v ČR. Návrh zákona, který to má změnit, je výsledkem dohody z prosince 2017.

Témata:  Tchaj-wan daně poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy