Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

K Tchaj-wanu se blíží silný tajfun, ruší se lety i vyučování

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Na Tchaj-wanu byly dnes uzavřeny školy, vládní úřady a finanční trhy kvůli tajfunu Mitag, který se blíží k severovýchodnímu pobřeží ostrova. Tchajwanské úřady varovaly před záplavami a silným vichrem. Zrušeno bylo více než 150 letů a také řada trajektových spojů, informovala agentura Reuters.

Meteorologové očekávají, že tajfun s rychlostí větru dosahující 162 kilometrů v hodině dorazí těsně k břehům Tchaj-wanu dnes pozdě večer místního času (odpoledne SELČ), přímý dopad na pevninu se nepředpokládá. V pohotovosti je na 12.000 vojáků. Obyvatele ohrožených oblastí tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen vyzvala, aby nevycházeli z domovů.

Tchajwanské úřady vydaly varování před silnými srážkami a vichrem pro metropoli Tchaj-pej a okolí a pro severní přístav Ťi-lung. Několik dálnic na ostrově bylo uzavřeno v obavách ze sesuvů půdy a povodní. Již dnes ráno bylo kvůli bouři asi 2700 domácností bez elektřiny.

Poté, co se tajfun Mitag přežene kolem Tchaj-wanu, stočí se podle meteorologů k čínské finanční metropoli Šanghaji, kam by měl dospět v úterý. Čínská média uvedla, že bouře pravděpodobně udeří na pevninu ve východní provincii Če-ťiang v úterý odpoledne místního času.

Tajfun je v Číně tento týden zvlášť nevítaný, protože země si v úterý připomene 70. výročí svého vzniku. Většina Číňanů má u příležitosti státního svátku týdenní dovolenou.

Témata:  Tchaj-wan tajfun počasí

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy