K Tchaj-wanu se blíží silný tajfun, ruší se lety i vyučování

Na Tchaj-wanu byly dnes uzavřeny školy, vládní úřady a finanční trhy kvůli tajfunu Mitag, který se blíží k severovýchodnímu pobřeží ostrova. Tchajwanské úřady varovaly před záplavami a silným vichrem. Zrušeno bylo více než 150 letů a také řada trajektových spojů, informovala agentura Reuters.

Ilustrační fotografie
reklama

Meteorologové očekávají, že tajfun s rychlostí větru dosahující 162 kilometrů v hodině dorazí těsně k břehům Tchaj-wanu dnes pozdě večer místního času (odpoledne SELČ), přímý dopad na pevninu se nepředpokládá. V pohotovosti je na 12.000 vojáků. Obyvatele ohrožených oblastí tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen vyzvala, aby nevycházeli z domovů.

Tchajwanské úřady vydaly varování před silnými srážkami a vichrem pro metropoli Tchaj-pej a okolí a pro severní přístav Ťi-lung. Několik dálnic na ostrově bylo uzavřeno v obavách ze sesuvů půdy a povodní. Již dnes ráno bylo kvůli bouři asi 2700 domácností bez elektřiny.

Poté, co se tajfun Mitag přežene kolem Tchaj-wanu, stočí se podle meteorologů k čínské finanční metropoli Šanghaji, kam by měl dospět v úterý. Čínská média uvedla, že bouře pravděpodobně udeří na pevninu ve východní provincii Če-ťiang v úterý odpoledne místního času.

Tajfun je v Číně tento týden zvlášť nevítaný, protože země si v úterý připomene 70. výročí svého vzniku. Většina Číňanů má u příležitosti státního svátku týdenní dovolenou.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky