Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pět tipů, jak se vyhnout nejčastějším chybám v daních z příjmu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Blíží se konec prvního čtvrtletí, což je doba, tradičně spojená s odevzdáním daňových přiznání. Podle způsobu a formy podání se liší i lhůty pro odevzdání. Je třeba být opatrný při uplatňování odpočitatelných položek a zapomenout by poplatníci neměli ani na novinky v daňových předpisech.

Pohlídejte si termíny

Nejpozdější termín pro odevzdání papírového přiznání připadá na třetího dubna 2023. Tato lhůta se automaticky prodlužuje na druhý květen v případě, že dáte přednost elektronickému podání. „Pokud má daňový subjekt svého daňového poradce, který za něj přiznání odevzdává nebo pokud má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je lhůta o další dva měsíce prodloužena. Letos tak připadá na třetího července,“ říká Ivana Brancuzká, country manažerka poradenské společnosti Crowe.

Pozor na nesprávný formát podání

V letošním roce jsou ze zákona zřizovány datové schránky pro OSVČ a právnické osoby, které datovou schránku doposud neměly. Se zpřístupněnou schránkou mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky, a to v předepsaném formátu. „Ke zpřístupnění dojde prvním přihlášením. Elektronické přiznání ale nelze podat ve formátu PDF, jak si mnozí mylně myslí. Povinný si přes portál MOJE DANĚ vyplní daňové přiznání, které si následně uloží ve formátu XML. V tomto formátu pak pošle daňové přiznání přes svoji datovou schránku,“ dodává Brancuzká.

Jak na odpočitatelné položky

Při vyplňování slev na dani by měli poplatníci vědět, zda na konkrétní slevu mají nárok a v jaké výši. Důležité je, aby nezapomněli doložit všechny potřebné přílohy jako doklady o příjmech, výdajích, úrocích, nebo smlouvy.

„Z praxe víme, že chybně bývá uplatňováno školkovného, kdy si poplatník oproti reálně zaplacené částce nárokuje její maximální výši. V případě vyživovaného dítěte se setkáváme zase s tím, že si slevu uplatňují oba rodiče, což není správně,“ shrnuje Brancuzká a dodává: „U nezdanitelných položek základu daně dochází k jejich nárokování, i když ze zákona nárok nevzniká. Například by poplatníci měli věnovat pozornost úrokům z hypotéky poskytnuté na bydlení. Ty si uplatňuje ten, kdo je vlastníkem nemovitosti a používá ji k trvalému bydlení. Nelze tedy úroky uplatnit v případě, kdy se nemovitost používá k rekreaci nebo nájemnímu bydlení.

Vrácení přeplatku není samozřejmé

Součástí daňového přiznání je i žádost o vrácení přeplatku. Pokud je výsledkem daňového přiznání přeplatek, je potřeba vyplnit oddíl Žádost o vrácení přeplatku na dani z příjmu FO. Ten naleznete na poslední straně formuláře, respektive na první straně, pokud je podán formulář zahrnující jen příjmy ze závislé činnosti. Reálně tak dáváte dvě podání, a to daňové přiznání a žádost o vrácení přeplatku, přičemž obě musí být podepsána. „Co se týče přeplatků, tak lhůta 30 dnů začíná úřadům běžet až po lhůtě pro podání. Nepomůže ani podat daňové přiznání dříve, než jsou zákonné lhůty,“ doplňuje Brancuzká.

Novinky v roce 2022

Jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5 000 Kč, který v uplynulém roce vyplácely Úřady práce, je osvobozený od daně. V praxi to znamená, že nebude započítán do limitu 68 000 Kč vlastních příjmů manžela či manželky. V souvislosti s válkou na Ukrajině si mohou fyzické osoby uplatnit poskytnutý dar jako nezdanitelnou část základu daně, a to až do výše 30 % základu daně. „Novinkou pro rok 2022 je také zvýšení základní slevy na poplatníka v částce 30 840 Kč. Oproti předešlému roku je sleva vyšší o 3 000 korun. V reálu tak při stejném zisku zaplatí OSVČ na dani z příjmu méně,“ uzavírá Brancuzká.

Témata:  daně daň z přijmu smlouvy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy