smlouvy

Ilustrační fotografie

Dispoziční právo k účtu. Kdy má smysl a na co si dát pozor?

Finance

Možná jste už slyšeli termíny „disponent“ nebo „dispoziční právo k účtu“. Jde o téma správy bankovních účtů jinou osobou, než je majitel. Málokdo zná ale podrobnosti. Podívejte se, jak založit disponentská práva, jak určit jejich rozsah, nebo jak je pro změnu zrušit. V jaké roli se ocitá disponent po smrti majitele účtu, či kde se disponentství používá nejčastěji.

Ilustrační fotografie

Pět tipů, jak se vyhnout nejčastějším chybám v daních z příjmu

Daně a mzdy

Blíží se konec prvního čtvrtletí, což je doba, tradičně spojená s odevzdáním daňových přiznání. Podle způsobu a formy podání se liší i lhůty pro odevzdání. Je třeba být opatrný při uplatňování odpočitatelných položek a zapomenout by poplatníci neměli ani na novinky v daňových předpisech.

CZK

Obrana uzavřela smlouvu na nákup děl za 8,5 miliardy z Francie

Ekonomika

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup 52 samohybných houfnic CAESAR od francouzské firmy Nexter Systems. Zaplatí za ně i s DPH 8,52 miliardy korun. Smlouvu za přítomnosti ministra a ministryně obrany ČR a Francie Lubomíra Metnara (za ANO) a Florence Parlyové podepsal náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Lubor Koudelka a zástupce Nexteru.

Ilustrační fotografie

Češi letos u notářů doposud sepsali 18 tisíc závětí

Aktuality

Na konci třetího čtvrtletí notáři v ČR sepsali 17.835 závětí, o 314 více než ve stejném období loni. Letošní pandemie covid-19 tak příliš neovlivnila zájem české veřejnosti o sepsání závětí od notáře. Největší zájem zaznamenávají notáři v čase Památky zesnulých, nejmenší v létě. ČTK o tom informovala Notářská komora ČR. Očekává, že celkový počet závětí sepsaných notářem v tomto roce dosáhne 24.000.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Nová pravidla pro realitní kanceláře. Jaké budou mít povinnosti?

V souvislosti s realitními kancelářemi si spotřebitelé nejčastěji stěžují na neoprávněně inkasované platby a nedostatky v kvalitě služeb. Nový zákon o realitním zprostředkování stanoví realitním kancelářím řadu povinností, které přispívají k vyšší ochraně zákazníků, a zvláště pak spotřebitelů. Stále však platí, že musíte být ostražití a dobře si rozmyslet, co realitní kanceláři podepisujete.

Ilustrační fotografie

Smlouvu o spolupráci na COVID III zatím většina bank nepodepsala

Finance

Smlouvu o spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) na záruční program COVID III většina bank zatím nepodepsala. S podpisem počítají tento týden. Některé banky ale už nyní evidují stovky žádostí od podnikatelů. Vyřízení by finančním institucím mělo trvat několik dnů, v případě větších firem by schvalování mohlo zabrat do dvou týdnů. Vyplývá to z dnešních vyjádření bank na dotaz ČTK.

Ilustrační fotografie

KoroNERV-20: Vyvlastnění bereme až jako poslední krok

Ekonomika

Při rozhodování o znárodňování nebo majetkovém vstupu do velkých soukromých společností postižených pandemií Covid-19 by měl být stát velmi uvážlivý až zdrženlivý a postupovat se souhlasem parlamentu. ČTK o tom dnes informovala občanská iniciativa KoroNERV-20.

Ilustrační fotografie

Závazky ze smluv musí lidé plnit i v karanténě a nouzovém stavu

Ekonomika

Nejen firmy, ale i lidé své závazky ze smluv musí plnit i v karanténě a nouzovém stavu. Jejich vyhlášení dopadá na všechny smluvní závazky, například na dokončení díla či splacení dluhu, shrnula právní kancelář Vilímková Dudák & Partners. V případě hrozících problémů je třeba druhou stranu na možnost porušení smlouvy vždy upozornit, a předcházet tak vzniku škod. Každý případ se posuzuje individuálně. Dá se využít institutu vyšší moci.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Kupujete byt či dům? Pozor na rezervační smlouvu

V inzerátu na realitním serveru jste si vyhlédli zajímavou nemovitost a domluvili si prohlídku. První dojem byl úžasný a dům či byt se vám líbí. Co se bude dít dál? Cílem realitních makléřů bývá prodat co nejdříve a za co nejvyšší cenu, proto se vás mohou snažit dotlačit k rezervaci nemovitosti. Na co si dát pozor, aby smlouva nebyla výhodná pouze pro realitní kancelář?

Ilustrační fotografie

Co je dobré vědět o předmanželské smlouvě

Ekonomika

Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o majetek předcházet. K tomu slouží předmanželská smlouva, ve které si snoubenci dohodnou jiný než zákonný majetkový režim.

lidé

Mzdy v Česku rostou. Jak si říct ještě o víc peněz?

Finance

Rostoucí a stabilní ekonomika ve spojení s nízkou nezaměstnaností přinesly mnoha zaměstnancům v posledních měsících a letech vyšší mzdy. „Někde rostly až o desítky procent. Více peněz dostávají lidé v dělnických profesích ve výrobě a logistice, vyšších částek na výplatnicích se dočkali také lidé zaměstnaní v obchodních řetězcích,“ říká Tomáš Surka, managing partner v personálně-poradenské společnosti Devire.

Ilustrační fotografie

ČEZ bude muset zveřejňovat smlouvy, schválili poslanci

Aktuality

Energetická společnost ČEZ a některé další firmy s většinovou účastí státu, krajů a obcí zřejmě přijdou o výjimky z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Podle novely, kterou dnes schválila Sněmovna, by se na ně ale vztahoval mírnější režim, jako má například národní podnik Budějovický Budvar. Návrh ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.

Ilustrační fotografie

Pojištění

5 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při uzavírání životního pojištění

Životní pojištění patří mezi nejsložitější produkty na trhu s pojištěním. Uzavíráme ho zpravidla na delší dobu a má sloužit ke krytí výpadků příjmu v obtížných situacích, jako jsou nemoci, úrazy či smrt. Přestože má zásadní vliv na rodinný rozpočet, patří mezi produkty, při jejichž sjednávání se nejčastěji chybuje. Největší omyly Čechů v této oblasti zveřejnila online služba DOK.

Ilustrační fotografie

Paušální daň může výrazně ulevit drobným živnostníkům. Některým se ale nevyplatí

Ekonomika

Návrh ministerstva financí na sjednocení odvodů a daní do jednotné platby pro drobné živnostníky může podle odborníků podnikatelům výrazně ulevit zejména v administrativě, ale i finančně. Na druhou stranu upozorňují, že chystané novinky by pravděpodobně nevyužili všichni živnostníci, na které cílí. Pro některé by totiž podání daňového přiznání zůstalo i nadále výhodnější variantou.

Ilustrační fotografie

Praktiky „šmejdů“ mezi realitními makléři. Na jaké byste si měli dát pozor?

Bydlení

V Česku působí více než čtrnáct tisíc realitních makléřů, mezi nimi samozřejmě tisíce profesionálů, kteří vykonávají svoji práci poctivě. Bohužel se ale pořád najdou i jedinci, kteří pracují neeticky a používají zavádějící a lživé formy nátlaku. Na jaké jejich praktiky byste si měli dát pozor? Varuje před nimi zakladatel realitní kanceláře Qara Michal Souček.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Nejčastější chyby při uzavírání smluv. Na co si dát pozor?

Jaké jsou nejčastější chyby a nedostatky při uzavírání a realizaci smluv? O nejaktuálnějších poznatcích z praxe při uzavírání a realizaci zejména kupních a smluv o dílo, ale také o vhodnosti rovnoměrného rozložení rizik mezi obě smluvní strany hovoří Mgr. Jiří Lehečka, advokát a spolupracující lektor 1.VOX.

Zemní plyn

Zvýšil vám dodavatel energií cenu? Můžete od něj odejít

Aktuality

Uzavřeli jste nevýhodnou smlouvu o dodávkách energií na dobu určitou? Zbavit se takové smlouvy je velmi obtížné a bude vás to stát tučnou smluvní pokutu. Jedna možnost ale existuje. Od smlouvy můžete bez sankce odstoupit v případě, že dodavatel energií změní jednostranně podmínky dodávek. Což zahrnuje i zvýšení cen.

Ilustrační fotografie

Nedomluvili jste se na ceně? I tak budete muset za dílo zaplatit

Ekonomika

Domluvit se na ceně toho, čemu se říká dílo, bývá složité. Dílem může být stavba či rekonstrukce domu nebo bytu, výroba nábytku na míru z objednatelem dodaného materiálu, oprava auta, zkrácení dlouhých nohavic a mnoho dalšího. Pro spotřebitele je cena důležitá, ale z pohledu občanského zákoníku se nejedná o takzvanou podstatnou náležitost smlouvy. Jak předcházet nedorozumění?

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy